Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po výstavě šperků Cartier budete hledat bohatého sponzora. I když...

  3:00aktualizováno  3:00
Ještě ve vestibulu výstavy jsem pochybovala: "No dobře, Cartier, nejslavnější klenotnická značka, ale pořád jsou to ´jen´ blýskavé kamínky." Ale pak mi začalo docházet, proč je kolem toho tolik humbuku. Cartier není věc, ale symbol tradice a luxusu.

Oficiální portrét monacké princezny Grace ozdobené šperky Cartier | foto: G. Lukomski/Archiv Cartier

Za okamžik už přistihnu sama sebe, jak zírám na precizně zpracované drahé kovy jako platina či zlato zdobené tisíci diamanty rozličných velikostí i dalšími drahými kameny. Cenná krása na dosah a s každou další vitrínou se zvyšuje zvědavost, co přijde dál.

Náramek Cartier

Náramek Cartier

Od počátečních nejstarších a nejklasičtějších kousků z konce 19. století (tiáry, čelenky, pompézní náhrdelníky), které nosily královny i princezny, přechází výstava postupně v historii dále, k modernismu a stylu art deco. Zde Cartier začal využívat například krom diamantů také elegantní černé onyxy a další barevné drahokamy.
Tiára z platiny, diamantů a onyxů

Tiára z platiny, diamantů a onyxů

Nejdéle stojím u obřadního náhrdelníku z roku 1928 vyrobeném pro mahárádžu z Patialy. Tvoří ho pět platinových a diamantových řetězů ve stylu art deco. Středem prochází kaskáda sedmi obrovských diamantů (od 18 do 73 karátů) včetně největšího, De Beerova, který má úctyhodných 234,69 karátů.

"Peníze nejsou všechno. Existují přece také kožichy a šperky," vybaví se mi známá věta herečky Elizabeth Taylorové.

Z výstavy Cartier na Pražském hradě: The Power of Style

Obřadní náhrdelník pro mahárádžu z Patialy

V sekci věnované orientálním vlivům má pozornost lehce upadá. Šperky hýří na můj vkus příliš barvami a klasický elegantní cartierovský styl dostává trochu "na frak". To však nic nemění na tom, že své obdivovatele si kousky jako brož ve tvaru skarabea, bohyně Sachmet či tabatěrka s čínskými motivy najdou.

Náhrdelník Tutti Frutti

Náhrdelník Tutti Frutti

Přeci jen mě však i tady jeden kousek okouzlí: náhrdelník Tutti Frutti Daisy Fellowsové, módní ikony první poloviny 20. století. Cartier jej pro ni vytvořil z platiny, bílého zlata, diamantů, safírů, smaragdů a rubínů.

Efektní je také část výstavy věnovaná fauně a flóře. A jak tak pozoruji ostatní návštěvníky, masivní šperky ve tvaru krokodýlů, panterů či tygrů si získávají i sympatie přítomných mužů, kteří sem doprovodili své partnerky.

Z výstavy Cartier na Pražském hradě: The Power of Style

Výstava uspokojí i obdivovatele hodinek. K vidění jsou legendární Santos, Tonneau či Tortue. Cartier se rád nechával inspirovat současným děním, a tak vytvořil zmenšenou repliku Apolla 11 či šperky s postavičkou Snoopy.

Odcházím a říkám si, že bych teď už jen potřebovala najít nějakého sponzora. I když..."Neexistuje větší vítězství, než si koupit šperk sama pro sebe," prohlásila kdysi slavná herečka mexického původu Máría Felixová.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu potrvá do 17. října 2010. Čítá na 360 drahocenných předmětů. Uvidíte nejen jednotlivé šperky uspořádané dle historie i jednotlivých směrů, které tvorbu Cartiera ovlivňovaly, ale i historii rodu Cartier a nejslavnější osobnosti, které podlehly kouzlu těchto šperků.

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Plisované sukně patří k létu. Vyberte si tu pravou

Skládané sukně se dají kombinovat prakticky s čímkoliv a vytvoří tak stylový...

Skládané sukně se dají kombinovat prakticky s čímkoliv a vytvoří tak stylový outfit, ve kterém se neztratíte v...

OBRAZEM: Jak nosit kila navíc? Inspiraci hledejte u slavných boubelek

Tabria Majors

Pro mnoho žen je oplácaná postava důvodem k tomu, aby se co nejvíce zahalily a splynuly s davem. Plus size modelky a...

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Výtisk prvního československého čísla časopisu Vogue. Jsou na něm holá záda...

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První číslo vychází v pátek 17. srpna a jeho...Najdete na iDNES.cz