Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po páté hodině už nesmíte jíst aneb největší mýty o hubnutí

aktualizováno 
Nejrychleji zhubnete hladovkou. Při dietě musíte zapomenout na tuky a kupovat jen výrobky s označením "light." A po páté hodině večer už ani sousto. Seznamte se s největšími mýty, které možná stojí za vašimi přebytečnými kilogramy.
Po každém hladovění ztloustnete v průměru o dvě a půl kila (ilustrační fotografie).

Po každém hladovění ztloustnete v průměru o dvě a půl kila (ilustrační fotografie). | foto: Stockfood.czProfimedia.cz

Češi jsou třetím nejtlustším národem v Evropě a v rámci EU nám patří dokonce druhá příčka. Před námi jsou už jen Němci. Nadváhou trpí třicet procent českých občanů a pětadvacet procent je přímo obézních.

Mýtus: Jezte často a malé porce, povzbudíte tak svůj metabolismus

Je samozřejmě chvályhodné, pokud jíte minimálně pětkrát denně a malé porce, tato praxe vám skutečně pomůže zhubnout, ale s fungováním vašeho metabolismu nemá nic společného. Příjem jídla má na zvýšení metabolismu ve skutečnosti zanedbatelný efekt.

Některé potraviny či nápoje, jako například káva, mohou skutečně metabolismus lehce a dočasně povzbudit, ale tento efekt je tak malý, že vám rozhodně zhubnout nepomůže.

Na druhou stranu, pokud budete držet přísnou redukční dietu, postupem času se váš bazální metabolismus sníží, takže v klidovém stavu bude vaše tělo spalovat méně kalorií. Pokud chcete svůj bazální metabolismus zvýšit, mnohem většího účinku dosáhnete pohybem, respektive budováním svalové tkáně.

Jeden kilogram svalové tkáně spálí za den přibližně třicet kalorií, zatímco jeden kilogram tuku jen kolem pěti kalorií za den.

Mýtus: Při hubnutí je třeba vyhýbat se tukům

Většina lidí se domnívá, že pokud chtějí zhubnout, je nutné, aby zcela vyřadili ze svého jídelníčku tuky. Podle zprávy National Advisory Committee on Nutrition Education pochází přes čtyřicet procent našeho kalorického příjmu právě z tuků, poměr kalorií z tuků by ideálně neměl přesáhnout pětatřicet procent.

Každý gram tuku obsahuje devět kalorií, zatímco gram proteinů jen čtyři (kalorické hodnotě tuků se nejvíc přibližuje alkohol, který obsahuje sedm kalorií na jeden gram). Na druhou stranu je však nesmysl tuky zcela vyřadit. Podle odborníků je nutné, aby tvořily minimálně dvacet procent jídelníčku. Ideální je pětadvacet až třicet procent.

Lidské tělo potřebuje tuk pro vytváření energie, opravu tkání, ochranu orgánů, přepravu některých vitaminů a další nezbytné funkce. Kromě hlídání si celkového množství zkonzumovaných tuků byste také měli dávat pozor na to, jaké tuky se ve vašem jídelníčku objevují.

Z celkového množství zkonzumovaných tuků by dva díly měly tvořit tuky nenasycené a jeden díl nasycené. Pokud tedy tuky tvoří například třicet procent vašeho jídelníčku, deset procent připadá na nasycené a dvacet procent na nenasycené.

Mýtus: Po páté hodině večer už ani sousto

Většina dietářů je přesvědčená, že po páté (šesté, sedmé...) hodině večer už musí obcházet ledničku širokým obloukem a pít jen čistou vodu. Podle jejich teorie totiž ukládá tělo večer víc tuku, protože klesá naše aktivita. Existuje ale celá řada studií, které tuto hypotézu vyvracejí.

Jednou z nich je i výzkum provedený v Dunn Nutrition Centre v Cambridgi. Zúčastnili se ho dobrovolníci, kteří si umístili na tělo přístroj schopný měřit množství spálených a uložených kalorií. V první fázi výzkumu dostávali vydatný oběd a jen malou večeři, v druhé fázi se pak toto pořadí prohodilo a večeře byla mnohem větší a kaloricky vydatnější než oběd.

Výsledky přesvědčivě ukázaly, že v druhé fázi si jejich těla neukládaly o nic víc tuku než při fázi první. Podle odborníků nezáleží ani tak na tom, kdy sníte poslední jídlo, ale mnohem důležitější je celkový kalorický příjem za celý den. Vědci však upozorňují, že je nutné, aby jídla byla pravidelná. Je prokázané, že lidé, kteří v průběhu dne jedno nebo více jídel vynechají a posléze se přejí před spaním (nebo kdykoli jindy), skutečně víc přibírají.

Mýtus: Hladovkou zhubnete nejrychleji

Snížili jste v rámci přípravy na plážovou sezonu drasticky svůj kalorický příjem? Potom jste právě udělali školáckou dietní chybu. Při hladovění se aktivuje enzym zvaný lipoproteinová lipáza. Jeho úkolem je shromáždit co nejvíc kalorií, aby uchránil organismus před smrtí hladem.

Podle studie provedené v Oregon Health Sciences University v Portlandu, kterou vedla Diana Elliotová, zůstává lipoproteinová lipáza aktivní ještě celé dva měsíce po skončení hladovky. Zjednodušeně řečeno, stále shromažďuje kalorie a ukládá je do tukových buněk. Propočty odborníků ukázaly, že po každém podobném hladovění tak skončíte těžší průměrně o dvě a půl kila.

Kromě toho při hladovění ztrácíte především svaly, čímž dosáhnete hned dvou nechtěných efektů. Jednak se připravíte o prostředí, v němž se spalují tuky, a jednak budete vypadat silnější, i když budete vážit méně, protože se zvýší poměr tuků ve vašem těle v poměru ke svalům. Jediným správným řešením je pomalé a pozvolné hubnutí.

Mýtus: Nízkotučná jídla vám pomohou zhubnout

Častým omylem je přesvědčení, že pokud budete kupovat potraviny označené jako nízkotučné nebo light, vaše hmotnost se bude automaticky snižovat. To, že je jídlo nízkotučné (nebo bez tuku, light apod.) ještě vůbec nemusí znamenat, že je také nízkokalorické.

Výrobci mohou "dohánět" chuť například větším množstvím cukrů. Například light čokoláda, kde jsou klasické cukry nahrazené umělými sladidly, vám rozhodně zhubnout nepomůže, protože hlavní kalorickou zásobárnou jsou tuky. Navíc ani umělá sladidla nejsou bez energie.

Stejná situace je i u mnoha dalších výrobků; i když má light zakysaná smetana v porovnání se svou klasickou variantou o třicet kalorií méně, stále v jejích sto gramech přijmete sto třicet kalorií a v žádném případě ji nemůžete považovat za dietní potravinu.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Manželské etudy: Vladimírova zpověď mě překvapila, říká Třeštíková

Dokument o Zuzaně a Vladimírovi Gdovínových z cyklu Heleny Třeštíkové Manželské...

Vladimír Gdovín je duší umělec, bonviván. S manželkou Zuzanou se brali v 80. letech a od té doby je sleduje kamera...

Manželské etudy: Standovi přeji šťastné slepice, říká Třeštíková

Zuzana a Stanislav Čeřovští v cyklu Heleny Třeštíkové Manželské etudy

Jednou z šesti dvojic, která v 80. letech svolila k natáčení časosběrného příběhu o svém životě, jsou Zuzana a její...Zpověď Vondráčkové: Chtěla jsem tři děti, ale nebylo mi shůry dáno

Zpěvačka Helena Vondráčková

Helena Vondráčková oslaví své jubileum koncertem v O2 Aréně. Dnes už si nehýčká sny a je spokojená, jak věci v životě...

Úžasná proměna: z nenápadné studentky se stala královna plesu

Maturitní ples je obvykle druhou největší událostí v roce i pro Alžbětu

Maturitní ples je největší společenskou akcí za celou střední školu. Proto není radno podceňovat líčení, účes ani výběr...

Ivana Zemanová: Kadeřník a vizážista se hodí, oblečení si vybírám sama

Manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová

Jako první dáma mluvila Ivana Zemanová s novináři málo. Kdyby se Miloš Zeman stal znovu prezidentem, chtěla by to...

Další z rubriky

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Kdo nepije, nehubne

Ilustrační fotografie

Je tu jedenáctý den vaší cesty za zdravým životním stylem, který se kromě změny jídelníčku a pohybu neobjede také bez...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Zelenina při dietě pomáhá, s ovocem opatrně

Ilustrační fotografie

Je tu patnáctý den vaší proměny a zároveň polovina našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz. Tentokrát se budeme opět...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Maso dobře zasytí, pozor dejte při úpravě

Ilustrační fotografie

Je tu čtrnáctý den vaší proměny, který připadá na neděli. Dříve to byl den sváteční, kdy se většinou jediný den v týdnu...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz