Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Po injekci proti rakovině děložního čípku některé dívky dočasně ochrnuly

  • 74
Očkování proti rakovině děložního čípku je podle odborníků jediný způsob, jak ženy ochránit před tímto smrtelným onemocněním. Rozsáhlá studie z Velké Británie však přinesla zjištění o tom, že očkování může vyvolat negativní reakce organismu včetně křečí nebo dočasného ochrnutí.

Ve studii zveřejněné listem Daily Mail britští lékaři sledovali reakce sedmi set tisíc dívek ve věku 12 až 13 let, které se nechaly očkovat proti rakovině děložního čípku.

Zjistili, že 1 300 z nich mělo po očkování různé druhy zdravotních problémů. Patřilo mezi ně krátkodobé ochrnutí obličeje, půlky těla nebo končetin, křeče a problémy se zrakem bezprostředně poté, co jim byla podána vakcína.

Další dívky trpěly silnou nevolností, slabostí svalů, dostaly horečku, cítily se malátně, u jiných vakcína vyvolala alergickou reakci. Jedna z dívek dostala po očkování epileptický záchvat.

Smrt v přímém přenosu

Hvězda britské reality show podlehla rakovině

Ve Velké Británii, kde je vakcína podávána dokonce jako součást vládního programu prevence před onemocněním rakovinou děložního čípku, vzbudila mezi mladými dívkami a jejich rodiči spoustu pochybností.

Zastánci očkování nicméně tvrdí, že vakcína je naprosto bezpečná a stále jde o jediný způsob, jak dívky chránit před virem HPV, který způsobuje sedmdesát procent nádorů děložního čípku. Pochopitelně se dívkám a ženám rovněž doporučuje co nejméně střídat sexuální partnery.

Reakce na injekci

Očkování doporučuje i Česká gynekologická a porodnická společnost.

V České republice se ročně objeví přibližně tisíc nových pacientek s rakovinou děložního čípku a asi 400 žen této nemoci každý rok podlehne.

"Frekvence nežádoucích účinků po očkování proti HPV nebyla v rámci klinických studií odlišná u skupiny žen, které dostaly vakcínu, od skupiny s placebem. Jevy jako nevolnost, slabost nebo křeče se mohou vyskytnout i u žen po očkování, stejně jako tomu může být po jakékoliv injekci, nebo v některých vyšetření třeba i po nich," říká předseda České gynekologické společnosti MUDr. Vladimír Dvořák.

Dodává, že mu informace o závažných nežádoucích reakcích po vakcínách z Česka nejsou známy.

"Podle společnosti Food and Drug Administration, což je patrně nejrespektovanější autorita, co se týká bezpečnosti léků, jsou vakcíny proti HPV jedny z nejbezpečnějších z dostupných preparátů," vysvětluje Dvořák.

Česká gynekologická a porodnická společnost proto vakcinaci doporučuje. "Neznám jediný seriózní subjekt, který by měl k očkování proti HPV odmítavé stanovisko. Postoje dané ideologickým postojem nebo vírou samozřejmě chápu," uvádí Vladimír Dvořák.

Zákeřný virus

Rakovinu děložního čípku vyvolává vir HPV (Human Papilloma Virus), který způsobuje infekci, s níž se během svého života setká až 80 procent žen.

Až polovina žen je přitom infikována rakovinotvornými typy HPV. Virus se přenáší sexuálním kontaktem, při pohlavním i orálním styku. Infekci tedy nezabrání ani kondom.

Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti HPV je určeno dívkám od devíti let. Jako maximální věk pro očkování se uvádí 26 let. Vakcína poskytuje nejenom prevenci proti karcinomu děložního čípku, ale také bradavic zevního genitálu a přednádorových změn.

V ideálním případě by mělo být očkování provedeno ještě předtím, než dívka začne sexuálně žít. Je však prospěšné i pro již sexuálně aktivní ženy, které doposud nebyly nakaženy žádným z typů HPV virů obsažených v očkovací látce. 

Očkování je pouze na lékařský předpis a není hrazeno z prostředků zdravotního pojištění.