Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou prospět. | foto: Profimedia.cz

Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

  • 0
Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním, ale také spolehlivě vyživují pokožku. Pokud se je naučíte správně používat, už nikdy s nimi nebude chtít přestat.

Už naši předci si těla mazali vonnými mastmi a oleji, protože měli vyzkoušeny jejich omlazující a regenerační účinky. Vtírali si je do pokožky, vlasů i nehtů. Díky tomu měli pružnější a hebčí pokožku, lesklejší vlasy a pevnější nehty. Jednoduchý recept na krásu, který je prověřen staletími, si můžeme dopřát i dnes. Stačí si vybrat správný druh oleje na jednotlivé tělové partie.

„Pleťové oleje jsou ceněné pro svůj obsah vitamínů a minerálních látek, navíc nejsou určené pouze pro suchou nebo stárnoucí pokožku, ale hodí se i na pokožku mastnou či problematickou. Jen se musí zvolit ten správný,“ říká Markéta Majerová, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.  

Žádný výrobek by se neměl používat univerzálně, tedy například na obličej i zbytek těla. „Rozhodně bych vycházela z nápisu na balení a nedávala bych třeba tělový olej na tvář, protože může být hutnější a mohl by ucpávat póry,“ varuje kosmetička Simona Klučiarovská ze studio Bomton Florentinum.

A zároveň dodává, že olej by měl být pouze doplňkovou péčí. „Může pokožku místy vysušovat. Doporučuji tedy oleje kombinovat s klasickými tělovými krémy nebo s kosmetikou na pleť, na kterou jste zvyklí,“ radí kosmetička.

Přírodní vzpruha na obličej

Olej sám o sobě totiž nehydratuje, pouze uzavírá vlhkost v pleti. Proto se před jeho aplikací doporučuje pokožku navlhčit, aby se do ní snáze vpil. Pokud používáte olej na tvář, nezapomeňte ji před použitím ještě vyčistit, pak teprve navlhčete a následně vmasírujte či vklepávejte olej do pokožky.

Na citlivé obličejové partie se hodí čistě přírodní oleje bez jakýchkoliv přidaných přísad. Pokud máte problematickou aknózní pleť nebo toužíte „jen“ vyhladit vrásky a zlepšit vitalitu pokožky, sáhněte po arganovém oleji. Obsahuje velké množství antioxidantů a esenciálních mastných kyselin, takže funguje jako přírodní anti-age sérum.

Hojivé účinky a redukce vrásek

„Na problematickou pokožku se doporučuje levandulový a dýňový olej spolu s tea tree olejíčkem. Dýňový olej má významný podíl zinku, tišící a regenerační účinky a je výborný i na vlasy. Růžový olej zase pomáhá v boji proti jemným vráskám okolo očí a úst,“ vyjmenovává Markéta Majerová.

„Na pleť bych určitě doporučila olej z měsíčku lékařského pro jeho hojivé a regenerační účinky, ale také jasmínový, který snižuje viditelnost jizev, zlepšuje elasticitu a zklidňuje pokožku. Na všechny typ pleti působí příznivě, stejně jako jojobový olej,“ říká Simona Klučiarovská.

Pouštní ořech i oliva

Olej z jojoby je svoji strukturou velice podobný lidskému kožnímu mazu, hodí se tedy pro ošetřování jak citlivé, tak i mastné či smíšené pleti. Vyrábí se lisováním jader jojoby čínské, známé rovněž jako pouštní ořech. Dokáže do hloubky pleť vyživovat a vyhlazovat, pomáhá při hojení jizev.

„Olej se používá i při péči o vlasy, kdy se doporučuje do vlhkých vlasů vetřít několik kapek pro jejich vyživení, uhlazení a hydrataci. Můžete si z jojobového oleje a některého esenciálního oleje také udělat vlasový zábal,“ říká Markéta Greplová, kosmetická poradkyně značky BioAroma.

Bojovník proti lupům

Vzpruhou pro vlasy je také olivový olej bohatý na vitamín D, E a vitamíny B, který podporuje jejich růst a lesk. K hustší kštici pak pomůže ricinový olej plný omega 9 mastných kyselin. Vyrovnává pH pokožky hlavy, čímž podporuje růst vlasů, snižuje výskyt roztřepených konečků a lupů.

Bojovníkem proti lupům, suché a svědivé pokožce je i rozmarýnový olej, který je zdrojem vitamínu V, železa a vápníku. Hydratuje a zjemňuje vlasy a dodává jim lesk. Nesmíme zapomenout ani na osvědčenou klasiku v podobě kokosového oleje. Dokáže proniknout hluboko do vlasu, takže pomáhá i poškozené či chemicky upravené hřívě.

Tělové oleje

Své místo má i jako produkt tělové péče. Vedle příjemného aroma dokáže tělo poskytnout i ochranu před volnými radikály, dodat ji lesk a hebkost. „Na tělo doporučuji také uklidňují olej Neroli, který se získává z květů pomerančovníku a má vysoký obsah vitamínů C, takže dodává pokožce pružnost. Nebo arnikový olej, jenž působí na oteklou a napuchlou kůži,“ říká Simona Klučiarovská.

A dodává, že pokožce prospějí i sprchové gely s kapkou oleje. „Dají se buď koupit samostatně, nebo doma nakombinovat. Tělo olejem promažeme už během koupele, olej společně s vodou udělá příjemnou emulzi. Je to vhodné zejména pro lidi, kteří nemají rádi vyloženě mastnou kůži,“ uzavírá kosmetička.