Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ze zákopů na sál. Plastičtí chirurgové zachraňovali, až pak zkrášlovali

  0:30
Počátky plastické chirurgie sahají až do šestého století před naším letopočtem, ten největší rozvoj ale zažila v zákopech první světové války. Když měli muži to štěstí, že boje přežili, jejich těla často byla natolik zohavena, že bez zákroku lékařů nemohli vést normální život.
Britský sochař Francis Derwent Wood spolupracoval v době první světové války s...

Britský sochař Francis Derwent Wood spolupracoval v době první světové války s plastickými chirurgy. Pro jejich pacienty vyráběl speciální masky. | foto: Profimedia.cz

Všechny války v historii za sebou zanechávaly spoušť v podobě mrtvých a těžce zraněných mužů, následky bojů na začátku minulého století však vlivem dokonalejších zbraní byly mnohem pustošivější než ty předchozí. Z fronty se vraceli vojáci s těly poznamenanými granáty a šrapnely.

Plastické operace v historii

První zákroky plastické chirurgie byly extrémně bolestivé, krvavé a zároveň nebezpečné, přesto je podstupovali ve víře, že se jim zlepší život. Lékaři nejčastěji operovali rozdrcené čelisti, zdeformované nebo uříznuté nosy či řezné rány v obličeji. A právě znetvořená těla vojáků pomohla rozvoji plastické chirurgie.

První plastika obličeje

Průkopníkem plastické chirurgie byl pařížský lékař Hippolyte Morestin. Inspiroval a učil Novozélanďana Harolda Gilliese, později působícího v Londýně, který si mnohé jeho postupy osvojil a publikoval. „Jeho rukama prošlo během válečných let na pět tisíc v obličeji zraněných vojáků,“ říká na adresu Harolda Gilliese plastický chirurg Roman Kufa.

Ve vojenské nemocnici v Aldershotu na jihu Anglie založil oddělení obličejové chirurgie, záhy se však kvůli obrovskému množství pacientů se svým týmem přesunul do londýnské Queen Mary’s Hospital. „Tam provedli 11 000 operací a propracovali řadu nových technik v plastické chirurgii,“ píší v knize Estetická plastická chirurgie a korektivní dermatologie Pavel Brychta a Jan Staněk.

Tým lékařů v čele s Haroldem Gilliesem odoperoval v roce 1917 i zraněného námořníka Waltera Yeo, který je pokládán za prvního člověka s plastikou obličeje.

Námořník Waltera Yeo je pokládán za prvního člověka s plastikou obličeje....
V roce 1917 ho operoval tým lékařů v čele s Haroldem Gilliesem.

Námořník Walter Yeo - první pacient s plastikou obličeje

Po válce Harold Gillies vedl zejména svoji privátní ordinaci, ale také jezdil po světě a přednášel. V roce 1930 se pak k němu přidal jeho bratranec Archibald McIndoe, který založil centrum pro plastickou a čelní chirurgii a specializoval se i na pacienty s popáleninami. „Zavedl nejen nové operační techniky, ale rozpoznal též význam rehabilitace, zejména u popálených,“ připomínají v knize lékaři Pavel Brychta a Jan Stěněk.

Právo na lidský zjev

Původní poslání plastické chirurgie, která pomáhala zejména zraněným, se v poválečném období začalo postupně vytrácet, zájem o zákroky zlepšující zevnějšek však přetrvával. Ekonomický růst s sebou přinesl i kdysi nebývalá přání: vypadat lépe, mladistvěji, dokonaleji.

Co bylo ještě dřív?

O tom, jak vypadala plastická chirurgie od starověku do 19. století čtěte v prvním dílu seriálu.

Boloňský profesor a plastický chirurg Gaspare Tagliacozzi na dobovém portrétu...

Šlo ale pořád o ojedinělé případy. Většímu rozmachu estetické medicíny bránila bolest, neboť neexistovala dokonalá anestezie, hrozilo silné krvácení a následné infekce. Plastičtí chirurgové si ovšem čím dál tím jasněji uvědomovali, jak významnou roli by mohl jejich obor hrát při zkrášlování lidí.

„Teprve objev antibiotik, rozvoj anestezie a antisepse znamenal opravdový průlom a plastická chirurgie se zařadila mezi bezpečné lékařské metody,“ říká plastický chirurg Svatopluk Svoboda. „Chirurgové už neoperovali osamoceně jako v minulosti, ale v týmu, jehož důležitou součást představoval anesteziolog.“ Plastická chirurgie byla stále vypracovanější a spolu s rozvojem chirurgických materiálů a nástrojů prošla několika etapami, na jejichž počátku stálo heslo chirurgů „Právo na lidský zjev“.

Samotný „lidský zjev“ ale brzy přestal stačit. Éru estetické medicíny tak, jak ji známe dnes, odstartovaly ženy, které chtěly být krásnějšími, než je příroda stvořila. Už tehdy někteří skeptici hovořili o trhu, „kde se prodává krása za každou cenu“. Do cesty masivnímu rozšíření ne zcela nezbytných korektivních zákroků se postavila druhá světová válka – opět s nutností léčit válečná zranění, kdy nikdo nepomýšlel na zkrášlovací a omlazovací operace, pak už ale marnivosti nic nestálo v cestě.

Jak se zvyšovala životní úroveň společnosti, začali se lidé víc starat o svůj zevnějšek, a to dokonce do té míry, že byli ochotni podstoupit i chirurgický zákrok. Stále víc platilo, že kosmetická chirurgie je určitým ukazatelem lidského blahobytu.

Mezi významné průkopníky plastické chirurgie se řadí i někdejší Československo, a to díky akademikovi Františku Burianovi. Ten je považován za zakladatele české plastické chirurgie. Také on získal spoustu zkušeností v období první světové války, kdy působil jako lékař v Temešváru. „Postiženým vojákům je potřeba pomáhat esteticky i funkčně, aby se mohli začlenit zpátky do společnosti, a to jak sociálně a společensky, tak i pracovně,“ radil svým kolegům.

Pacienti v kozelci

Svých zkušeností využil při rozsáhlých rekonstrukcích obličeje a rukou s válečnými poraněními. Jako jeden z prvních chirurgů si uvědomil, že trvalých výsledků, tedy v hojení do místa přenosu, lze docílit jedině autotransplantacemi tkání odebíraných z těla operovaného jedince. Oboru se věnoval i v mírových časech. V roce 1926 například uskutečnil redukci prsů, později se zaměřil i na operace obličeje, úpravy očních víček nebo korekci břišní stěny ochablé po porodu.

Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří i to, že v roce 1932 prosadil spolu s neurochirurgem Arnoldem Jiráskem vznik samostatného oddělení plastické chirurgie v rámci chirurgické kliniky vinohradské nemocnice a v tom samém roce dosáhl jako první na světě uznání plastické chirurgie jako samostatného chirurgického oboru.

Na Františka Buriana nikdy nezapomněli ani jeho pacienti. Dokázal s nimi navázat přátelský vztah, takže přistoupili i na tak nepříjemnou operaci, kdy při etapovém přenášení kožních laloků z břicha museli strávit určitý čas svázaní do kozelců.

Podstatná je psychika

V této době se pražská klinika stala školicím pracovištěm lékařů z celého světa a přijížděli do ní později významní plastičtí chirurgové. Opakované návštěvy odborníků z Anglie, Ameriky a Itálie potvrzovaly Burianův věhlas ve světě. Za svého učitele ho hrdě označoval i pozdější přední představitel americké plastické chirurgie Marquise Converse, který se v Praze v roce 1937 školil a po válce často Buriana v Praze navštěvoval.

Z odkazu a zkušeností plastického chirurga světového formátu těží dodnes jeho žáci a nástupci, jako například již zesnulí Miroslav Fára, Václav Karfík nebo Karel Fahoun. „Estetická chirurgie není jen obor chirurgický, ale je to i psychochirurgie,“ tvrdíval primář Fahoun, což dnes zní zcela přirozeně, v minulém režimu to tak automatické nebylo.

Přestože oboru tehdy komunisté moc nepřáli, rozvíjel se, byť pacienti, kteří služeb plastických chirurgů využili, se s tím nikde moc nechlubili. Díky dobrému základu má navzdory přestávce vynucené socialistickým budováním dnes česká plastická chirurgie světovou pověst a úroveň.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...