Plánujte si zdraví na celý rok

  • 5
Možná jste vkročili do nového roku s několika předsevzetími týkajícími se zdraví. Víte však, že péči o tělesnou i fyzickou kondici si můžete naplánovat? Zatímco ve zdravotnictví by se toho mělo letos změnit jen málo, pro své zdraví může každý udělat mnoho.

KALENDÁŘ ZDRAVÍ NA CELÝ ROK - ZDE

Už tím, že si rozmyslí, jak se o ně bude starat.

Nejde přitom třeba jen o snahu zhubnout, ale také o plánování lékařské péče, větších zákroků nebo třeba včasné očkování.

Když slunce vadí
Naplánování zákroků má smysl například u některých kosmetických zásahů, protože po nich není dobré vystavovat se slunečním paprskům.

Vhodné datum operace se vyplatí tehdy, když léčba vyžaduje delší rekonvalescenci, případně třeba pobyt v lázních - může jít mimo jiné o totální kyčelní endoprotézu.

Nemusí to být nutně jen velké zákroky. „Operaci nosních nebo krčních mandlí doporučujeme v zimě nebo pak na podzim,“ vysvětluje mladoboleslavský krční, nosní a ušní lékař Radek Langer.

Proč? Zejména proto, že je chladno - během jarních a letních měsíců by rána mohla více krvácet. Navíc se nedoporučuje podstupovat tento zákrok v době, kdy bývají v plné síle alergie.

Konec pití, kouření a přejídání - čtěte ZDE

Otužujte se včas
Právě léčba alergií patří rovněž mezi ty, které je dobré sladit s ročním obdobím a je lepší zabývat se jimi podstatně dříve, než vypuknou. „Navíc je třeba si uvědomit, že právě léčba alergií je dlouhodobá a že zdaleka nemá jít jen o tlumení obtěžujících příznaků v pylové sezoně,“ říká pražská alergoložka Sausen Sládková.

Podobné je to třeba s chřipkou - existuje sice očkování, které mohou zájemci absolvovat před začátkem hrozící epidemie, ale lepší je myslet na infekci mnohem dříve. „Ideální je posilovat imunitu celoročně a třeba na jaře začít s otužováním,“ říká pražský dětský lékař a homeopat Tomáš Karhan.

Co udělat pro zdraví měsíc po měsíci
Chystáte se na cesty? Pak se nechte v předstihu očkovat. Trápí vás i v letošní mírné zimě virózy a angíny? Zkuste posilovat svou imunitu, abyste na tom příští rok byli lépe. „A nezapomeňte na preventivní vyšetření či prohlídky,“ dodávají lékaři.

Asi největší roli hraje pečlivé naplánování u kosmetických zákroků a u očkování. Ale vyplatí se naplánovat si toho daleko více, třeba i to, jak rychle a o kolik zhubnete. „Když si to sepíšete, lépe se vám pak předsevzetí dodržují,“ soudí psycholožka Zdena Sládečková, která se zabývá kurzy hubnutí.

Podle ní je dobré zapisovat si kromě kalorické hodnoty potravin také to, o kolik člověk zhubnout chce a kolik skutečně shodil. Mezi dobrá předsevzetí patří také příslib, že se člověk bude celkově lépe starat o svoje zdraví.

Sem patří nejen třeba zmíněná snaha zhubnout či konec s kouřením, ale také pravidelné preventivní prohlídky. „Zdravotní pojišťovna je platí dospělým jednou za dva roky,“ připomíná pražský praktik Jan Jelínek.

Kdy jít na injekce
Povinná dětská očkování se vesměs řídí nikoli kalendářem, ale věkem dítěte - výjimkou je očkování proti dětské obrně, které probíhá na jaře. Naproti tomu si očkování nabízená navíc můžete naplánovat. Je přitom třeba počítat s tím, že některá se skládají z více dávek a neúčinkují okamžitě.

„Například očkování proti žloutence A a B tvoří tři dávky a je nutné začít očkovat zhruba s měsíčním předstihem,“ upozorňuje expert na cestovní medicínu Jan Rutsch.

Kdo se tedy chystá vyrazit na jarní cesty do exotických zemí, měl by na očkování myslet již nyní. Hodí se však i dětem, které jezdí na tábory a podobně.

Ačkoli chřipková epidemie zatím nevypukla, na očkování proti chřipce už je nyní pozdě. Stále se však očkuje proti klíšťové encefalitidě - to však skončí s prvními teplými dny, které by mohly nebezpečné členovce probrat.

Plastiky na jaře a na podzim
„Plastické operace obecně doporučujeme na jaře nebo na podzim, důvody jsou zejména klimatické,“ vysvětluje pražský plastický chirurg Svatopluk Svoboda.

Podle něj je dobré uvědomit si, že člověk po liposukci - odstranění tuku ze stehen a oblasti břicha - musí strávit někdy až několik měsíců v těsných obvazech, což by v horkých letních dnech nebylo příjemné. Podobné je to i v případě faceliftu neboli vyhlazování vrásek v obličeji.

U jiných zákroků zase vadí slunce, protože zvýrazňuje jizvy. „Proto si rozhodně po zákroku na plastice neplánujte hory,“ upozorňuje na riziko chirurg. Vadit může i mráz - třeba po stále častější operaci očních víček, kterou podstupují běžně i muži.

Co se chystá na rok 2005

Pacienty čeká v ordinacích několik novinek, které se týkají prevence.

• Pojišťovny by nově měly hradit takzvané CRP vyšetření, pomocí nějž lze z kapky krve hned v ordinaci zjistit, zda člověk trpí virovou nebo bakteriální infekcí a zda případně potřebuje antibiotika. Díky tomu by mělo být zamezeno jejich nesmyslnému předepisování, což je důležité zvláště u dětí.

• Lékaři mohou nově rodičům nabízet kombinovanou hexavakcínu, očkování proti šesti nemocem najednou v jedné injekci. Dosud děti dostávaly v jedné injekci očkovací látku proti čtyřem nemocem - záškrtu, tetanu, černému kašli a haemophilové infekci. Nyní se k této čtyřkombinaci připojuje i obrna a žloutenka typu B. Složka chránící proti černému kašli v této vakcíně navíc neobsahuje celé buňky a je tedy pro děti šetrnější. Počet očkování se tak sníží o sedm.

• Lékaři budou mnohem aktivněji nabízet mužům stanovení specifického prostatického antigenu. Jde o relativně jednoduché vyšetření na rakovinu prostaty. Předběžně se počítá s věkovou hranicí 50 let.

Běh, pohyb, sport - ilustrační foto.