Pivo jako základ české kuchyně. Hodí se pod buřty, k rybě i do závinu

K české kuchyni pivo patří nejen jako prostředek ke spláchnutí vepřo knedlo zela nebo k zahnání žízně, ale také jako někdy zbytečně opomíjená ingredience. Využít ho přitom můžete jak při přípravě polévek či omáček, tak jemných dezertů mnohdy pamatujících slávu Rakousko-Uherska.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

První pivo (nebo spíše nápoj, který lze považovat za jeho předchůdce) se vařilo již sedm tisíc let před naším letopočtem v Mezopotámii, receptura tehdy ovšem ještě neobsahovala chmel, ale pouze obilný slad. Chmelový nápoj si naši předkové začali vychutnávat až o mnoho tisíciletí později, tedy v období raného středověku. Nejstarší doložený český pivovar fungoval při Břevnovském klášteře v Praze, který byl založen v roce 993.

Co Čech, to pivař?

Pivo je původně staroslověnské slovo označující „nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější“, a to je více než výstižné. Nápoj, který se dnes pije doslova na celém světě, je přitom pokládán za jeden z českých národních symbolů. Od roku 2008 je dokonce termín „české pivo“ chráněn jako zeměpisné označení. 

Většinu domácí produkce (90 %) tvoří světlé pivo plzeňského typu. V posledních letech je v České republice patrný rozmach malých pivovarů, které si získaly popularitu mezi pivními fajnšmekry. O oblibě tohoto nápoje u nás svědčí i fakt, že ročně se v Česku vypije přes 150 litrů piva na hlavu.

Pivo odedávna sloužilo nejen k zahnání žízně, ale také jako ingredience v kuchyni. Podlévalo se jím maso a přidávalo se do kaší nebo polévek, které sloužily i jako životabudič při nemoci nebo v těhotenství či po porodu. 

Recepty, ve kterých pivo hrálo jednu z hlavních rolí, byly později také součástí rakousko-uherské kuchyně, ze které vychází i ta česká. Najdeme je jak v kuchařkách proslulých královen vařečky, jako byla Magdalena Dobromila Rettigová nebo Marie Janků-Sandtnerová, tak v receptářích současných foodblogerů.

„Pivo se výborně hodí na podlévání zvěřiny. Doporučuji zkusit uvařit kance na pivu se švestkami. Pivo použijte do marinády společně s česnekem, bobkovými listy a tymiánem. Důležité je při vaření používat silnější pivo, které je chuťově extraktivnější a dodá pokrmu výraznější chuť,“ radí  Michael Beneš z pivovaru Bizon, který už dvakrát získal ocenění Regionální potravina v Plzeňském kraji.

„Osobně mám také moc rád marmeládu s pivem,“ prozrazuje Beneš s tím, že díky použitým americkým aromatickým chmelům, které dodávají nápoji tóny citrusů a tropického ovoce, se pro její domácí výrobu hodí kupříkladu pivo Aparát 14°. „Potřebovat budete ještě cukr, citron, vanilkové lusky, nové koření, hřebíček, badyán, pomerančovou kůru a pektin,“ dodává.

Lék i nepřítel

Pivo obsahuje relativně malé množství alkoholu (30 až 50 g v jednom litru) a pak ještě zhruba dva tisíce dalších látek od sacharidů přes bílkoviny, polyfenolické sloučeniny až po minerální látky a vitaminy. Je poměrně známým faktem, že je bohatým zdrojem vitamínů řady B i antioxidantů. Obsahuje ovšem také draslík, sodík, chloridy, vápník, fosfor, hořčík nebo křemík. Mimo jiné je v něm zastoupena také kyselina listová. 

Mezi pozitivní účinky konzumace piva se počítá třeba lepší trávení, zlepšení nálady, podpora krevního oběhu, snížení rizika srdečních příhod nebo snížení krevního tlaku.

Jelikož se ale jedná o alkoholický nápoj, je třeba konzumovat ho střídmě. I proto, že výrazně zvyšuje kalorický příjem (jeden půllitr piva tvoří zhruba 20 % doporučeného denního příjmu energie).  

Pomocník v kuchyni

Při přípravě pokrmů se s tímto nápojem setkáme nejčastěji jako s bujarým kumpánem masitých pokrmů od vepřového přes drůbež až po divočinu, kde se světlé i tmavé pivo používá k marinování a podlévání při pečení či dušení.

Zajímavou chuť dodá také mletému masu nebo přidané do těstíčka promění obyčejný řízek v nebeskou manu. Navíc přítomnost piva v obalovací hmotě zabraňuje tomu, aby pokrm nasál příliš mnoho tuku, což je více než žádoucí.

Fajnšmekři také v pivu maso vaří (třeba uzené) nebo je přidávají do směsi na bramborák či nádivku. Pivo si skvěle rozumí i se sladkovodními rybami od kapra po úhoře. Zajímavě dochutí také zeleninové či houbové pokrmy.

Pivo najdeme i v mnoha velejemných moučnících, kterým dodává lehkost (urychluje kupříkladu kynutí) nebo šmrnc. V tomto případě volte raději pivo lehčí a sladší. Tmavé jedině tehdy, pokud je to v receptu výslovně uvedeno.

Pivo se podle Michaela Beneše hodí také k párování, a to zdaleka nejen se slanými pokrmy. „Čokoládové a karamelové tóny z tmavých sladů se hodí i k dezertům, ve kterých je použita čokoláda, například mousse nebo brownies,“ míní.

Tip: Zlatavý mok můžete přidat i do pikantních domácích pomazánek, ty ovšem spotřebujte co nejdříve, aby nedošlo k jejich zkvašení. 

Zkuste také tyto recepty s pivem:

Autor:
  • Nejčtenější

Špargl jako lahůdka i afrodiziakum. Vše, co jste o něm chtěli vědět

19. dubna 2024

Je to tady, chřestové dobrodružství začíná. Setkat se s ním můžete takřka v každém obchodě, na...

Malinovo-čokoládové dortíčky

Malinovo-čokoládové dortíčky

Střední

45 min

Úspěchem tohoto dezertu je poctivě vychlazená čokoláda.

Brownies se semínky z granátového jablka

Brownies se semínky z granátového jablka

Střední

60 min

Jeden z nejlepších čokoládových dezertů, jehož původ sahá do Ameriky.

Levandulový dort

Levandulový dort

Střední

120 min

Každý, kdo miluje levanduli, bude z tohoto dortu naprosto nadšený.

Růžový chia pudink

Růžový chia pudink

Lehké

45 min

Lahodný a navíc zdravý dezert s malinami.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...