Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pitný režim při hubnutí: v limonádách vadí cukr, bublinky mohou dráždit

  • 17
Stoprocentní džusy nejsou sice při hubnutí vhodnou součástí pitného režimu, ale místo porce ovoce si je občas můžete dát, nejlépe spolu s jogurtem. Samotný džus by více rozhýbal glykemii, a navodil tak dřívější pocit hladu. Nevýhodou slazených nápojů také je, že žízeň neuhasí, ale spíše podpoří.

Nektar je ovocný nápoj, který má nižší podíl ovoce než 100 procent, ale měl by ho obsahovat alespoň 25 procent. Obvykle má vyšší obsah sacharidů než stoprocentní šťávy, nektary často bývají doslazovány, obohaceny o vitaminy, ale neobsahují barviva, konzervanty či jiné přídatné látky.

Nejmenší podíl ovocné složky (pod 25 procent) mají ovocné nápoje, mohou být obohaceny o vitaminy, minerální látky, ale mohou obsahovat přídatné látky.

Který nealkoholický nápoj si vybrat?

Limonády slazené cukrem kromě cukru nedodají žádnou z živin. Složení limonád je obvykle voda, cukr, oxid uhličitý a v lepším případě kyselina citronová nebo v horším případě kyselina fosforečná (colové nápoje), která má špatný vliv na vstřebávání vápníku. Limonády light jsou slazeny náhradními nekalorickými sladidly, jsou tak sice vhodnější volbou z pohledu energetické hodnoty, avšak mají své nevýhody.

Díky bublinkám v sycených limonádách přichází dříve pocit uhašení žízně, to však může způsobit, že vypijete menší množství tekutin, než je potřebné. Tyto vody také mohou dráždit žaludek. Vhodnější jsou neperlivé nápoje, nejlépe voda, která je pro tělo nejšetrnější a pro metabolismus nejméně zatěžující.

Kolik spálíte?
(v kilojoulech za hodinu)

Hmotnost Běžný úklid Strečink
60 kg  630  610
70 kg  730  710
80 kg  840  810
90 kg  940  910
100 kg 1050 1020
110 kg 1150 1120

Strečink by měl být součástí každé pohybové aktivity. Jde o pomalé a důkladné protažení svalů před cvičením coby součást přípravy na zátěž a také po jeho skončení, kdy má strečink spíše rehabilitační účinky. Nicméně doporučuje se jej provádět třeba každé ráno, abyste předešli například bolestem šíje nebo zad. Jak správně cvičit, to vám nejlépe ukáže školený trenér nebo fyzioterapeut. Cviky by neměly bolet, v případě bolesti přestaňte dál táhnout. Ideální je, abyste ve svalech cítili nebolestivé napětí. Strečink byste měli provádět mírně zahřátí (například po kratším běhu na pásu), a to i tehdy, chystáte-li se na tenis nebo na cyklovýlet.