Pití alkoholu zvyšuje v pozdějším věku dvanáctkrát riziko úrazů

Dvanáctkrát vyšší riziko úrazů v pozdějším věku mají lidé, kteří začali pít alkohol před čtrnáctým rokem věku, než ti, kteří ho začali pít až po jednadvacátém roce. Přitom alespoň jednou týdně ho pije 16 procent třináctiletých Čechů a devět procent stejně starých Češek, mezi patnáctiletými ho pije jednou týdně 32 procent chlapců a 19 procent dívek.

Oznámil to národní koordinátor Evropského akčního plánu o alkoholu a vědecký sekretář společnosti návykových nemocí Purkyňovy lékařské společnosti, primář bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor s tím, že údaje čerpá z amerických studií. Podle těchto studií celá třetina úrazů souvisí s alkoholem. "Vzhledem k vysoké spotřebě alkoholu v Česku není důvod domnívat se, že zde tyto souvislosti neplatí také," řekl.

Stejně jako v USA jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí lidí do 34 let neúmyslná poranění a úrazy. "Neúmyslná poranění včetně dopravních nehod, pádů, utopení, popálenin a neúmyslných postřelení v USA v roce 1998 způsobila 94.331 úmrtí. V Česku byla v témže roce příčinou 60 procent úmrtí u mužů a 36 procent u žen; celkem bylo hlášeno 2900 úmrtí, z nich 1536 bylo způsobeno poraněním či jinou vnější příčinou," upřesnil Nešpor.

Zdůraznil, že každý rok, o který se podaří oddálit setkání mladistvých s alkoholem, snižuje riziko úrazů v pozdějším životě i riziko vzniku závislosti na alkoholu.