Ona
Pilates má mnoho společného s jógou

Pilates má mnoho společného s jógou

Pilates - spojení východních a západních metod

Metoda Pilates dokazuje, že cvičení se může věnovat opravdu každý. Její zakladatel dokonce v dětství trpěl astmatem, rachitidou a revmatickou horečkou a vidíte, díky posilování těla i mysli se z něj stal všestranný sportovec. Studiem východních a západních způsobů harmonie fyzické a psychické stránky života dokázal vytvořit systém, který pomáhá tam, kde ostatní zklamalo.

Joseph Hubertus Pilates se narodil roku 1880 v německém Mönchengladbachu. V dětství ho trápily nejen nemoci, ale i příjmení. Často ho děti posměšně nazývaly Pilátem Pontským, který dle Bible vynesl konečný rozsudek nad Ježíšem. Hříčka se jménem se dá použít i dnes - P. I. L. A. T. E. S. lze totiž vnímat také jako zkratku slov Proximal Integrating Latent Agile Toning Exercise System (Systém cvičení zaměřený na hluboké centrální svalové skupiny).


Oproti józe vlastně nepřináší metoda Pilates se souhrou těla a duše nic nového. Soustředit se na prováděný cvik, znát jeho smysl, správně dýchat. Jeden rozdíl bychom ale přece jen našli. Pilates je velmi dynamické cvičení, žádných přestávek mezi různými pozicemi se nedočkáte. Jestli vám příliš neříká hlubší filozofie východních umění, je pro vás ideální. Spojuje právě prvky jógy se západním myšlením.


Cvičení vychází ze svalového centra, tzv. "power house". Tato oblast zahrnuje svaly břicha, hýždí a beder. Jinak se jí také říká jádro těla. Podle metody Pilates zpevněním v těchto místech dosáhneme rovnováhy celého těla. Z anatomického hlediska tyto hluboké svaly stabilizují hlavní osu těla - páteř.

A jaká jsou základní pravidla?

Správné dýchání provází Pilates stejně jako většinu podobných technik. Přirozené a hluboké dýchání zlepšuje krevní oběh a podporuje harmonii. Častou chybou je zadržování dechu, kterého byste se měli vyvarovat především u posilování břišních svalů.


Pečlivě provedené cviky jednak předcházejí zbytečným zraněním, jednak plní jim určenou roli. Na prováděný pohyb myslete a cvičte plynule. Trhané a zmatečné pohyby jsou spíš na škodu. Jako při mnoha činnostech tedy platí soustředit se a uvědomovat si, co naše tělo právě dělá. 


Podle filozofie cvičení vycházejí pohyby z jádra těla. Musíme se tedy soustředit na to, abychom cvik započali právě tam.