Voda - (c) profimedia.cz/corbis

Voda - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pijete dost? Nejlepší je voda

  • 4
Bolest hlavy, únava, chronické potíže s ledvinami. Takový může být důsledek toho, že člověk pije málo tekutin. Avšak pozor, i jejich nadbytek je nebezpečný. Dospělý člověk by měl denně vypít asi tři litry tekutin. V horku a při zvýšené teplotě více.

Více by měli pít i lidé s nadváhou, říká fyziolog Richard Rokyta.

Ideální nápoj? Měl by tělu dodávat jen to, co potřebuje, a nepřinášet mu to, bez čeho se obejde.

Tedy kromě vlastní tekutiny by měl obsahovat tělu prospěšné minerály a stopové prvky, člověk se naopak obejde bez všelijakých příchutí, cukru a mnohdy i bez bublinek.

Ačkoliv to zní paradoxně, nejvíce osvěží nikoli nápoje hodně studené, ale spíše vlažné - kromě vody a slabě mineralizovaných minerálek se k častému pití hodí také slabý vlažný čaj.

Naopak slazené limonády se k častému pití nehodí vůbec, a to ani pro děti, ani pro dospělé. Kvůli množství obsaženého cukru neúměrně zvyšují denní energetický příjem, navíc ani nedovedou účinně zahnat žízeň.

Podobné je to i u džusů, protože jsou na zahnání žízně příliš koncentrované. Navíc jsou kyselé a kromě cukru obsahují více vlákniny zpomalující trávení.

Ani vědci se přitom neumějí shodnout, co všechno by se mělo do denního příjmu tekutin zahrnout - obecně se stále doporučuje, že alkohol, káva a čaj nikoliv, ale nedávný výzkum ve Velké Británii skončil závěrem, že několik šálků slabší kávy denně žádnou neplechu v tomto ohledu nenapáchá a že není nutné pít jen vodu.

Obezita versus pití
Zvláštní pozornost příjmu tekutin by měli věnovat lidé s nadváhou. Některé nápoje ke vzniku nadváhy přímo přispívají, jich by se lidé se zdravotními problémy spojenými s nadváhou měli vystříhat.

"Ve střední generaci, zvláště u mužů, se velmi neblaze projevuje enormní spotřeba piva, které má srovnatelnou energetickou hodnotu s mlékem. Bez jakýchkoli pochyb jde o ‚tekutý chléb' a při konzumaci více litrů denně by energetická potřeba mohla být pokryta jen z tohoto zdroje," upozornil internista Petr Sucharda z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Lidé, kteří po světě vláčí kilogramy navíc, by zase měli mít na paměti, že vyšší přívod sodíku obsaženého v některých minerálkách může ublížit těm, kdo mají vyšší krevní tlak a hrozí jim srdeční selhávání. Právě takových je mezi obézními hodně.

Jak poznat, zda máte dost tekutin
"Málokdo sleduje, kolik toho vypije, a už skoro nikdo neměří, kolik toho vymočí. Platí však jednoduchá babská rada, že moč má být co možná čirá a bezbarvá. Pokud je intenzivně zbarvená, svědčí to o dehydrataci," říká urolog Pavel Verner z pražské motolské nemocnice.

Příjem tekutin by měl být úměrný jejich výdeji. "To záleží na tom, kolik člověk pije. Když pije méně, i ztráty jsou menší. Nelze však počítat jen ztráty močí. Voda z organismu mizí i pocením, stolicí a dýcháním," upozorňuje Rokyta.

Vadí dusičnany?
Mnoho lidí odmítá pít vodu z kohoutku kvůli obavě z dusičnanů a chloru, ale podle Františka Kožíška z Národního referenčního centra pro vodu nejsou v množství, které se vyskytuje v pitné vodě, nebezpečné. "Nové výzkumy dokonce ukázaly, že dusičnany ve vodě z kohoutku neohrožují ani kojence," dodal Kožíšek.

Jiné to podle něj bývá v případě domácích vodovodů z vlastních zdrojů, kde bývá výskyt dusičnanů často nadměrné vysoký. Tyto látky přitom zhoršují hospodaření těla s kyslíkem, navíc se mohou měnit na karcinogenní dusitany.

Pijte, abyste byli zdraví

• Nečekejte na žízeň
Dospělí zdraví lidé sice mohou dát na žízeň více než děti, ale i tak je tento pocit už dokladem toho, že vám chybějí tekutiny delší dobu. Nejlepší je pít průběžně ještě předtím, než žízeň dostanete.

Nepijte ledové ani sladké nápoje
Ačkoli reklama tvrdí něco jiného, sladké ledové nápoje ideální nejsou. Cukr v nápojích jednak škodí linii a jednak může paradoxně přispívat k nedostatku tekutin, protože tělo musí uvolňovat vodu k jeho zpracování. To platí i o džusech.

Kávu a čaj nepočítejte
Zahajujete den kávou nebo čajem s dobrým pocitem, že dbáte na svůj pitný režim? Chyba lávky! Káva ani čaj se totiž nepočítají, protože naopak působí močopudně a zvyšují odvod tekutin z těla. Kromě kafe či čaje si proto dejte také vodu.

Pozor na zrádný alkohol
Také alkoholické nápoje působí dehydratačně, ačkoli u nejpopulárnějšího piva samozřejmě není žádoucí doplňovat příjem tekutin během večera ještě vodou nad rámec pití piva. Důležité je to však druhý den.

Nepijte najednou, ale po částech
Je chyba celý den žíznit a večer se snažit manko dohnat, protože pití většího množství tekutin nemůže nahradit jejich postupné doplňování.

Rozmístěte si skleničky s pitím
Možná, že víte, že pít se má, ale nedokážete se k tomu přinutit. Jednoduchá rada: připravte si skleničky s vodou nebo s minerálkou na místa, kde se přes den pohybujete.