Ona
Nahnědlé fleky na tváři se mohou objevit po nadměrném slunění.

Nahnědlé fleky na tváři se mohou objevit po nadměrném slunění. | foto: Profimedia.cz

Na pigmentové skvrny zabírá kyselina glykolová či pulzní světlo

  • 1
Zůstaly vám na kůži nepěkné vzpomínky na léto v podobě pigmentových skvrn? Od drobných hnědých flíčků vám pomůže vhodně zvolená kosmetika a také několik esteticko-dermatologických ošetření.

Nahnědlé fleky se nejčastěji objevují na čele, tvářích, nad kořenem nosu, kolem očí, nad horním rtem, ale také v dekoltu nebo na hřbetech rukou – jinými slovy v místech, které slunci vystavujeme nejvíce a nejčastěji.

Na druhou stranu ovšem ne vždycky zaviní pigmentové skvrny UV záření. „Příčinou bývají velmi často i hormonální změny, například v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce nebo v menopauze. Dále užívaní některých léků nebo dokonce stres,“ uvádí Petra Trojanová, korektivní dermatoložka značky Skinso. Podle ní některé druhy pigmentových skvrn časem vyblednou, jiným se ale k jejich vymizení musí pomoct.

Bělicí dermokosmetika pro začátek

Jednou z prvních možností jsou dermokosmetické přípravky. „Vstupují do metabolismu tvorby pigmentu,“ vysvětluje princip bělicí kosmetiky Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka z laserového centra Anděl.

Ve složení bělicích produktů pak podle ní objevíte například výtažky z japonského zeleného čaje, mořských řas nebo kyselinu glykolovou. Při používání kosmetiky pro sjednocení barvy pleti a potlačení tvorby dalších pigmentací se však obrňte trpělivostí a v aplikaci krému či séra buďte důslední. „Řešení pigmentových skvrn může být poměrně svízelné,“ dodává dermatoložka Chaloupecká.

Chemický peeling pro rychlejší problednutí

Kromě kosmetiky určené k odstranění pigmentových skvrn se samozřejmě můžete svěřit také do rukou profesionálů. Estetická dermatologie nabízí hned několik možností. O tom, jaká metoda barevně sjednotí vaši pleť nejefektivněji, se poraďte přímo s korektivním dermatologem.

Účinnost daného ošetření se totiž odvíjí také od toho, v jaké vrstvě kůže pigmentové skvrny máte. Vsadit můžete i na chemický peeling.

„Při ošetření se štětečkem nanáší na pleť speciální peelingová směs bohatá na hydrokyseliny, které pokožku barevně sjednotí, zjemní a zároveň projasní,“ popisuje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic. Chemický peeling mimo jiné příznivě působí na stárnoucí a příliš mastnou pokožku, takže vám může pomoci i tehdy, trápí-li vás kromě pigmentací například akné.

Na odolávající skvrny intenzivní pulzní světlo

Pro odstranění pigmentací ve středních až hlubších vrstvách kůže je však zapotřebí zvolit o něco radikálnější metodu. „Efekt má například tzv. IPL, tedy intenzivní pulzní světlo, které nepravidelné shluky pigmentu v podstatě rozstřelí a pigment se pak přibližně do týdne odloupne,“ popisuje Katarína Třísková. Skvělých výsledků podle ní lze dosáhnout také ošetřením Biored Peel, což je kombinace chemického peelingu a IPL.

Prevence je základ

Chcete-li tvorbě pigmentových skvrn předcházet, měli byste svou pokožku každodenně chránit pleťovým krém s vyšším ochranným faktorem. A to nejen v létě, ale ideálně během celého roku. „Zvykněte si tedy používat denní krém minimálně s SPF 30. Pokud o sobě víte, že máte k tvorbě pigmentových skvrn i genetické dispozice, slunění se raději vyhýbejte,“ radí Petra Trojanová.

A dodává, že bělicí kosmetické přípravky, které tlumí produkci kožního barviva melaninu, můžete navíc používat i v rámci prevence. „Dbejte také na dostatečnou hydrataci pleti a regeneraci podpořte kosmetikou bohatou na výživné látky,“ uzavírá dermatoložka Trojanová.