Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět tipů, kam se v dubnu vydat s rodinou na výlet

  11:33aktualizováno  11:33
Tento víkend se naplno rozběhne turistická sezona. A tak je nejvyšší čas vytáhnout z komory batohy a pohodlné boty a vyrazit na rodinný výlet. Autem, vlakem, pěšky nebo na kole, ale hlavně tam, kde se najde zábava jak pro děti, tak pro rodiče.

Jaro vybízí k rodinným výletům. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kam v Praze?

S dětmi v Praze

Inspiraci najdete i v měsíčníku S dětmi v Praze, který je k dispozici zdarma na místech se zvýšeným výskytem rodičů s dětmi. 

Duben je měsíc mimořádně bohatý na zajímavé svátky a události. Kromě toho, že tuto sobotu a neděli otevře své brány většina hradů a zámků v republice, můžete se těšit na Den ptactva, Den Země, Mezinárodní den historických památek a sídel, na Velikonoce nebo na Čarodějnice.

Turističtí nadšenci všeho věku, kteří jsou navíc po zimě natěšení na víkendové výletování, budou mít tedy spíš problém vměstnat všechny zajímavé akce do čtyř krátkých víkendů. Pokud máte chuť pustit se s dětmi do objevování pokladů Čech a Moravy, můžete se inspirovat našimi tipy. A pokud si nevyberete, najdete další nápovědu v tabulce.

Zažeňte nudu a přivítejte jaro

Hrad Křivoklát

Už zítra, v sobotu 2. dubna od 10 do 16 hodin se můžete s celou rodinou vydat na jeden z nejkrásnějších českých hradů Křivoklát. Otevřete novou turistickou sezonu s agenturou CzechTourism, která slibuje vyžití pro malé i velké.

Návštěvníci Křivoklátu si budou moci vyzkoušet třeba střelbu z luku, školu karikatury, ražbu mincí, psaní brkem, chůzi po laně, jízdu na poníkovi, žonglování, petanque a další aktivity. Rodiče navíc mohou ochutnat křivoklátské pivo, medovinu nebo zemské víno.

Na hrad se dostanete autem nebo vlakem, k dopravě ale můžete využít také historické autobusy, které vyjíždějí v 10, 12 a 14 hodin z autobusového nádraží v Rakovníku a Berouně.

Vstup na akci a jízda historickým autobusem je zdarma.

TIP: U stánku Kudy z nudy můžete načerpat nápady na další výlety a ten, kdo se prokáže heslem "Zabijte nudu!", dostane jako dárek velice speciální pomůcku na zahnání nudy.

Za šelmami, ptáky, primáty a dalšími zvířaty

Slůně ve výběhu s matkou Vishesh (vlevo) a starší samicí Suseelou.

Jaro přímo vybízí k návštěvě zooparků, protože zvířata už se neschovávají "doma", ale po dlouhé zimě si s radostí užívají výběhů, kde si je děti mohou lépe prohlédnout. Mnohde se také mohou seznámit i s novými přírůstky a zúčastnit se křtů mláďátek.

Duben bude v zoologických zahradách mimo jiné ve znamení Dne ptactva (1. dubna) a Dne Země (16. dubna). Termíny oslav i jejich program se v jednotlivých zooparcích liší, podrobnosti najdete na jejich webových stránkách. Třeba Zoo Praha, Zoo OstravaZoo Brno, Zoo Plzeň, Zoo Ústí nad LabemZoo Vyškov aj.

Exkurze do historie aneb Vzhůru na hrad

Hrad Bítov

V tomto měsíci se také slaví mezinárodní den památek a historických sídel, konkrétně 18. dubna (letos na téma Kulturní dědictví vody). Tento den bývají zpřístupněny zajímavé prostory, které nejsou součástí běžných prohlídek, vstupné bývá snížené nebo žádné a na hradech a zámcích probíhají akce pro děti i dospělé.

Pokud se o víkendu 16. a 17. dubna vypravíte třeba na krásný hrad Bítov, můžete se těšit například na mimořádnou kostýmovanou prohlídku okruhu č. III (hladomorna, mučírna, vězení), který je běžně otevřen jen v červenci a srpnu. Děti do 15 let mají vstup zdarma a ostatním organizovaným výpravám mládeže bude poskytnuta sleva.

Pletení pomlázek, malování kraslic a jiné velikonoční tradice

Ilustrační snímek.

Chcete svým dětem přiblížit, jak naši předkové slavili Velikonoce? Vezměte je v době od 11. do 25. dubna na výlet do Hornického muzea Příbram, kde je pro ně připravena tradiční akce Velikonoce v hornickém domku.

Výstavku s velikonoční tematikou doprovodí ukázky lidových činností jako zdobení kraslic, pletení pomlázek, drátování, zdobení perníčků, pečení jidášů a výroba textilních a korálkových ozdob. Některé z nich si mohou malí návštěvníci i sami vyzkoušet. Ötevřeno je denně, ve všední dny od 9 do 15 hodin, o víkendu od 10 do 17 hodin. Vstupné je 20 Kč.

Strašidla na hradě a pálení čarodějnic

Horní hrad

I když pálení čarodějnic, které je u nás už tradičně spjato s posledním dubnovým večerem, je spíš akcí pro odrostlejší děti a dospělé, mohou si v tento magický den trochu té strašidelné nálady užít i děti.

Například návštěvníci Horního Hradu se v sobotu 30. dubna budou moci setkat s hejkaly, rusalkami, čerty, draky, čarodějnicemi a dalšími krušnohorskými strašidly. Na hrad se také sjedou potulní muzikanti, rytíři a k vidění bude také ohnivé divadlo. Volit se bude Miss Čarodějka v dětské i dospělé kategorii a zatímco si děti opečou buřta, maminky a tátové mohou ochutnat hradní medovinu.

Plánujete výlet?

Tipy na jarní výlety najedete také na internetu. Třeba na následujících stránkách:

Autor:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Příběh Aleny: Nastěhoval se k nám švagr, manžel to neřeší, já zuřím

(ilustrační snímek)

Před pár týdny jsme poskytli na pár dní azyl bratrovi manžela. Žena ho vyhodila a neměl rychle kam jít. Z dočasného...Další z rubriky

Dívky pracují ve skupině lépe než chlapci, ukazuje výzkum z 52 zemí světa

ilustrační snímek

Dívky jsou pro práci ve skupině lepší. Ukázal to mezinárodní průzkum znalosti studentů, který se letos zaměřil na to,...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Poradna: Můj čtyřletý syn neustále provokuje, už toho máme dost

ilustrační snímek

Už mně i našemu okolí dochází trpělivost s mým synem. Jsou mu teprve čtyři, ale je to vyhlášený provokatér. Čtenářka...Najdete na iDNES.cz