Libové maso(ilustrační fotografie)

Libové maso(ilustrační fotografie) | foto: Isifa

Pět rad, jak posílit imunitu. Nohy v teple a libové maso

  • 30
S imunitou je to tak, že k jejímu zlepšení žádná zázračná pilulka nepřispěje. Rozhodně to ale neznamená, že pro sebe nemůžete nic udělat. Začněte hned a to třeba změnou jídelníčku.

Někteří lidé neonemocní několik let, i kdyby pracovali na infekčním oddělení, jiné zasáhne každá rýma. Lidský organismus je prostě složitý, jeho fungování ovlivňuje spousta faktorů včetně genů a životního prostředí. Mnohé ovlivnit nemůžete, ale něco přece.

1. Vitaminy: ze zeleniny

Nesázejte na multivitaminové a multiminerální přípravky, stejně obvykle většinu z nich zvláště na začátku chladného období nepotřebujete, protože jste jí v létě jedli hodně.

Jezte hodně zeleniny, nejméně 400 gramů denně, do těla se z ní dostane více živin než z umělých preparátů a navíc i vláknina důležitá pro prevenci dalších nemocí včetně obezity.

Nezapomínejte na ovoce a také na kvalitní bílkoviny, které jsou pro imunitu důležité. Sýr, zakysané mléčné výrobky, libové maso - to je ta správná volba.

2. Otužujte se

Zlepšit celkový stav organismu a také jeho obranyschopnost pomůže třeba i saunování a otužování vůbec. Tělo si pak zvykne na střídání teplot. Ještě lepší je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

Hodinová rychlá procházka vám udělá určitě lépe než rozpuštěný multivitamin vypitý v klimatizované kanceláři nad klávesnicí. Zkuste alespoň několik stanic jít pěšky, o víkendu vezměte děti ven a auto vyměňte třeba za vlak.

3. Kýchejte na ramenou

Mějte vždy po ruce kapesník. Pokud nemocný nedodržuje zásady hygieny, ohrožuje především sám sebe. Přenesením infekce na někoho jiného dojde totiž k určité změně původce nemoci. Pak se nemoc vrátí k tomu, kdo ji vyslal. Ten proti ní nemá protilátky, protože se mu nevrací "jeho choroba", ale nemoc lehce pozměněná.

Pokud nestihnete použít kapesník, tak kapénky ztlumte o rameno. Lepší než je vyprsknout do prostoru nebo do ruky, kterou se pak budete dotýkat různých věcí včetně klik.

4. Mějte nohy v teple

V okrajových oblastech těla, jako jsou ruce a nohy, je krevní oběh zpomalený. Končetiny tak snadno prochladnou, což může vést ke vzniku onemocnění. Platí tedy zásada našich babiček - od nohou musí být teplo. K prokrvení nohou přispívá také chůze. Prochladnout může také krk, nezapomínejte na šálu a nápoje pijte raději teplejší a ne z ledničky.

5. Kloktejte sůl

Kloktání je dobrou hygienou dutiny ústní, ve které se choroboplodné zárodky vyskytují ve velké míře. Doporučuje se kloktat každý den kloktadlem z lékárny nebo solným roztokem. Jeho koncentrace závisí na každém jednotlivci. Nesmí být nepříjemná.

Pomoci může také inhalace. Ohřejte si horkou vodu, přidejte do ní minerální vodu určenou k inhalování (lze ji koupit v lékárně) a pročistěte si dutiny v oblasti hlavy. Pak odpočívejte. Mějte na paměti, že tento proces nelze nahradit stříkáním nosního spreje v kanceláři. Tělo potřebuje klid a relaxaci.