Diskuze

Používáte pořád stejnou PET láhev? Pozor, může být i zdraví nebezpečná

Co uděláte s lahví od balené vody, když ji celou vypijete? Někteří ji vyhodí, část lidí ji však nepochybně schová a opět použije třeba při tréninku. Ovšem dobrý úmysl šetřit přírodu se v některých případech nemusí vyplatit. Zjistěte, jak mohou PET lahve škodit našemu zdraví.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lenka Lenka

24. 3. 2018 19:36

ještě pár odkazů

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14531083

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/pen.23491

https://www.scientificamerican.com/article/plastic-not-fantastic-with-bisphenol-a/

Paul John Dornath Analysis of Chemical Leaching from Common Consumer Plastic Bottles Under High Stress Conditions

0 0
možnosti

Lenka Lenka

24. 3. 2018 19:25

Chcete nazor chemika? Doktorat z makrokoule jsem nedodelala ale nedavano jsem si kupovala Nalgenku a krome zakladnich znalosti jsem si delala resersi v anglictine... trocha je zde .... A tak jsem začala hledat jiné tzv. Tritanové lahve. Tritan je obchodní název společnosti Eastman pro polyester - chemicky je to zjednodušeně polyethylene tereftalát glykol PETG. Od PET se liší mechanickými vlastnostmi, teplotou skelného přechodu - proč o tom píšu? Je to důležitá charakteristika polymerů, konkrétně mechanizmus, polykondenzace, kterým polyesterové polymery vznikají, se dá předpokládát nebude nikdy 100% a v hotovém polymeru-výrobku tedy zůstavají "uvězněné" mimo jiné i výchozí suroviny a čím blíže jste teplotě skelného přechodu tím spíš se mohou tyto výchozí nezreagované suroviny vyplavovat do obsahu nádoby. Odtud také aféra s výchozí složkou Bisfenolem A (BPA) užívaného pro výrobu tzv. polykrabonátu, ze kterého byly původní lahve Nalgene, který se mohl uvoňovat. U PET lahví se studie zaměřují na uvolňování aditiv pro zlepšení vlastností materiálů - ftalátů, formeldyhydu,acetaldehyhu při teplotách 40-60°C či v souvislosti s vystavením UV záření, což jsou často reální podmínky, ve kterých se lahve vyskytují například v autě, před kioskem... A proto je kromě povahy základního materiálu důležité znát i to co se tam přidává (změkčovadla, katalyzátory, které často obsahují tzv."težké kovy"), protože 2 výrobky z téže materiálu mohou mít diametrálně odlišné vlastnosti.

Tim si nedělám iluze, o PETG, ale je to volba menšího zla (když to jde užiju sklo, když ne ať z hlediska váhy nebo bezpečnosti jako na hory či do sauny). Hned na začátku mě však překvapila i po důkladném vymití "chemicka chuť" napoje, který letěl ke kytičkám, a tak jsem se podělila o svoji zkušenost s technickou podporou Nalgene, kterou jim zajišťuje Thermofisher a bylo to jedno z kriterii proč jsem se rozhodla pro tuto značku, mi bylo doporučeno lahev vyčistit tabletou na zubní protézy - a to ten trik udělalo.

2 0
možnosti
JR

A teď si vemte systém SODIS.. čištění vody v metodou položení petky na nějakou dobu na sluníčko. Sodoma Gomora ;-D

0 0
možnosti
PR

P61e32t48r 75R81a21p86č23a16n

23. 3. 2018 13:05

Dnešní ekologie je děs. Mám děsný pocit z toho, když koupím něco v obalu, co zkonzumuju do hodiny a obal zahodím. A ještě hůře, když jde o malé balení, které je mnohem méně ekologické. Ano, asi šetřím svoje zdraví, ale "ničím" si životní prostředí. To popelářské auto pro plasty bude jezdit častěji, ten zásobovací kamion do Billy taky. Člověk by spíš měl používat zdravý selský rozum, než číst nějaké vědecké studie a řídit se tím ;-)

5 1
možnosti
TH

;-D To jsou zase bláboly v článku. Opravdu jsem se zasmál ...

0 2
možnosti
Foto

Dobrý den,

Jednorázové obaly a PET lahve by měly být testovány na jednorázový, ale dlouhodobý kontakt s potravinou, takže balená voda v obalu je bezpečná po celou dobu její trvanlivosti. Samozřejmě nesmí být skladována na přímém slunci. V těchto případech skutečně může dojít k uvolňování škodlivých látek (například oxidy antimonu nebo acetaldehyd).

Ty jsou přítomné v plastu z jejich výroby. Škodliviny, také mohou vznikat rozkladem některých látek či jejich vzájemnou reakcí. Riziko se zvyšuje právě při mechanickém opotřebení nebo vystavení takovýchto materiálů vyšším teplotám, kdy se všechny fyzikální i chemické procesy zrychlují.

0 0
možnosti
LR

L55u15k89á23š 13R74í57d72l

23. 3. 2018 11:14

To se nepovedlo :)

1 0
možnosti

Jerry X

23. 3. 2018 10:31

Fakt bych rád slyšel vysvětlení od nějakého chemika, protože tomuhle nevěřím!

Pokud je PET láhev vylisovaná z nějaké homogenní hmoty, měla by mít stejné složení na povrchu i hluboko uvnitř, takže pokud by se z ní něco do vody uvolňovalo, docházelo by k tomu už od začátku. A pokud je originální voda po několika měsících skladování v pořádku, není důvod, aby to s vodou, kterou každé ráno napustím a odpoledne vypiju, bylo jinak. Naopak se tam může vytvořit vrstva vodního kamene a usazenin, která bude vodu od plastu izolovat (bakterie teď neřešme). Fakt nevidím důvod, aby po stém použití byla flaška jedovatější než na začátku, pokud by se materiál rozpadal stářím, postihlo by to dlouho skladovanou originální vodu.

Jasně, kdyby byla flaška z nějaké jedovaté snadno rozpustné látky, na jejíž povrch by se nanesla tenká ochranná vrstvička, která by se vymytím poškrábala, pak by to bylo něco jiného...

Samozřejmě mluvím jenom o vodě. Silnou zásadu, kyselinu ani jedy bych do PETky rozhodně nedával. Nejde ani tak o to, jestli by to flašku rozežralo, hlavně by se toho mohl někdo napít...

16 1
možnosti
TK

Může mi někdo říct jaký je rozdíl mezi tím že je v plastové lahví originál voda kterou po třech měsících vypiju a nebo když stejnou láhev tři měsíce používám a dávám si do ní denně čistou vodu.

14 1
možnosti
JJ

J22a40n 76J85e94ž20e70k

23. 3. 2018 8:01

> "... a použijete ji tímto způsobem jednou dvakrát, maximálně třikrát, riziko je takřka nulové,“ říká Jitka Sosnovcová.

Mohl bych čtyřikrát, Jitko? Prosím?

7 0
možnosti