Nejvhodnější je holit při nebo po koupeli. (Ilustrační snímek)

Nejvhodnější je holit při nebo po koupeli. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pět kroků, jak mít po holení hebkou a zářivou pokožku

  • 3
Zarůstající chloupky dokážou celý obřad holení či depilace dost znepříjemnit. Nevzhledné zarudlé pupínky bývají nutným zlem, ale nikoli nevyhnutelným. Čtěte, jak proti jejich vzniku bojovat.

Žiletka patří k nejpoužívanějším holicím prostředkům. Jde o rychlý a efektivní způsob, jak se zbavit nežádoucích chloupků. Leckdy ale, zejména ženám s citlivou pokožkou, způsobuje podráždění holené oblasti, a to především v oblasti třísel.

Depilační krém, nebo žiletka?

Co vás zbaví chloupků na delší dobu a bez bolesti?

"Za vznik vyrážky v podobě červených pupínků mohou zarůstající chloupky. Zarůstání způsobí pod kůží drobný zánět a pupínek je na světě," říká kosmetička Zuzana Houštěková.

Kromě toho tu jsou i další nešvary, které občas při holení děláme a které způsobí zarudnutí, například málo ostrá žiletka, nevhodná kosmetika či dokonce holení na sucho a podobně. Proto přinášíme přehledný návod, díky kterému bude vaše pokožka "jako dětská prdýlka".

Pojďte si povídat do Kavárničky

Máte osvědčenou radu, jak bojovat proti vzniku pupínků po holení? Podělte se s námi v naší Kavárničce.

Oněnka z Kavárničky

1. Správné "nářadí"

Stokrát ohraná písnička, a přesto je pořád mnoho žen, které se snaží na žiletce ušetřit. Jednorázová holítka jsou sice fajn, ale jsou opravdu určena jen pro jedno, maximálně dvě oholení. Nezkoušejte se jimi holit delší dobu, jinak budete mít o podrážděnou kůži a vyrážku postaráno.

Investujte tedy do co nejkvalitnějších břitů, jde přeci o vaše vlastní tělo. Nezapomínejte také žiletku, resp. náhradní hlavici vyměnit, jakmile zpozorujete, že holení s ní jde hůře.

2. Správné načasování

Dost z nás se holí na poslední chvíli, kdy těsně před odchodem na schůzku/rande/party zjistíme, že naše nohy či intimní oblast "nejsou v kondici".

Perfektní oholení si ale žádá trochu času. Nejlepší je odstraňovat chloupky večer či ráno po koupeli nebo sprše. Budou mít čas lehce změknout a povolit, tomu napomůže také pěna či gel na holení. Dnes je na trhu bezpočet přípravků, můžete si vybrat dle typu pokožky či konzistence. Rozhodně však přípravek odložte, pokud zaznamenáte jakoukoli nepříjemnou kožní reakci.

3. Po, nebo proti?

Velmi diskutované bývá, zda holit po nebo proti směru růstu. Pokud zvolíte první možnost, zarůstání chloupků tím můžete minimalizovat. Tento postup si však žádá několikero tahů a některé ženy si stěžují, že i přes to nedosáhnou takové hladkosti, jako při holení proti směru růstu.

Holení proti směru růstu však pupínky způsobuje mnohem častěji. Je tedy na vás, co zvolíte. Nemusíte se ho však vzdávat. Proč? Odpověď najdete hned v dalším bodě.

Ilustrační foto

4. Pryč s odumřelými buňkami

Dodržujete veškeré předešlé zásady, a přesto se nemůžete zbavit pupínků? Mohou za to zarůstající chloupky. Tomu předejdete, pokud budete pravidelně odstraňovat odumřelé buňky.

"Doporučuji pravidelně používat peeling a lufu. Odkrývají svrchní vrstvu pokožky a chloupky tak nebudou mít šanci zarůst. Je však potřeba exfoliaci provádět pravidelně, i mezi holením, nestačí jen jednou před nebo po," radí Zuzana Houštěková.

5. Následná péče

Aby holení vaši pokožku nepoškozovalo a docílily jste hebké a zářivé textury, na závěr holení místo opláchněte, osušte jemným ručníkem a použijte zklidňující krém. Pokožka v oblasti třísel také uvítá volnější prádlo, nebo takové, jehož okraje nebudou zbytečně dráždit.

Uvedené rady se bezprostředně týkají zejména holení žiletkou, ovšem zarůstající chloupky, zodpovědné za vzniklé pupínky, vás mohou potrápit i po depilaci strojkem, cukrovou pastou, voskem či krémy. V tom případě se stačí řídit bodem 4 a o hladkou pokožku máte postaráno.