Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pejska pod stromeček? Ano, ale...

  2:07aktualizováno  2:07
Přání našich potomků v dopisech Ježíškovi nám občas můžou pěkně zamotat hlavu. A to zvlášť tehdy, když je tou nejvroucnější prosbičkou živé zvířátko. Pokud nechceme Ježíška zahanbit, dítě zklamat, zároveň riskovat bezpečí malých chovatelů i jejich nových svěřenců, měli bychom o živém dárku dobře rozmýšlet.
Pejska pod stromečkem by rádo našlo nejedno dítě, Ježíšek by si měl ale jeho koupi dobře rozmyslet...

Pejska pod stromečkem by rádo našlo nejedno dítě, Ježíšek by si měl ale jeho koupi dobře rozmyslet... | foto: Profimedia.cz

Myšky a křečci

Pro začínajícího chovatele ještě nedotčeného školní výukou i rodiče, kteří si nechtějí přidělávat příliš starostí navíc, se pořízení malého hlodavce jeví jako nejpřijatelnější možnost. Dárkem může být vskutku efektním, zvlášť když opatříme myšákovi či jinému malému tvorečkovi jednu z těch úžasných klecí s běhacími kolečky a důmyslnou spletí barevných labyrintů a tunýlků.

Myšky a křečci bývají nenároční na krmení i údržbu příbytků, nicméně pravidelný přísun potravy a denně obměňovanou vodu potřebují samozřejmě také. I před koupí takhle malého zvířátka je nutné dítě důsledně seznámit s jeho potřebami, ať již pro dobro hlodavce či vaše.

Křeček i myš z dětské ručky lehce vyklouznou. A když při trošce štěstí přežijí svůj pád, bleskovou rychlostí se vydají prozkoumávat zbytek domu. Šance na jejich odchyt a návrat do klece nebývají nijak velké. Přes svoji nepatrnost malí hlodavci ochotně vyzvou na souboj památeční svatební šaty i starobylý Ottův naučný slovník.

I váš křeček se může zatoulat

Morče

Morčata se už většinou stávají právoplatným členem domácnosti. Poznají své pány, pískotem je vítají, jen co slyší otevřít dveře, rádi se chovají. Většinou nekousnou. Existují i v bezsrsté variantě, čímž můžete vyjít vstříc i alergickým dětem.

Na potravu jsou už poněkud náročnější. Potřebují pravidelný přísun sena a zrní, milují ovoce a zeleninu. Ti bezsrstí jedí takřka nepřetržitě, neustále si totiž doplňují energii, o niž jsou připraveni absencí chlupů. Chybí-li morčátku jídlo, bude vám doma pištět (a to v hodně vysokých tónech).

Na druhé straně je morče velmi roztomilé, takže si ho zamilujete a při dobré péči si jeho přítomnosti můžete užívat až sedm let. Pozor však na neopatrné dětské ručičky, pády z výšky se morčatům stávají většinou osudnými.

Králíček

"Zakrslý králíček" je jedním z nejošidnějších zoologických termínů. Pravda, mláďata jsou malinká, což naší představě o zakrslosti může dobře nahrávat. "O moc už nevyroste," řeknou si mnozí. Leč časem přijde puberta a ze "zakrslého" králíčka se, zvlášť při dobré péči, může stát pětikilový macek. Ale macek nádherný.

Králíci jsou mazlíci, zvlášť když se o ně staráte odmalička, takže děti si je mohou muchlovat, jak chtějí. Jsou šťastní, když jim dopřejete občas volnost a necháte je proběhnout po bytě. Pozor však na kabely k počítačům a vůbec šňůry všeho druhu, králíci je milují a snad na ničem jiném si tak nedokážou procvičit svoje hlodáky.

Želva čtyřprstá

Ještěrky a želvy

Nesplňují klasická kritéria chlupatých mazlíčků, ale pro některé děti mají obrovské kouzlo. Na chameleona balancujícího na větvičce a koulícího očima do všech světových stran se vydrží dívat déle než na televizi. Pro rodiče znamená pořízení terarijního zvířete větší náklady a vůbec větší dohled nad jejich chovem, který musí splňovat určité nároky, zvlášť co se týče teploty a krmiva.

Ještěrky se živí převážně živými cvrčky, což pro mnohé může představovat problém. Pokud překonáte odpor ke hmyzu, může se vám krmivo rozutíkat po bytě a nepřetržitým cvrkáním kdesi za postelí vás přivést do blázince.

Z tohoto pohledu je už vhodnější želva. Alespoň ty suchozemské jsou takřka výhradně býložravé. Pokud trváte na ještěrce, dejte třeba na radu Adély Kefurtové, veterinární sestry a chovatelky terarijních zvířat: "Pro dítě bych doporučila gekončíka nočního. Může si ho klidně chovat. Gekončík není drápavý jako leguán a hlavně nepotřebuje nutně speciální vyhřívání, je mu dobře i při pokojové teplotě."

Kočka

Kočka bývá řešením pro ty, kteří chtějí mít doma "velké" zvíře, ale nechtějí si přidělávat starosti s venčením. Je opravdu méně náročná na chov než pes, ale zřejmě vám nikdy nebude oddaná v té klasické psí podobě.

Koťátko si s vaším potomkem bude hrát až do omdlení. Mazlení a honění nebude mít snad nikdy dost. Jenže až se z něho stane mladá dáma či pán, na svoji nevázanou rozpustilost rychle zapomene. Bude mít svůj program, do něhož případnou hru zahrne tehdy, bude-li zrovna sama chtít. To samé s mazlením. Neznamená to však, že by vás přestala mít ráda, bude vás milovat ve svém typickém kočičím pojetí. Ba co víc, kočky jsou známé coby "léčitelky", bezpečně poznají, kdy jsou jejich lidé v nějakém problému.

Sibiřská kočka.

Pes

Dárek největší. Snad každé dítě někdy v životě zatoužilo mít psa. Malého, velkého, kříženého, jakéhokoliv. Ale psa. Pokud jste ochotni vyhovět dítěti i v tomto přání, pak zřejmě dobře víte, co vás čeká. Pravidelné venčení, každoroční tápání "co s ním", když budete odjíždět na dovolenou. Také přetahování s pejskem o peřinu, celý den si sice bude hrát s vašimi dětmi, ale spát bude chtít v bezpečí u vás.

Nejste-li zrovna vlastníkem domu se zahradou, bude lépe, poohlédnete-li se po nějakém menším plemenu. V různých příručkách jich najdete bezpočet: Pokud chcete, aby byla s novým členem domácnosti legrace, kupte francouzského buldočka. Když nechcete trávit na procházkách hodiny, pořiďte si mopse, ten by se také nejraději pořád jen válel u televize. Pokud chcete plemeno malé, ale s duší pořádného psa, běžte pro jorkšíra.

Každopádně nejste-li sami zkušenými chovateli psů, je dobré se poradit s odborníkem, zda si vámi zvolená rasa pejska bude dobře rozumět s temperamentem a povahou vašeho potomka. Hyperaktivní kvítko by totiž nemuselo vyhovovat třeba malé vystrašené čivavě.

7 dobrých rad pro rodiče

Rozhovor s veterinárním lékařem Martinem Otáhalem z Veterinární ordinace v Praze 8-Kobylisích.

Jaké zvíře je nejvhodnější pro malé dítě?
Pro děti ve věku 3-6 let je nejvhodnější malé zvíře typu morče, zvlášť pro nenáročné podmínky chovu. Děti si vyhrají a i sami zvládnou zvířátko nakrmit a vyčistit klec.

Chceme-li dítěti opatřit kočku, existují nějaká plemena, která si s dětmi rozumí lépe?
Výběr kočky je tak trochu loterie. Jedinci plemene ragdoll a britská modrá jsou obvykle klidní a snesou od dětí tahání a mazlení víc než jiné kočky. Jenže s výběrem plemene vybíráme především vzhled a ne jeho povahové vlastnosti. Kočka je, jak je všeobecně známo, individualista a hraje si, jen když chce sama, často chce mít svůj klid. Samozřejmě koťata jsou hravá od každého plemene.

Pes většinou vzhlíží ke svému pánovi. Bude vzhlížet i k dítěti, jemuž ho pořídíme?
Vztah pes-dítě se vyvíjí hlavně od toho, jak se bude chovat dítě ke psovi. Pro psa bude nakonec vždy větší autoritou dospělý, obvykle muž v rodině. Malé děti pes vnímá v hierarchii rodiny spíš jako sobě rovné.

Jaké plemeno doporučíte začátečníkovi?
Začátečníkům obecně nedoporučuji pořizovat velká plemena typu rotvajler, pitbul, dobrman a podobně, protože vyžadují zkušenosti a výcvik. Určitě je vhodnější například labrador.

Existuje psí plemeno, které má v genech "lásku k dítěti", tedy takové, od něhož nehrozí pokousání?
Není univerzální plemeno, kde je záruka, že nemůže dojít k poranění dítěte.

Veterináři znají spoustu případů, kdy museli ošetřovat zvíře, jemuž újmu způsobilo dítě...
Několik ojedinělých případů poranění zvířátka dítětem jsme již řešili. Vzpomínám si na zlomenou nožičku morčete, které spadlo chlapci z ruky, přivřeného yorkšíra do dveří od auta a několik zvířat, na které někdo z rodiny šlápl nebo sednul.

Jaký má podle vás význam soužití dítěte se zvířetem?
Soužití zvířete s dítětem má výchovný význam. Záleží pochopitelně na rodičích, jak vyžadují od dětí, aby se o zvířata starala. Pokud alespoň část péče o zvíře převedou na děti, tak jsou pak děti podle mě zodpovědnější a vnímavější k potřebám druhých.

Autoři:


Nejčtenější

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Další z rubriky

Okamžik, na který všichni čekají.
Už na to kašlu, plakala vyčerpaná žena na porodním sále

Porod je sice většinou všemi zúčastněnými popisován jako jeden z nejkrásnějších životních zážitků, zároveň ale může trvat velmi dlouho a rodičku vyčerpat. To...  celý článek

Malý Matias
Čekali jsme to krásné a přišly takové nervy, popisuje matka po porodu

Narození miminka je krásná událost, ale ne vždy je všechno po porodu bez problémů. V tu chvíli se změní absolutní štěstí ve strach a pocity bezmoci. Příběh...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.