Nejvyšší náklady jsou u komplikovaných těhotenství a předčasných porodů.

Nejvyšší náklady jsou u komplikovaných těhotenství a předčasných porodů. | foto: Profimedia.cz

Péče o nedonošené dítě stojí milion korun

  • 6
Péče o nedonošené děti stojí pojišťovny více než milion korun. Přirozený porod a péče o zdravou matku a dítě z pojištění odčerpá zhruba 20.000 korun.

Tyto skutečnosti vyplývají z výpočtů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je přitom rizikových porodů v ČR téměř 40 procent a sedm procent případů je patologických.

Zdravá těhotná žena, u níž lékař nezjistí komplikace, musí minimálně čtrnáctkrát navštívit gynekologa a zhruba dvacetkrát projít laboratorními testy. Všechna vyšetření včetně ultrazvuku přijdou v tomto případě pojišťovnu na 6780 korun. Pokud se však u plodu nebo u matky objeví problémy, náklady podle ředitele VZP Pavla Horáka několikanásobně vzrůstají. "Zatímco klasický porod stojí pojišťovnu průměrně 9000 korun, porod císařským řezem přijde na 21.000 korun," řekl Horák. Za prvních šest měsíců roku 2006 rodilo bez problémů 20.500 žen, císařským řezem bezmála pět tisíc matek.

Drahá je i péče o předčasně narozené miminko, které může vážit i méně než kilogram. Takto malých dětí se v Česku narodí ročně okolo 145. Než je možné předat nedonošené novorozeně rodičům do domácího ošetřování, stojí péče okolo 700.000 korun. V případě komplikované léčby mohou tyto náklady, hrazené zdravotní pojišťovnou, přesáhnout až jeden milion korun.

Pojišťovny přijdou draho také neúspěšná otěhotnění. V roce 2006 zaplatila VZP jen za léčiva používaná při umělém oplodnění téměř 123 milionů korun. "Pro srovnání - v roce 2000 to bylo 51 milionů korun," řekl dále Horák.

Podíl dětí narozených díky umělému oplodnění se v současnosti pohybuje kolem dvou procent. Většinu těchto nákladů hradí ženám zdravotní pojišťovny. Samy si hradí doplatek na léky a některé další procedury, které zvyšují úspěšnost léčby. V posledních letech se rodí stále více dětí, což statistici vysvětlují tím, že začaly zakládat rodiny silné ročníky sedmdesátých let. Například v roce 2005 se v Česku narodilo 102.211 dětí, což bylo asi o 4500 více než v roce 2004. Šlo o největší počet porodů od roku 1995, kdy jejich počet klesl pod 100.000.

,