Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Patnáct triků na zimní únavu

  0:46aktualizováno  0:46
Cítíte se s nástupem zimy unavení a vyčerpaní? Čtěte následujících patnáct rad, jak svému tělu vrátit zpět chybějící energii.
Zklamání, únava, spánek

Zklamání, únava, spánek | foto: Profimedia.cz

1. Nezatahujte závěsy

Odborníci, kteří se zabývají studiem našich biologických hodin, tvrdí, že nejlepší čas na vstávání je, když se rozednívá. V tu dobu prý dochází k uvolňování povzbuzujících hormonů jako je serotonin, kortizol a adrenalin a potlačí se produkce melatoninu, který naopak navozuje spánek. Zapomeňte tedy na těžké světlem neprostupné závěsy a nechte vstoupit světlo v jeho přirozeném cyklu.

2. Vstávejte "přirozeně"

Když nás budík vytrhne z hlubokého spánku, jsme pak lenivější, zpomalení a bez energie. Alespoň podle výzkumu publikovaného v Časopise Americké lékařské asociace. Přirozený cyklus stmívání a rozednívání dokáže napodobit speciální budík (Lifemax Rise and Shine Dawn Simulator alarm clock). Jemně stupňuje osvětlení, a tím se vzbudíme přirozeněji a méně násilně. Budík si můžete prohlédnout na stránkách www.livingiseasy.co.uk

3. Sprchujte se studenou vodou

Střídání studené a teplé vody při sprchování nastartuje váš organismus. Podporuje krevní oběh a nedovolí, abyste byli "zpomalení". Pravidelnými studenými koupelemi nebo sprchami zvýšíte přísun kyslíku do tkáně a podpoříte tím regeneraci buněk.

4. Cucejte mátu

Američtí vědci zjistili, že atleti, kteří vdechovali mátu pak běhali rychleji a měli větší vytrvalost než ti, kteří mátu nevdechovali. Doktor Raudenbush, který vedl studii, má za to, že máta pravděpodobně povzbuzuje dýchání a očišťuje dýchací cesty.

5. Dýchejte zhluboka

Vyšší přísun čerstvého kyslíku díky hlubokému dýchání zostřuje naše vnímání okolí. Také se tím uvolní napětí, nervy se uvolní a zklidní srdeční činnost. Takže - na chvilku se zastavte, přestaňte s tím, co právě děláte a pětkrát se nosem po dobu tří vteřin zhluboka nadechněte a šest vteřin vydechněte. Měli byste pocítit příval energie.

6. Masírujte zápěstí a krk

Zesláblý organismus oživí roztírání aromatického olejíčku v místech, kde se nacházejí pulsní body. Nejlépe se hodí oleje s příměsí cedrového dřeva nebo máty. Dobrou alternativou je také alespoň minutová masáž svalů kolem krční páteře. Zlepší se přísun krve k mozku a budete tak mít dostatek energie.

7. Choďte si pro noviny

Podle vědců z Kalifornské univerzity desetiminutová procházka do trafiky vás vzpruží na další dvě hodiny a rázem prý budete mít i lepší náladu. "Mírné cvičení nebo protažení, i když třeba jen krátké, vás "dobije" víc, než když spořádáte sladkosti, což dělá spousta lidí, když potřebují rychle nabrat energii," říká profesor Robert Thayer, který vedl studii.

8. Dejte si na stůl v práci květiny

Lidé, kteří na stole v práci mají jakoukoli rostlinu nebo květinu, jsou prý při práci o deset procent pozornější. Rostliny totiž velmi dobře detoxikují a obnovují zatuchlý vzduch v místnosti.

9. "Hltejte" vodu

Určitě všichni víme, že bychom tělu měli poskytovat dostatek tekutin. Nedávné studie ovšem dokládají, že stačí pokles hydratace o dvě procenta a už máme o dvacet procent energie. Menší množství vody v těle způsobuje to, že v těle obíhá méně krve. Tím se do svalů dostane méně kyslíku a rychleji se unavíme. Proto mějte láhev s vodou stále při sobě.

10. Sex

Při orgasmu se do těla uvolňuje hormon oxytocin, který blahodárně ovlivňuje duševní stavy a dodává člověku energii až na dvanáct hodin. Vědci ve Velké Británii deset let sledovali přes devět set mužů. Ti, kteří měli více sexu, se těšili lepšímu duševnímu zdraví a měli lepší zásoby energie.

11. Zpívejte nahlas

Hlasitá hudba velmi úspěšně uvolňuje stres a bojuje proti únavě. Alespoň to tvrdí americký online server o psychologii sportu. Vědci také říkají, že při zpěvu se budete cítit energičtěji, a je dokázáno, že zpěv podporuje hluboké dýchání.

12. Vařené vajíčko k snídani

Vařené vajíčko je prý nejlepší zdroj povzbuzujícího proteinu. Vajíčko po ránu uspokojí vaši chuť a pomalu uvolňuje energii, která se tak během dopoledního spěchu nikam neztratí a vydrží až do oběda. Pokud zrovna vajíčka nemusíte, dejte si místo toho ovesnou kaši, která také zajišťuje dlouhodobé uvolňování energie.

13. Ranní šálek čaje

Pokud si ráno pravidelně dáváte šálek čaje a zapomenete na něj, budete podle výzkumů Bristolské univerzity otupělejší a prostě vám to "nebude myslet".

14. Nespoléhejte na energetické nápoje

Sladké energetické nápoje vás sice rychle "nastartují", ale za hodinu budete mít ještě pomalejší reakce a nebudete se tolik koncentrovat.

15. Dejte si pozor na plíseň

Podle vědců z Arizonské univerzity se v 88 procentech amerických domácností drží plíseň a nejvíce kolem oken. Alergie na plísně často způsobuje právě únavu a vyčerpanost. Kromě oken zkontrolujte také sprchový závěs a další místa, kde působí vlhkost.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Příběh Marie: Můj vztah s rodiči je rok od roku horší

(ilustrační snímek)

Už několik let žiji se svou rodinou, manželem a malou dcerou v zahraničí. Bylo to vždy přání mého táty, tak jsem...

Slavíte Mezinárodní den žen? Ptali jsme se v ulicích i na síti

Mezinárodní den žen

Za dob českého socialismu Mezinárodní den žen „povinný svátek“, kdy muži houfně slavili a ženy jim k tomu chystaly...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz