Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti známkovali nemocnice, nejlepší je v Praze

  10:48aktualizováno  10:48
Pacienti sestavili žebříček nemocnic podle toho, jak se v nich cítí. Lépe hodnotili spíš menší ústavy, v nichž se personál věnuje tělu i duši nemocných. Zvítězila Nemocnice Milosrdných sester svatého Karla Boromejského v Praze, za ní skončily nemocnice v Čáslavi a Městci Králové.
Pacienti hodnotili, ve které nemocnici na ně byl personál nejhodnější a kde se jim dostalo nejlepší péče. Ilustrační foto

Pacienti hodnotili, ve které nemocnici na ně byl personál nejhodnější a kde se jim dostalo nejlepší péče. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Internetovou anketu o titul nejlepší nemocnice vyhlásil institut HealthCare. Do zveřejněného žebříčku nejlepších se dostalo téměř 40 nemocnic z necelých dvou set, které v Česku existují.

A jak žebříček vznikal? "Oslovili jsme manažery 170 nemocnic a požádali je, aby informovali pacienty, že se mohou zapojit do ankety zveřejněné na internetu. Hlasovalo přes dvanáct tisíc lidí," řekl předseda představenstva společnosti HealthCare Institute Daniel Vavřina.

Nejlépe dopadly Boromejky
V průzkumu nejlépe obstála malá, téměř "rodinná" Nemocnice Milosrdných sester v Praze. Pacientka Jana Freyová na ni nedá dopustit. Zrovna jí tu odoperovali žlučník. "Prostředí tu sice není nic moc, ale to člověk neřeší, když jsou doktoři a sestřičky ochotní," pochvaluje si. Spokojených pacientů tu mají evidentně víc.

V Nemocnici Milosrdných sester se z prvenství radovali. "Překvapilo nás to. Snažíme se, aby naši pacienti měli pocit, že pro nás nejsou zbožím, ale osobnostmi, kterým chceme pomoci," prozradil recept na úspěch ředitel nemocnice Vlastimil Šipl.

Klíč k úspěchu je tedy zřejmý: lidé v anketě nejčastěji hlasovali pro nemocnice, kde personál nezapomíná pozdravit, klepat na dveře pokojů, než do nich vstoupí, kde lékaři s pacienty dlouze hovoří a nezapomínají se jim představit. Tak je tomu například i v třinecké Nemocnici Podlesí.

Zájem o názory pacienta přinesl body
Bodovala i ta zdravotnická zařízení, kde se o názory svých nemocných klientů zajímají a pořádají mezi nimi pravidelné dotazníkové ankety. Třeba ve Fakultní nemocnici Plzeň před časem měnili dodavatele ranních rohlíků. To proto, že z pravidelných dotazníkových anket mezi pacienty vyplynulo, že lidem pečivo nechutná.

Patrně kvůli tomu skončila největší plzeňská nemocnice mezi oceněnými. V kraji ji v anketě předstihla jen menší nemocnice v Domažlicích. Té podle ředitelky Aleny Vyrutové pomohlo, že sídlí ve zbrusu nových prostorách.

"Anketa byla o tom, jak lidé vnímají nemocniční prostředí. Po letech čekání se lidé na Domažlicku konečně dočkali nové nemocnice, takže i to určitě mělo vliv při hlasování," míní Vyrutová.

I soukromí je důležité
Pravidlo, že každý pacient má i v nemocnici právo na soukromí, je nepsaným zákonem i v další oceněné nemocnici, v Městci Králové. Například v nemocničních pokojích tu nikdy neleží víc než tři pacienti.

"Každý musí mít pocit, že má soukromí pro své intimní potřeby. Taková věc, jako je toaleta nebo koupelna na pokoji, považuji za standard," podotýká ředitel nemocnice v Městci Králové Luboš Zimola.

Kvůli tomu, aby měli pacienti více soukromí, se přestavovalo i v karvinské nemocnici Ráj. "Děláme pravidelně ankety mezi pacienty a těm nejčastěji vadí společné záchody a koupelny. Většinou už se nám podařilo udělat takové úpravy, aby bylo sociální zařízení společné jen třeba pro dva pokoje," vysvětluje mluvčí této nemocnice Dorota Havlíková.

Jednotlivé nemocnice teď mohou institut HealthCare požádat o podrobný rozbor svých výsledků v anketě. "Uděláme to, pořád je co zlepšovat," plánuje Havlíková.

Lidem vadí molochy, míní velké nemocnice
Zdravotnická zařízení, která se v žebříčku oblíbených vůbec neumístila, z toho těžkou hlavu nemají. Většinou jde přitom o ty největší nemocnice. Právě to je ale podle nich důvodem, proč je pacienti málo chválí.

V žebříčku tak například chybí kladenská nemocnice, která patří k pěti největším ve středních Čechách. "U pacientů bodují zásadně malé nemocnice, právě proto, že jsou malé. Je tam útulněji a kontakt se zdravotním personálem je užší," uvědomuje si, co jeho nemocnici chybí, tamní ředitel Otakar Mareš.


Nemocnice, které pacienti nejvíce chválí

1.  Nemocnice Milosrdných sester svatého Karla 
     Boromejského, Praha 
2.  Městská nemocnice Čáslav
3.  Nemocnice Městec Králové
4.  Nemocnice Podlesí, Třinec
5.  Domažlická nemocnice
6.  Institut klinické a experimentální medicíny, Praha
7.  Karvinská hornická nemocnice
8.  Nemocnice Havlíčkův Brod
9.  Nemocnice Litomyšl
10.Nemocnice Kadaň

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Další z rubriky

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...Najdete na iDNES.cz