Ona
Lidem s anémií se dělá slabo a jsou často vyčerpaní. Ilustrační foto

Lidem s anémií se dělá slabo a jsou často vyčerpaní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pacienti s anémií mají novou naději

  • 2
Velká únava, bolest hlavy, bledost, rychlý úbytek váhy a problémy se zažíváním. Tyto nepříjemné pocity velmi dobře znají lidé s anémií. Nyní však mají novou naději v léčbě erytropoetinem.

Anémie neboli chudokrevnost s sebou přináší četné zdravotní problémy. Její příčinou je snížený počet červených krvinek (erytrocytů) a množství červeného barviva (hemoglobinu) v krvi.

Jednou z nejdůležitějších funkcí krve je totiž přenášet kyslík, který zajišťuje fungování celého našeho těla. Ten se transportuje z plic do všech buněk a tkání. Pomáhají mu v tom právě červené krvinky a hemoglobin.

Pokud jejich počet klesne, dostáváme do orgánů méně kyslíku, a naopak v nich hromadíme stále více oxidu uhličitého. Kvůli tomu se pak cítíme vyčerpaní, jako bychom ztráceli všechnu sílu.

Pacient se pak cítí stále unavený, bez nálady, může být až podrážděný nebo apatický ke svému okolí.

Své o tom ví i paní Jana Svobodová, která trpí onemocněním ledvin už od svých sedmi let. "Svůj život si nemohu plánovat dopředu, musím totiž chodit třikrát týdně na dialýzu," povzdechne si.

Příčin vzniku anémie může být hned několik. Ta nejběžnější souvisí s nedostatkem železa, k tomu mají sklony hlavně ženy se silným menstruačním krvácením.

Chudokrevnost si také můžeme přivodit nedostatkem vitamínu B12 nebo kyseliny listové. Anémii mohou také provázet závažné choroby jako například u všech typů nádorových onemocnění nebo u chronického selhání ledvin.

Sportovní "doping" pomůže anemikům
Paní Jana se nyní ale cítí mnohem lépe, než dříve. Je méně unavená a má více chuti do života. Ošetřující lékař paní Jany jí totiž předepsal léčbu erytropoetinem.

Jedná se o hormon, který udržuje hladinu hemoglobinu v těle. Pacient si jej může aplikovat sám, výsledky by se měly dostavit do čtyř týdnů. Celá kúra trvá dva až tři měsíce.

Erytropoetin dobře znají někteří sportovci. Často ho zneužívají například běžkaři, aby si navýšili počet červených krvinek. Ty mají vliv nejen na jejich výkon, ale také výrazně zlepšují náladu.

Pro nemocné, kteří erytropoetin skutečně potřebují, je tento přípravek šance, jak výrazně zlepšit svůj život. "Možnosti účinné léčby nejsou bohužel dostatečně využívány," tvrdí MUDr. Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Řada lékařů však řeší anémii u pacienta tak, že mu provede krevní transfúzi. Jenže ta v sobě skrývá rizika spojená s krevním převodem, a navíc má jen krátkodobý efekt.

Léčba je drahá, ale účinná
Zdravotnické organizace proto lékařům doporučují, aby od této tradiční léčby ustoupili, a začali svým pacientům erytropoetin předepisovat. Léčba je bohužel nákladná, stojí 32 tisíc měsíčně.

Zdravotnická obec ale doufá, že lidí, kteří začnou léčení erytropoetinem využívat, bude postupně přibývat.

Pacienti, kteří trpí závažnými chorobami, které způsobují anémii, totiž radši snášejí bolest, než únavné a namáhavé projevy chudokrevnosti. Proto upírají svou naději do nového léku, který jim zlepší spánek, sníží výskyt migrén a pomůže vrátit chuť do života.