Ovoce je zdravé, ale při dietě se vyplatí s ním šetřit

  2:00aktualizováno  2:00
Všeho moc škodí. I ovoce při dietě. Budete-li spoléhat na jablka, broskve, banány či hrušky jako na prostředek, který vám přinese kýženou štíhlou postavu, můžete se dočkat nemilého překvapení. S ovocem by se to při dietě rozhodně nemělo přehánět, i když zcela ho vyřadit z jídelníčku by také byla chyba.
Při hubnutí si denně dejte jeden až dva kousky ovoce (ilustrační snímek)

Při hubnutí si denně dejte jeden až dva kousky ovoce (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ovoce je samozřejmě zdravé. Dodává tělu vitaminy, minerály, vlákninu, obvykle bývá chudé na tuky i bílkoviny. Energetická hodnota ovoce je však oproti zelenině významně vyšší, protože je sladší.   

"Každý odborník na výživu ví, že pravidelná konzumace ovoce je potřebná, a to nejen při dietě," říká odbornice Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

"Na druhou stranu, když chceme snížit váhu, musíme jíst ovoce v přiměřeném množství a dát přednost vhodnějším druhům. Čistě ovocné diety rozhodně nedoporučujeme, protože neobsahují dostatek bílkovin, proto při hubnutí ubývá i svalová hmota," dodává Knosová.

Stačí dva kousky denně

Odborníci rozhodně nedoporučují založit dietu výhradně na ovoci. Kromě toho, že tím tělu nedodáte dostatek jiných potřebných látek, k naplnění žaludku budete potřebovat poměrně velké množství ovoce, čímž ovšem do svého organismu "nacpete" nadbytek sacharidů. Kvůli kolísání hladiny cukru v krvi navíc můžete dostat brzy zase hlad. 

Zatímco zeleninu si můžete dopřávat v podstatě bez omezení, s ovocem buďte opatrnější: při redukci váhy je vhodné sníst jeden, maximálně však dva kusy ovoce za den.

"Za porci považujeme například jedno středně velké jablko, pomeranč, sto padesát gramů jahod nebo jiných drobných plodů," říká Gabriela Knosová z Institutu kompliment.

Pozor na banány a hrozny

Těžko stanovit, které ovoce je nezdravější, ideální je samozřejmě pestrost. Pokud jste na dietě, mohl by vám jako pomocník posloužit známý "strašák" hubnoucích: glykemický index. Po potravinách s vysokým glykemickým indexem budete mít znovu brzy hlad.

Vhodné jsou například jahody, borůvky, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, třešně a višně, hrušky, švestky. Dopřát si můžete i exotické druhy ovoce, jako je papája, pomelo, pomeranče, mandarinky, ananas, mango, kiwi.

Naopak banány nebo hroznové víno už mají vyšší glykemický index, proto se pro dietářku moc nehodí. Vhodné není ani přezrálé ovoce. Zráním se zvyšuje glykemický index i jeho energetická hodnota.

Podle seznamu, který sestavilo sdružení Stop obezitě STOB, konzumací banánu dodáte tělu 400 kilojoulů, v případě hroznů to je 290 kilojoulů. Největším "zabijákem" je ovšem avokádo s 900 kilojouly.

Jezte rybíz, jahody či ananas

Na druhém konci výživového seznamu je bílý rybíz se 110 kilojouly. Dvou set kilojoulů nedosahují ani další dva druhy rybízu, pomelo, jahody a ananas.

Existuje i jeden fígl, jak celkový glykemický index ovocného jídla srazit dolů. "Doporučujeme kombinovat ovoce například s jogurtem nebo tvarohem. Protože obsahují bílkoviny a tuk, nejenže snížíme glykemický index výsledného jídla, ale také nás tato svačinka zasytí na delší dobu," vysvětluje Gabriela Knosová z Institutu kompliment.

Pozor si dávejte také na sušené ovoce. I tady platí, že je zdravé, ale kvůli cukrům ve větším množství nevhodné.

I když samozřejmě platí, že je to při chuti na sladké lepší varianta než třeba čokoládové tyčinky. Například banánové chipsy mají podle sdružení STOB více než dva tisíce kilojoulů, jablka 1070, švestky 1020 nebo datle 1150 kilojoulů.

"Pokud si váhu udržujete a nechcete ji snižovat, pak může být sušené ovoce dobrou alternativou k zahnání chutí na sladké. Konzumují jej také aktivní sportovci, když potřebují rychle dodat energii pro výkon. Naši klienti však chtějí zhubnout, proto sušené ovoce řadíme mezi nedoporučené potraviny," říká Gabriela Knosová.

Také kompoty, džemy, marmelády a kandované ovoce byste měla vybírat se sníženým obsahem cukru či slazené nekalorickými sladidly.

Autoři:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Potraviny, které vám na podzim pomohou s hubnutím i posílením imunity

Ilustrační fotografie

Když chcete zhubnout, je právě podzim ideálním obdobím pro začátek diety. Není už takové teplo, takže se můžete více...

Tlustých lidí přibývá. U obézních už jen změna životního stylu nestačí

Ilustrační fotografie

Obezita i nadváha patří mezi civilizační onemocnění a dávno už se netýkají jenom dospělých. I přesto, že o zdravém...

Tipy, jak připravit zdravé a levné jídlo. Zkuste těstoviny i luštěniny

Ilustrační fotografie

Vařit neznamená strávit půl dne u plotny. Důležité je mít pod kontrolou, co jíte, používat základní suroviny, jíst...

Najdete na iDNES.cz