Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Otestujte se: Jak si věříte?

  • 18
Výzkumy dokazují, že Češky mají nižší sebevědomí než jejich západní sousedky, natož než Američanky. "Sázel bych na vliv rodinné výchovy a na výroky, které ženy doma slýchaly v dětství," tvrdí psycholog Tomáš Novák v knize Věřte sami sobě!

Sebevědomí je ovlivněno různými faktory. Nicméně vliv rodičů a výchovy se jeví jako zásadní.

Test: Jaké máte sebevědomí?

Rodiče peskují své dcery a syny většinou s dobrým úmyslem. Nicméně je paradoxní, že útočí-li na jejich sebevědomí, chování dítěte se nezlepší. „Ač užity jako výchovný zásah ke zlepšení psychické vyrovnanosti a následně i chování, působí opačně,“ tvrdí psycholog.

Máme-li v dětství smůlu na degradující přístup, jen tak se ho nezbavíme. Zůstává třeba skrytě v paměti. Přitom pokud se nás to týká, měli bychom s tím něco dělat. Přehnaně nízké sebevědomí je totiž „tichý zabiják“ a má na svědomí stres, deprese, psychosomatické nesnáze nebo třeba nízkou toleranci.

Typické výchovné strategie českých rodičů například ve Spojených státech vůbec neznají. Naopak americká výchova úmyslně, a ze středoevropského hlediska snad až nesnesitelně, podporuje sebevědomí. U obou pohlaví. Proto jsou muži i ženy v USA stejně sebevědomí.  

Příklady výroků, jimiž rodiče útočí na sebevědomí dětí:

1. Drž se zpátky.

2. Hlavně nenápadně.

3. Nemysli si, že jsi snědla všechnu moudrost.

4. To se ještě načekám, než ty dostaneš rozum.

5. Dej si pozor, neštěstí se stane, ani nevíš jak.

6. Snaž se vyjít s každým, sama v životě neobstojíš.

7. Běž od toho.

8. Bože ty jsi mrťafa!

9. Nehrb se pořád.

10. Sedávej v koutě, až přijde čas, najdou tě.

11. Nemáš na co být namyšlená...

12. Ty jsi úplně nemožná.