Ona
Zhruba pět procent žen potřebuje k otěhotnění darované vajíčko.

Zhruba pět procent žen potřebuje k otěhotnění darované vajíčko. | foto: Profimedia.cz

Otěhotnět je stále větší problém

  • 25
Protože ženy posouvají a oddalují okamžik, kdy se rozhodnou mít dítě, stále více z nich má potíže s otěhotněním. Průměrně české ženy porodí své první dítě ve 27 letech.

Stále více žen potřebuje k otěhotnění darované vajíčko. Řekl to ředitel zlínské Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie David Rumpík. Ročně kliniku navštíví zhruba 600 párů, které nemohou počít dítě přirozenou cestou. Zhruba pět procent z nich potřebuje k otěhotnění darované vajíčko.

Podle lékařů roste počet žen, které nemohou počít dítě, protože jejich vaječníky produkují málo nebo žádná vajíčka nebo se vzniklá embrya nedostatečně vyvíjejí. Důvodem rostoucího počtu žen, které nemohou počít dítě přirozenou cestou, může být mimo jiné i to, že ženy své první těhotenství stále více odkládají. "Dost často preferují kariéru, nějaké postavení, zabezpečení a teprve potom myslí na dítě," upřesnil Rumpík.

Každoročně se tak věková hranice, kdy žena počne své první dítě, posouvá. Dříve ženy své první dítě rodily okolo 25. roku. Loni to bylo podle údajů Českého statistického úřadu téměř ve 27 letech. Mnohé ženy své první dítě porodí až po 30. roce svého života.

Darování vajíček patří mezi velmi úspěšné metody léčby sterility. Vajíčka získaná od anonymní zdravé dárkyně jsou oplozena spermiemi partnera příjemkyně a vzniklá embrya následně přenesena do dělohy budoucí matky.

V celé České republice je v současnosti 24 center asistované reprodukce. Od roku 1982, kdy se v České republice narodilo první dítě ze zkumavky, se u nás do loňského roku narodilo odhadem až 23 000 dětí.

,