Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otec Miss ČR: Když Zuzka přibrala, byla mnohem krásnější

aktualizováno 
K modelingu přivedl letošní Miss ČR Zuzanu Jandovou její otec Pavel - už to je věc poměrně nezvyklá. Po rozvodu se totiž k němu přistěhovaly obě dcery. Jeho rodina je vůbec početná, i s těmi nevlastními do ní počítá šest dětí.

Miss ČR 2008 vychovával otec. | foto: Petr PilařiDNES.cz


V bytě s ním bydlí jeho mladší dcera Tereza, ale načas tu pobývá i jeho přítelkyně Martina s jeho nejmladším potomkem, jedenáctiměsíčním Matyášem. Celkem se, i s těmi nevlastními, do rodiny počítá šest dětí. Jeho bývalá žena si totiž s druhým manželem také založila rodinu a vychovává malou Anetu. Nad rodinnými fotografiemi se otec rozpovídá...

Pavel Janda

Mít z dcery modelku obvykle bývá snem matek. Zuzanu jste ale k modelingu vedl vy. A to u otce nebývá obvyklé. Můžete to vysvětlit?
V roce 2000 jsme se s manželkou po 17 letech rozváděli a dohodli jsme se, že do toho nebudeme zatahovat děti. Obě dcery tak soud automaticky přiřkl matce. Ta už v té době ale žila s novým partnerem a abych nezůstal úplně sám, přistěhovala se ke mně tehdejší přítelkyně Irena se svými dětmi Kristýnou a Dominikem. Jenže dcery mě překvapily a po pár týdnech bydlení s matkou se vrátily ke mně. A v našem předchozím bytě 3+1 nás tak najednou bylo šest.

Zuzaně je nyní dvacet, takže byla v té době v pubertě a nevlastní děti byly maličké. Jak jste to zvládal?  
No lehké to nebylo a musel jsem se pořádně v práci otáčet. Doma čekaly čtyři ženské a ještě fenka. Jediná mužská opora v rodině byl Dominik a kolikrát jsem mu při odchodu do práce v žertu povídal: Jsi tu jediný mužský, tak to tu máš na povel. S Irenou si holky sice rozuměly, ale já byl pořád v práci. Večer jsem si pohrál s dětmi a pak usínal u televize. Vedení celé domácnosti tak bylo jenom na partnerce a to byl asi důvod, proč jsme se nakonec před dvěma lety rozešli. Peněz bylo málo a v pubertě se Zuzka tak vytáhla, že neměla co na sebe. A já s ní běhal po obchodech, nakupoval oblečení a boty a přitom obracel každou korunu.

Kdy se tedy Zuzana k modelingu dostala? Přihlásil jste ji do nějaké agentury?
Ne, nikdy. Je pravda, že už od jejích patnácti let jsem od učitelek na třídních schůzkách slyšel, jaká je z ní pěkná holka, ale tenkrát jsme o tom ještě neuvažovali. Zuzana zpívala s karvinským pěveckým souborem Permoník a docela jí to šlo. Až když začala dělat obchodní akademii, navedly ji kamarádky, ať se přihlásí do soutěže Miss Reneta 2005, která se konala v Havířově. Zuzka sice z několika set dívek postoupila do finále, ale tím to skončilo. Jezdil jsem tam s ní a utěšoval ji, protože byla zklamaná. V duchu jsem si ale říkal, že takových krásných holek je spousta. Také její matka se zpočátku k tomu stavěla dost negativně, ale teď už změnila názor.

Jenže Zuzana v tom roce slavila jeden úspěch za druhým. Získala titul Miss Léto, Miss Europe Sport, v soutěži Miss Praha Open byla první vicemiss a na Miss Golf ji diváci zvolili Miss sympatie. Co se stalo?

Ozvala se pražská agentura a nabídla jí smlouvu a také ji zvali do soutěže Miss Léto do Olomouce. Protože Zuzce bylo sedmnáct, smlouvu jsem podepisoval za ni já a protože bylo nákladné do Prahy dojíždět, našel jsem jí tam bydlení. Pak ji nechal v Praze, aby mohla fotit. Udělal jsem jí sice rodičovské kázání, aby se nedala zlákat penězi nějakého mecenáše a zůstala sama sebou, protože na to má. Jenže pak jsem doma seděl a říkal jsem si, panebože, vždyť je jí jenom sedmnáct, co když se jí tam něco stane. Dcera mě ale překvapila. Najednou večer zazvonil telefon a já se jí ptal, tak co Zuzko, pojedeš do Olomouce? A ona mi říká: tati, já jsem to vyhrála, přijeď mi odvézt ceny.

S úspěchem přišla popularita. Byl jste rád?
Všude visely její fotky, lidé po ní chtěli podpisy a já byl z toho naměkko a měl velkou radost. Na těch různých soutěžích jsem si také všiml, jak matky svým dcerám upravují šaty i účes a vzpomněl jsem si, jak jsem byl nešťastný, když jsem musel chodit do obchodu nakupovat modely. Holka vylezla z kabiny v šatech a já jí říkal: A nemělo by to být delší? Většinou nám pak radily prodavačky, i když se na mně zpočátku dívaly divně, když jsem Zuzce nakukoval za závěs.

 
Původní rodina. Zuzana a Tereza s mámou a s tátou

Pak přišly nabídky i z ciziny. To jste se už asi moc neviděli?
No moc ne. Zuzka fotila v Milánu, ve Vídni a loni na podzim se vrátila z Mexika. Mezitím střídavě pobývala v Praze i doma a v té době začala uvažovat, že se přihlásí do soutěže Miss ČR. Probírali jsme to spolu a já ji varoval, že pak bude smlouvou hodně vázaná a že si to má ještě rozmyslet. Nakonec to vyřešil její přítel Tomáš, který ji přihlásil tajně. Byl jsem s ní na Miss Moravia, kde ji přeskočila Zuzana Putnářová z Ostravy. Tehdy se Zuzka rozhodla zabojovat a vsadila na volnou disciplínu. Se svým tanečníkem dřeli a dřeli, aby na finále přišli s něčím novým. A myslím, že to rozhodlo. Všechny ostatní soutěžící měly stejné vystoupení jako na Miss Moravia. Když byly všechny finalistky na desetidenním soustředění v Las Vegas, Zuzka onemocněla. Ale ukázala, jaký je bojovník, zvládla focení i s horečkou a porotci, kteří si je tam proklepávali, ji zvolili vítězkou zájezdu.

Každá modelka si hlídá svou váhu. Některé hladoví tak intenzivně, že se dopracovaly až k anorexii. Jak to bylo se Zuzanou? Nedrží nějaké diety?
Zuzka nikdy žádné diety nedržela. Právě naopak, jako dítě byla docela vydatný jedlík a nikdy nevěděla, kdy má dost. Na návštěvě sice hostitelé obdivně vzdychali: Ježíši, jak té holce chutná, ale někdy se tak přejedla, že jí bylo špatně. V dospívání z toho vyrostla a žádnou dietu nedržela. Ani na střední škole, ani když začala s modelingem. Oblíbené jídlo? Snad čína z kuřecího masa. Jednu dobu, když po soutěži na Miss Europe Sport začala normálně pracovat, trochu přibrala. Mně se pak moc líbila. Byla mnohem krásnější než teď. V poslední době spolu nejsme tak často, abych vyzvídal, co přesně jí, ale vím, že od soutěže Miss Moravia musela shodit 3 až 4 kilogramy. Když jdeme někam do restaurace, tak si obvykle objedná zeleninový salát a maso jí bez příloh, jen se zeleninou.

Jak jste prožíval finále? Byl jste hodně nervózní? 
Vyjížděli jsme do Brna autem s mladší dcerou a kamarády ve čtyři odpoledne. Místo jsme už dostali až úplně nahoře. Vyhlášení bylo kolem jedenácté večer, ale než jsme se k Zuzce dostali, bylo už po půlnoci. Pořád kolem ní chodili novináři a fotografové, i v baru, kde jsme slavili. Celou dobu byla Zuzana v té krásné červené róbě a moc jí to slušelo. Nedávno přijela domů a šli jsme do pizzerie za Terezou, která tam je na praxi. Mysleli jsme si, že si v klidu popovídáme. Jenže nás obklopili její známí a skoro jsme se nedostali ke slovu.
       
Kolem vaší dcery se vyrojila i spousta zaručených informací o tom, že špatně vidí a dokonce že nemůže mít děti. Je to pravda?
Nechápu, proč se někteří novináři mohou živit rozšiřováním takových zpráv. Problémy s okem se u Zuzky objevily už v dětství a musela nosit brýle. Jenže jako holka. Styděla se a pořád si je sundávala. Teď má předepsané brýle do auta k řízení a na každém oku potřebuje jiné dioptrie. To, že by nemohla mít děti, pravda není.
  
Když jste svou dceru v sedmnácti nechával v Praze, měl jste o ni strach. Teď je jí dvacet, je slavná, má svůj zařízený byt i přítele. Stále se ještě něčeho obáváte?
Je hodně důvěřivá a upřímná. Lidé dneska závidí hlavně úspěch, tak se bojím, aby jí nějaký zlý člověk neublížil.


Budoucí Miss ČR 2008

Pavel Janda, otec Miss ČR Zuzany Jandové, bydlí se svou mladší dcerou Terezou v panelovém bytě v centru Karviné. Do města přišel jako hornický učeň a až do roku 1986 fáral do dolů. Po sedmnácti letech jeho manželství skončilo rozvodem a obě dcery Zuzana i Tereza žily s ním, přítelkyní Irenou a jejími dvěma dětmi Kristýnou a Dominikem ve společné domácnosti. Před rokem navázal další vztah s přítelkyní Martinou a mají spolu syna Matyáše. Je mu 47 let a od roku 2003 podniká. Pracuje na stavbách s vlastním napůl nakladačem, napůl rypadlem.
 

Autoři:


Nejčtenější

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Někteří rodiče si stěžují pořád a na všechno, říkají učitelé

V posledních letech je patrná změna ve vztahu učitelů a rodičů. Učitelé si často stěžují na neustálé požadavky a někdy až agresivitu ze strany rodičů, kteří...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

Miminko Jany a Pavla - Pavlínka
Příliš mladá, či stará na dítě? Matky, co se nenechaly odradit okolím

Zpráva o těhotenství nemusí u všech hned vyvolat pocity radosti. V některých rodinách očekávání potomka naopak značně zkomplikuje situaci, ať už proto, že je...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut
Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut

Nestíháte rande, pracovní schůzku nebo hodit děti do školy? Máme pro vás tipy na účesy, které budete mít hotové do 5 min... celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.