Ona
Osteoporóza se týká nejčastěji žen v důchodovém věku.

Osteoporóza se týká nejčastěji žen v důchodovém věku. | foto: Profimedia.cz

Osteoporóza

Jde o progresivní onemocnění, při kterém kosti řídnou a stávají se křehčími, takže se mohou snadněji zlomit. Nejčastěji dochází ke zlomeninám krčku kyčle nebo obratlů.

Do 25 let se v kostech ukládá zásoba vápníku, která je důležitá pro správnou pevnost a stavbu kostí. Po 30 roku věku tento proces končí a vápník už se moc neukládá. Pokud člověk v dětství neměl dostatečný přísun vápníku, fosforu a vitamínu D, hrozí mu vznik osteoporózy. Po 50 roku života dochází k hormonálním změnám, které vedou k vyššímu odvápňování kostí.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Osteoporóza je většinou tichá nemoc, která se projevuje až v pozdějších stádiích, a to např. bolestí v zádech, snižováním výšky postavy, vznikem hrbu a snadnějším vznikem zlomenin.

Koho se tato nemoc týká?
Trpí jí nejčastěji ženy po klimakteriu, obecně lidé nad 50 let.

Chybí Vám pravidelní příjem vápníku? Nečekejte a kupte si ho na lekarna.idnes.cz.

Prevence a léčba:
Osteoporóza je přirozená součást procesu stárnutí, ale lze její průběh zpomalit, tj. nekouřit, zajistit si dostatečný příjem vitamínu D a vápníku, pravidelně cvičit, což pomáhá k tvorbě a posílení kostí. Dále jsou podávána léčiva, která zamezují zvýšenému odbourávání kostní hmoty. Neblahým vlivům osteoporózy zabraňuje hormonální substituční terapie podávaná ženám po menopauze, bohužel se ale zjistilo, že tato léčba zvyšuje rizika vzniku a rozvoje srdečních a cévních chorob.