Ona

Oslavy velikonoc nejsou zadarmo

Uklizený byt, sváteční výzdoba, plná lednice a bohatá pomlázka - tak si představuje Velikonoce mnoho českých domácností. Zatímco dřív byly Velikonoce svátky křesťanského rozjímání, dnes se v některých rodinách podobají spíše závodům v obžerství. Velikonoční reklama útočí už od poloviny března. Ceny některých sladkostí svědčí o tom, že mnozí výrobci si připočítávají navíc ještě "velikonoční přirážku." Deset deka čisté čokolády, která stojí běžně okolo dvaceti korun, přijde ve velikonočním přebalu i třikrát dráž.

Podle výsledků průzkumu výdajů, který provedla společnost Sofres-Factum, stojí každou domácnost velikonoční svátky přibližně tisíc tři sta korun.

Většinu z těchto peněz, zhruba devět set padesát korun, nechají rodiny v obchodech při nákupu potravin a alkoholu, dvě stě padesát korun utratí za pomlázku pro koledníky, to znamená nejčastěji sladkosti a vajíčka, a sto korun stojí výzdoba bytu.

"Letos zaplatí lidé za Velikonoce určitě ještě více peněz," soudí zástupce SofresFactum Ivan Tomek. Sladkosti, velikonoční výzdoba i známky na pohledy jsou totiž o něco dražší než loni.

Čím dál méně lidí má na přípravu Velikonoc čas. Nejlépe je to poznat na pomlázce pro děti. Doma malované kraslice nahrazují zejména ve větších městech čokoládová vajíčka, zajíci nebo kuřátka. Podobné je to s mazanci a piškotovými beránky.

"Už několikátý rok pečení nestíhám, proto spoléhám na pekárny. Loni jsem však nechala nákup na poslední chvíli a zbyl na mě po velkém shánění už jen beránek se zlomenou hlavou," říká Zdena Blažková z Prahy.

Kupované, nebo domácí?
Kdo si čas na pečení najde, ušetří. Podle Soni Dostálové z Vamberka vyjde doma pečený dvacetidekový mazanec na necelých deset korun, v pekárně je o tři až šest korun dražší. Ještě větší rozdíl mezi domácím a kupovaným je u piškotových beránků. Zatímco ten domácí, půlkilový, se dá upéci zhruba za čtyřicet korun, kupovaný vyjde přibližně na šedesát korun.

Na kolik vás přijdou velikonoce?

* Kupovaný mazanec 220 gramů
16 korun

* Domácí mazanec 220 gramů
mouka: 1,20 koruny
cukr: 1 koruna
tuk: 1,70 koruny
vejce: 1,50 korun
droždí: 1 koruna
mléko: 1,10 koruny
rozinky, mandle: 1,60 koruny
energie: 2 koruny
celkem: 9,50 koruny

Výzdoba
* Velikonoční látkový ubrus 150 až 300 korun
* Papírový ubrus s velikonočními motivy 80 korun
* Velikonoční ubrousky 20 až 35 korun
* 5 barvených kupovaných kraslic - 150 korun
* Květinová výzdoba 70 korun
* Velikonoční svíčka 15 korun
* 10 pohledů a známek 80 korun

Pomlázka
* 20 vajec na obarvení 50 korun
* Barva na vajíčka 22 korun
* Nálepky na vajíčka 25 korun
* 5 sáčků na pomlázku 10 korun
* Střední pomlázka 20 korun

Velikonoční úklid
Na Velikonoce se netěší jenom děti, ale také majitelé úklidových firem. Poptávka je větší než jindy, může se stát, že člověk, který si vzpomene na úklid na poslední chvíli, neuspěje.

"Zájemců sice není tolik jako o Vánocích, ale zejména o mytí oken je velký zájem," říká majitelka úklidové firmy Martina Domsová. "Už se mi několikrát stalo, že jsem velikonoční úklid začala shánět pozdě, a tak se konal až po svátcích," potvrzuje Věra Bláhová.

Firmy účtují buď cenu za hodinu práce, či metr čtvereční uklizené plochy. "Umytí metru čtverečního oken přijde na 13 korun, stejně stojí také vyprání metru koberce," vysvětluje Jana Michlová ze společnosti Klín-ing.

Za vyčištění sedací soupravy zaplatí zákazník sto padesát až tři sta korun. Leštění nábytku, mytí dveří či svítidel zahrnují úklidové firmy do běžného úklidu. "Za ten účtujeme hodinovou sazbu 140 korun," říká Martina Domsová.

Jde o sazbu za jednorázový úklid, stálí zákazníci platí méně. Někde se připlácí také za rychlost nebo práci o víkendu. Kdo nemá s úklidovými firmami zkušenost, měl by dát na doporučení známých, mezi jednotlivými firmami jsou značné rozdíly.

A to nejen v cenách, ale také v kvalitě odvedené práce. Vyplatí se předem všechny požadavky sepsat na papír a určitě všechno ještě před konečným vyúčtováním zkontrolovat, případně reklamovat. Důležité je předem vědět také, zda je firma pojištěna na případné škody.

,