Dýně

Dýně

Oranžová sezóna: dýně na několik způsobů

  • 0
Dýně je neodmyslitelně spojena s podzimem a také s Halloweenem, kdy nám tato zelenina ozdobila nejednu domácnost.
Dýně není ale jen pro ozdobu, můžete si na ní také skvěle pochutnat. A jíst ji se opravdu vyplatí! Je bohatá na sodík, měď, draslík, hořčík, železo, chlor a fosfor. Navíc odstraňuje škodliviny ze střev, podporuje trávení,  posiluje imunitní systém,  uklidňuje nervy, usnadňuje činnost srdce, snižuje hladinu tuků v krvi,  ulevuje při chorobách ledvin a slinivky břišní,  působí močopudně,  regeneruje tělesné buňky,  pomáhá při ateroskleróze, revmatismu a dně.

Dýně je možné rozdělit podle užití do dvou skupin – na zeleninové a okrasné.

Plody obou druhů dýní jsou tvarově i barevně velmi rozmanité. Jejich povrch může být hladký, žebrovitý nebo hrbolatý a dužnina nazelenalá, krémová, žlutá či oranžová. Jasně oranžové zabarvení dužniny je častější u zeleninových druhů a vzniká díky luteinu, alfa a beta karotenu (provitaminy vitamínu A).

Tato originální zelenina patří do čeledi tykvovitých, takže je blízkou příbuznou okurky, cukety a melounu. Její domovinou je Střední a Jižní Amerika.

Jakou dýni koupit?

DýněPři výběru dýně záleží na tom, k čemu ji budete používat. Chcete-li jí použít skutečně jen na dekoraci, budete se určitě řídit jejím vzhledem, velikostí a tvarem. Pokud si na ní chcete ale skutečně pochutnat, vybírejte pečlivě. Lepší jsou dýně těžké, které obsahují více dužiny. Příliš lehká dýně může být jen plná semínek nebo být vyschlá. Zralost dýně poznáte podle malých suchých prasklin, které se tvoří na stonku a podle tvrdosti slupky, která je oproti nezralým plodům navíc matná.

Zeleninové dýně jsou vhodné pro přímou konzumaci nebo tepelnou úpravu. Syrová tykev chutná nejlépe v salátech, například v kombinaci s karotkou. Při tepelném zpracování se z dýní nejčastěji připravují polévky, je možné je dusit, smažit, zapékat po naplnění, konzervovat nebo kompotovat. Jedinečnou pochoutkou z dýně jsou také její sušená semínka.

Pro první experimenty s dýní v kuchyni doporučuji japonskou dýni hokaido, která na rozdíl od klasické tykve nenarůstá do gigantických rozměrů, a tak je její zpracování mnohem příjemnější. Dužnina má sladkou, aromatickou chuť a je skutečně delikátní. Navíc je sytá, přitom lehce stravitelná a pokrmům dodává i nádhernou oranžovou barvu.

Dýně hokaido se při zpracování většinou neloupe, slupka je velmi tvrdá, ale při vaření nebo pečení brzy změkne. Plod pouze umyjte, můžete ho odrhnout i kartáčem, rozkrojte a odstraňte semínka.

Dýňová polévkaGurmánským zážitkem je uvařit z dýně krémovou polévku, ale můžete jí i jednoduše usmažit. Stačí jí nakrájet na plátky (asi půl centimetru tlusté), posypat je grilovacím či jiným kořením a na olivovém oleji pod pokličkou opéct z obou stran. Před koncem můžete dát na každý plátek sýr a nechat ho rozpustit.

Hokaido je velmi vhodná i pro přípravu sladkých pokrmů, jídel pro děti, džemů nebo do koláčů. Japonskou tykev koupíte v tomto období v každém bio obchodě a dokonce v některých supermarketech.

Pokud ji dobře uskladníte na suchém a chladném místě, vydrží téměř celou zimu. Když budete z dýně vařit nějaký pokrm a celou ji nespotřebujete, odstraňte nejprve semena a pak jí dejte do lednice, zůstane tak déle čerstvá. Můžete ji i nakrájet nebo nastrouhat a zamrazit. V zimním období pak její chuť i barva příjemně oživí vaše pokrmy.

A jestliže si hokaido oblíbíte natolik, že se rozhodnete vypěstovat si ji sami, nevyhazujte semena, ale očistěte je a usušte a na jaře je zasaďte. Pěstování dýně není náročnější než třeba pěstování cukety.