Optimisté stárnou pomaleji

  • 1
Říká se, že člověk je tak starý, jak se cítí. Američtí vědci nyní zjistili, že pozitivní postoj k životu zpomaluje proces stárnutí, píše zpravodajský server BBC News. A důležitý přitom podle všeho je pohled, jímž se člověk dívá na svět a svůj život.

Vědci z Texaské univerzity zjistili, že u lidí s pozitivním pohledem na život se méně často vyskytují známky sešlosti věkem než u pesimistů.

Rychlost stárnutí totiž nejspíše ovlivňují kromě genetické výbavy rovněž duševní zdraví a psychosociální faktory, tvrdí studie otištěná v časopise Psychology and Aging.

Co ovlivňuje chemii?
Texaský tým prošetřil 1558 starších příslušníků komunity amerických Hispánců a snažil se zjistit, zda existuje nějaká spojitost mezi pozitivními emocemi a stařeckou ochablostí.

Na počátku sedm let trvající studie se všichni dobrovolníci podrobení výzkumu těšili dobrému zdraví. Experti posuzovali míru sešlosti testovaných osob měřením ztráty jejich tělesné hmotnosti, vyčerpaností, rychlostí chůze a síly stisku ruky.

Vyšlo najevo, že u lidí s pozitivními názory byla značně nižší pravděpodobnost výskytu známek stárnutí. Vědci se domnívají, že pozitivní pocity ovlivňují zdraví působením na chemickou rovnováhu v těle.

"Domnívám se, že existuje souvislost mezi duší a tělem. Myšlenky, postoje a emoce ovlivňují fungování těla, a zdraví, ať už přímými mechanismy, jako jsou imunitní funkce, nebo nepřímými mechanismy, jakými jsou sociální podpůrné sítě," řekl šéf výzkumu Glenn Ostir.