Léky, prášky, pilulky, zdraví

Léky, prášky, pilulky, zdraví - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Opravdu potřebujeme užívat vitaminy?

  • 3
Vypadá to tak snadno. Nač se snažit o zdravý životní styl, když si stačí koupit vitaminy, které člověku dodají všechno, co potřebuje, a navíc najednou. Jenže nikdo neví, kolik a jakých vitaminů má vlastně jíst.

ČTĚTE TAKÉ:
Umíte zacházet s vitaminy?
Všeho moc škodí. Platí to i pro vitaminy

Málokdy se totiž jejich nedostatek projeví tak jasně, jako třeba v případě prasklých koutků u lidí, jimž se nedostává vitaminu B2.

"Zjistit přesnou potřebu lze jen rozborem tkání, ale to je velmi drahé," vysvětluje Jiří Ruprich z brněnského Centra hygieny potravinových řetězců.

Podle něj si rozumným užíváním vitaminů nikdo neublíží a pomoci může už jen pocit, že užívají něco prospěšného. Na druhé straně nemusí vitaminy v tabletkách vůbec nějak významně pomoci.

Nedostatkem vitaminů jsou ohroženi také lidé, kteří dodržují různé diety, a to třeba i ze zdravotních důvodů.

Starším lidem chybí vitaminy
Nedávno vzbudil pozornost závěr britské studie, podle níž užívání vitaminů seniorům nijak nepomáhá v obraně proti infekcím.

Podle studie skotských vědců byli lidé ze skupiny, která užívala vitaminy, v podstatě stejně často nemocní jako ti, kdo brali pouze placebo.

To nic nemění na faktu, že právě starší lidé patří mezi ty, kterým vitaminy chybějí nejvíc.

"Mívají nedostatek zejména vitaminů C a D a pak jim chybějí také stopové prvky, jako je železo, zinek, selen a vápník," potvrdila Eva Topinková, přednostka Geriatrické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Podle jejích slov nedostatečnou výživou trpí asi 15 procent starších lidí, což může mít závažné zdravotní důsledky. A proto je na místě hlídat jejich stravu.

"Pokud se kvalitně stravují, vitaminy nepotřebují a doplňovat by je měli pouze tehdy, když budou nějak oslabeni," upozornila Topinková.

Úplný přehled vitaminů, jejich využití a problémů při nedostatku najdete ZDE

Naproti tomu v USA běží již zhruba třicet let výzkum, v němž vědci sledují dopad užívání vitaminů na zdraví.

"Ukazuje se, že ti, kdo je užívají, mají nižší riziko vzniku nemocí. Jenže stejně se nedá posoudit, zda i celkově nežijí zdravě a nedbají více o sebe," komentuje zámořský výzkum Jiří Ruprich.

Dětem dávkovat opatrně
Je také nutné vědět, kolik vitaminů potřebují děti, protože i pro ně je na trhu velké množství přípravků. A opět, pokud má dítě kvalitní jídelníček, mělo by se bez nich obejít, avšak výjimky existují.

"Obezita či časté stonání jsou znakem toho, že dítěti v jídelníčku něco chybí. Při chronickém nebo často se opakujícím onemocnění se podávání vitaminu C nebo multivitaminů dá doporučit. Nezapomínejme, že i vitaminy se lze předávkovat," vysvětluje dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Rodiče by neměli pomíjet ani fakt, že mnozí výrobci vitaminy doplňují třeba limonády nebo sušenky.

Jak se vyznat v nabídce
Je velmi těžké vyznat se v nabídce lékáren a obchodů. Některé vitaminy se prodávají pouze v lékárnách a jsou schválené jako léky, jiné i mimo lékárny, a to coby potravinové doplňky.

Nevede přitom mezi nimi ostrá hranice: "Toto je nevyjasněné v celé Evropě," konstatoval Ruprich.

Jednoduše řečeno, rozdíl je třeba v tom, že vitaminy schválené coby léky musely absolvovat schvalovací proces, v němž prokázaly účinnost, kdežto u potravinových doplňků stačí pouze deklarovat složení.

Obrovské jsou také rozdíly v ceně, přičemž rozhodně automaticky neplatí, že pětkrát dražší výrobek je pětkrát kvalitnější - podle Rupricha záleží jen na zákaznících, zda jsou ochotni zaplatit vyšší cenu.

Co neplatí o pilulkách

Čím dražší vitamin, tím lépe
To rozhodně nemusí být pravda. Platí se také za značku výrobce, za lákavé balení, v ceně přípravku se odráží i reklamní kampaň... Rozdíly mohou přitom činit desítky, výjimečně i stovky korun za obdobně velké balení.

Vitaminy se nedá předávkovat
Opak je pravdou. Vyloženě nebezpečné jsou v tomto ohledu například vitaminy A a D rozpustné v tucích, například "áčko" je vyloženě nebezpečné pro těhotné ženy. Ale předávkovat se dá i zdánlivě neškodným vitaminem C, tělo nadměrné množství nevyužije a navíc zatěžuje ledviny a močové cesty, v nichž se mohou tvořit kamínky.

Na formě podávání nezáleží
To neplatí. Například šumivé vitaminy bývají lépe vstřebatelné a rychleji zabírají než klasické cucací tabletky. Když už užíváte vitaminy, je lepší si například v případě vitaminu C připlatit za tabletky, z nichž se vitamin uvolňuje postupně během delší doby. Tělo ho tak umí lépe využít.

Ideální je užívat multivitaminové preparáty
Nikoli. Komplexní vitaminovou kúru potřebuje málokdo a je zbytečné dodávat tělu vitaminy, které nepotřebuje, stejně je nevyužije. Naopak se tím podle některých názorů oslabuje jeho schopnost získávat vitaminy přirozenou cestou ze stravy.

Vitaminy nahradí zdravý životní styl
V žádném případě. Je lepší brát umělé vitaminy jako pomocníka v případě oslabení organismu, ať už nemocí nebo třeba hektickým životním stylem. I tak je lepší jejich doplňování předem probrat s lékařem, který spíše posoudí, čeho se vám případně nedostává. Ale rozhodně není dobré na ně spoléhat a nedbat na pestrou stravu a dostatek pohybu.