OBRAZEM: Operace, která vás za den zbaví šilhání

  4:59aktualizováno  4:59
Šilhání, nerovnoběžné postavení očí, skutečně není jen kosmetickou vadou. Vždy je spojeno s poruchou prostorového vidění nebo dvojitým viděním a postižené osobě způsobuje problémy v osobním i pracovním životě. Podívejte se, jak se dá této vady zbavit operací.

Šilhání neboli strabismus se v současnosti léčí již v dětství, a to metodami okluzní terapie, speciálním cvičením a v neposlední řadě také chirurgickým zákrokem. Přesto se v naší dospělé populaci se šilháním můžeme setkat u 2 ze 100 dospělých. 

Oči a šilhání

Za normálních okolností se na určitý pozorovaný bod zaměří obě oči. Mozek pak spojí obrázky z obou očí do jednoho prostorového (trojrozměrného) obrazu. Pohyb oka je ovládán šesti okohybnými svaly, dva ovlivňují pohyb oka do stran a čtyři svaly pohybují okem nahoru a dolů.

Přesné zaměření obou očí na jeden sledovaný předmět tedy závisí na dokonalé činnosti celkem dvanácti okohybných svalů. Pokud dojde z jakýchkoli důvodů k poruše součinnosti svalů, objeví se šilhání a s ním spojené problémy. Pokud je totiž jedno oko odchýlené od druhého, získává mozek dva rozdílné obrazy – z každého oka jiný.

Důvody jsou různé – neléčená nebo nevhodně léčená tupozrakost v raném dětství, nevhodně vedené operace šilhání, nevhodně korigované vysoké dioptrické vady, vrozené vady okohybných svalů a nervů, úrazy apod. Pokud se šilhání projeví až v dospělosti, je provázeno dvojitým viděním, které člověka velmi obtěžuje a omezuje v normálním životě. 

Za den bez šilhání

U dospělých se problém úspěšně řeší, a to pomocí operace technikou nastavitelných stehů. "Operaci šilhání provádíme ambulantně formou jednodenní chirurgie v celkové anestezii," vysvětluje doktorka Kristina Vodičková z brněnské oční kliniky Oční klinika Neovize.

"Při operaci se upravuje délka okohybných svalů nebo místa jejich uchycení na povrchu oční koule (bělima). Technika nastavitelných stehů je jedinečná v tom, že po ukončení operace umožňuje lékaři doladit postavení očí podle jejich polohy. Jemným ´dotažením´ stehů dokáže lékař upravit pozici okohybných svalů pro dokonalý kosmetický efekt," popisuje zákrok lékařka.

Zároveň dodává, že provedení operace není nijak omezeno věkem, takže je možné ji podstoupit ve 30, ale i 60 letech. Úspěšná operace změní život všem operovaným jak z kosmetického, tak ze zdravotního hlediska. Zlepší se prostorové vidění a přináší větší pohodu při čtení, sledování televize i při řízení.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie


Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Jako dvě různé ženy. Tak vedle sebe vypadají fotky Aleny před a po hubnutí. Na...

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny (35). Zašlo to tak daleko, že se její váha...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Další z rubriky

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při plastických operacích

Ilustrační fotografie

Když se lidé chystají na plastickou operaci, očekávají, že budou krásnější. Někdy však přijde po zákroku velké...

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Ilustrační fotografie

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je problém. Nemoc přitom zpravidla nevzniká jen...

VIDEO: Dívka, které lékaři odstraňovali nádor z mozku, při operaci zpívala

Hudba je pro devatenáctiletou Kiru Laconettiovou tím nejdůležitějším v životě.

Devatenáctiletá Američanka se na operačním sále postarala o neobvyklou hudební kulisu. Život Kiry Laconettiové patřil...

Najdete na iDNES.cz