Estetická medicína - abdominoplastika

Estetická medicína - abdominoplastika - Vše je připraveno k operaci a může se začít | foto: Petr Pilař

Operace: pacient přišel skoro o kilo kůže na břiše

Martin Bílík se konečně dočkal. Má před sebou operaci, při které mu chirurgové odstraní přebytečnou kůži na břiše.


Jak se dělá abdominoplastika

Druhý díl seriálu o abdominoplastice (odstranění přebytečné kůže na břiše). Poslední, třetí díl o tom, jak celá operace dopadla, čtěte ve středu 7. listopadu.



Martina Bílíka čeká operace. Sestřičky ho odvezly na sál. Než se ale doopravdy začne s operací, musí se připravit sál, nástroje i pacient. Anestezioložka Martinovi zavedla kanylu do žíly a napojila ho na monitorovací přístroje.

Estetická medicína - abdominoplastika

Pak přichází MUDr. Šamudovský a může se konečně začít. Provádí první řez podle předkreslených oblastí. Skalpelem se postupně dostává do spodnějších vrstev tkáně, kde také musí koagulovat větší cévy, aby nedocházelo k přílišnému krvácení.

Estetická medicína - abdominoplastika

"Vidíte, jak moc je oblast břicha prokrvená? To je kvůli tomu, jak byl dřív silný. Aby tělo mohlo veškerou tkáň vyživit, vytvořilo si další cévní zásobení," popisuje primář Šamudovský. Pak skalpelem pokračuje dál až k břišnímu svalstvu a dutině břišní - ty jsou kryté jakousi blánou.

Dalším důležitým bodem je správné "vyměření" oblasti, kterou musí MUDr. Šamudovský odstranit. Spolu se sestrou doslova natáhne Martinovo uvolněné břicho a stáhne ho co nejníž. Zároveň mu také uvolní pupík, který musí zůstat na stejném místě, aby se nepřetočil kolem své osy, nezauzloval se a neodumřel. Proto si správnou pozici označí malým stehem.

Estetická medicína - abdominoplastika

"Pan Bílík má trošku vystouplejší hrudní koš a žebra, takže když natáhneme kůži a odstraníme kožní přebytek, břicho bude vleže vpadlé dolů, což u mužů není úplně obvyklé," komentuje MUDr. Šamudovský.

Dostal se až k žebrovým obloukům a na konec hrudní kosti. Pak už definitivně "vyměřili" nadbytečnou část. "Tak toto všechno odebereme," ukazuje a začíná kůži odstřihávat speciálními chirurgickými nůžkami. Úplně bez problémů, jako když se odstřihává třeba kus látky.

Když je kůže odstraněná, sestra ji uloží do igelitových sáčků a zváží, pak se s ní zachází jako s jiným biologickým odpadem. Celkem Martin Bílík přišel o 800 gramů kůže.

Okraje kůže po odstranění opět primář Šamudovský zakoaguloval - po odstranění kůže na okrajích staví krvácení, aby nešitá rána nekrvácela.

"Teď se blížíme k druhé části operace, která je jednodušší," říká lékař. Opět ještě zastavuje krvácení po celé vnitřní břišní stěně, aby minimalizoval krevní ztráty, a zavádí dreny, které i po operaci odvádí případné krvácení ven z těla.

Po asi hodině a čtvrt se začíná šít. Pár stehy spojuje břicho, aby drželo alespoň částečně pohromadě, a vrhne se na vytvoření nového otvoru pro pupík, který poté vytáhne z dutiny břišní a připojí k nově vzniklému otvoru. Když je pupík hotový, může se definitivně začít šít.

Když MUDr. Šamudovský skončí šití, očistí sestry břicho a ošetří ránu. Na oblast břicha přijde také elastický stahovací pás. "Vše k sobě přiroste během tří čtyř dnů, ale pás má proto, aby se podkoží neodtrhlo, například nějakým prudším pohybem," vysvětluje primář Šamudovský.

"Jediné, co trochu průběh komplikovalo, bylo nadměrné krvácení. Cévní zásobení, které se při jeho váze vypracovalo, zůstalo i po zhubnutí. Jinak však operace probíhala v pořádku," komentuje MUDr. Šamudovský operaci.

Sestřičky pak odvezly Martina Bílíka na pokoj, kde se ho snažily probudit. Trvalo to trošku déle, ale samozřejmě pak nabyl vědomí. "Někdy se pacient probudí během chvilky, někomu to trvá déle. Záleží samozřejmě i na hloubce anestezie a na délce zákroku," vysvětluje anestezioložka, proč si dal Martin Bílík tak načas.