VIDEO: Jak se operuje nemoc z počítače, syndrom karpálního tunelu

  • 19
Projevuje se brněním, mravenčením v prstech, které může přecházet až v téměř nesnesitelnou bolest. Dříve tímto onemocněním trpěly dojičky krav nebo pletařky, dnes jde o typickou chorobu z počítače, které se také říká myší nemoc. Lékaři hovoří o syndromu karpálního nervu.

Nemoc se „probouzí“ po opakovaném, stále stejném pohybu zápěstí například počítačovou myší. Kvůli tomu natečou šlachy spojující svaly a kosti v ruce. Konkrétně v takzvaném tunelu, což je prostor tvořený zápěstními kůstkami a vazivovým pruhem, kterým prochází nerv.

Pacientovi pak brní palec, ukazováček a prostředníček, posléze se může objevovat i nepříjemná bolest, která se stupňuje v noci. S prsty se špatně hýbe, mohou být i ztuhlé. Příčin syndromu karpálního tunelu může být více a svou roli mohou rovněž hrát genetické předpoklady.

Podle ortopeda Jana Zlatohlavého z EUC kliniky Kladno se příznaky nemoci potvrzují takzvaným EMG (elektromyografickým) vyšetřením, při němž se měří rychlost vedení vzruchu nervem.

Nejdříve sádra, potom operace

„V počátečních stadiích fixujeme zápěstí a ruku sádrovou dlahou a podáváme léky,“ řekl iDNES.cz doktor Zlatohlavý.

Pokud konzervativní léčba nezabírá, nemoc pokračuje a bolesti se stupňují, je zapotřebí přistoupit k operaci. Nejšetrnější je endoskopie, která zároveň zaručuje rychlý návrat do běžného života.

Při tomto zákroku lékař provede řez v zápěstí, kudy zavede do dlaně speciální přístroj se zabudovanou kamerou, následně protne příčný vaz, pod kterým je nerv tísněn. Na rozdíl od otevřené operace se neporaní tkáně uložené nad vazem (svalovina dlaně, podkoží a kůže), a proto je hojení rychlejší.

„Pooperační a pracovní neschopnost je po endoskopické operaci zhruba jeden až dva týdny. Při klasickém otevřeném výkonu trvá přibližně šest až osm týdnů,“ dodal ortoped Jan Zlatohlavý.

Co vás čeká při operaci syndrom karpálního tunelu, uvidíte ve videu.