Místo babských rad vsaďte při léčbě oparu raději na speciální přípravky.

Místo babských rad vsaďte při léčbě oparu raději na speciální přípravky. | foto: Profimedia.cz

Opar

  • 34
Původcem oparu je virus herpes simplex. Vyskytuje se ve dvou variantách. První z nich se projevuje především v obličeji, nejvíce v okolí úst. Typ druhý se vyskytuje nejčastěji v oblasti genitálií a hýždí, někdy i na jiných místech těla.

Ještě se můžete setkat s takzvaným pásovým oparem, ten je však způsoben zcela jiným virem. Léčit doma je možné jen ten, který je v obličeji.

Opar u dětí

Co když bolavé puchýřky trápí ty nejmenší? Opar u dětí se dá snadno léčit.

Koho se týká?
Virus herpes v sobě nosí až 90 procent populace, ale potížemi s ním spojenými trpí jen část. Asi 10 procent populace má dokonce opar více než šestkrát do roka. Není jasné proč. Příčinou může být oslabení imunity, nedostatek vitaminů či jiných látek. Významnou roli hraje stres nebo také hormonální výkyvy, častěji se opary tvoří například v době menstruace. Rizikovým obdobím je také každá virová nemoc, stačí obyčejná rýma nebo nachlazení. Pokožce nesvědčí ani příliš slunce, zvláště pak v kombinaci s větrem, který ji vysušuje.

Jaké jsou příznaky?
Většina lidí, kteří na opary trpí, své potíže dobře zná. Dokážou odhadnout, kdy začínají. Obvykle ani nevyhledávají lékaře, protože ten jim stejně nemůže nabídnout nic než léky, které se volně prodávají v lékárnách.

Onemocnění oparem má obvyklý průběh. Prvním příznakem bývá svědění, pálení nebo pocit napětí. Během několika hodin se objeví zarudnutí a vznikají skupinky puchýřů, které mají čirý obsah. Postupně praskají a vytvářejí se strupy. Zánět projevující se na kůži mohou provázet i další příznaky, jako jsou zvětšení mízních uzlin, teplota či nevolnost.

Trpíte na opary?

Kupte si v internetové lékárně Herpesin krém za 162 Kč.

Léčba a prevence:
Pokud se opar vůbec neléčí, zmizí asi za 14 dnů. Mnoho lidí při léčbě experimentuje a používá „babské rady“. Myslí si, že přírodní léčba je nejlepší, ale to není pravda. Opravdu není vhodné mazat opar zubní pastou. Spíše by mohla sliznici podráždit.

Vsaďte raději na speciální masti. Preparáty jsou sice drahé, ale užívá se jich poměrně malé množství, takže dlouho vydrží.

Volit je vhodné ty, jež se jednoduše aplikují a místo není třeba mazat příliš často. Výhodou některých preparátů je, že když se použijí v začátku, mohou šíření oparu zcela zastavit. To slibuje zovirax, stejné složení má herpesin. Jiné zase zaručují zkrácení doby, kdy je opar nakažlivý. Podle výrobce to umí vectavir.

Víte-li, kdy se opar objevuje, noste krém u sebe. Čím dříve se totiž aplikuje, tím větší je šance, že se onemocnění příliš nerozšíří.

Chcete vědět více?

Každý den najdete v MF DNES jeden díl Domácího lékaře.