Během opalování neohrožujeme jen svoji pokožku, oči trpí také.

Během opalování neohrožujeme jen svoji pokožku, oči trpí také. | foto: Profimedia.cz

Opalování může způsobit i slepotu

  • 22
Sezona slunění je tu a společně s ní i mnoho rizik. Opálení chtivým jedincům hrozí vznik kožních nádorů, tvorba vrásek, předčasné stárnutí pokožky, poškození oční rohovky, a nebo dokonce šedý zákal. V nebezpečí jsou ale i malé děti, které by rodiče měli před sluněním dostatečně chránit.

Není tomu tak dávno, co šlechta a vyšší vrstvy obyvatel pohrdaly opálenými lidmi. Příčinou snědé pleti byla zdlouhavá práce na polích. Být neopáleným tak dávalo jasně najevo, že člověk je v postavení, kdy nemusí pracovat.

Zlom nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy se bronzová pokožka stala módní. Cesty za sluníčkem k moři a intenzivní opalování ale způsobilo zvyšující se počet případů onemocnění spojených s vlivem slunečního záření.

Mýtus o vitaminu D
I když dojde při opalování ke spálení pokožky, mnoho lidí se utěšuje tím, že i tak udělali něco prospěšného pro své tělo. Mýtus o tom, že při opalování se člověk obohacuje o veledůležitý vitamin D, dosud nebyl překonán. Tento vitamin tělo získává již prostřednictvím potravy, konzumací ryb, vaječných žloutků a nebo obilnin. Faktem je, že působením slunečního záření se přeměňuje na účinnou formu.

Vystavovat se přímému slunci na celé dlouhé hodiny je ale zcela zbytečné. "Několik minut přímého slunečního světla dopadajícího denně na ruce a obličej stačí k tomu, aby vyprodukovalo odpovídající množství vitaminu D, potřebné pro normální vývoj kostí a ostatní biologické pochody," říká I. Krajsová v knize Je opalování bezpečné?

Chraňte si oči
Během opalování neohrožujeme jen svoji pokožku, oči trpí také. Šedý zákal patří ke klasickým onemocněním, která se objevují převážně u starších lidí. V poslední době se bohužel objevuje u stále mladších ročníku z důvodu neúměrného vystavování očí slunečnímu záření. Neléčený šedý zákal navíc může vést až k úplné slepotě. "V některých zemích, např. v Austrálii, stoupá v posledních letech výskyt šedého zákalu zejména u mladších věkových kategorií, což se vysvětluje právě zvýšeným dopadem UV záření na zemský povrch v důsledku ztenčené ozonové vrstvy," konstatuje I. Krajsová.

Obdobnou tendenci vývoje má i počet lidí, kteří mají vlivem slunečních paprsků poškozenou oční rohovku. Onemocnění můžete předejít nošením kvalitních slunečních brýlí. "Správné brýle mají absorbovat až 99 % UVB záření a kolem 60 % UVA. I dioptrické brýle chrání naše oči před UV zářením, ale velmi málo," radí  I. Krajsová.

Samoopalovací krémy se vyplatí
Opalování má další řadu negativních účinků. Tmavé hnědé skvrny vyskytující se na různých částech těla jsou projevem tzv. senilní pigmentace, kterou si i mladí lidé mohou zapříčinit opalováním bez krému se správným faktorem. Nebezpečí rakoviny kůže je také nezanedbatelné. Přílišné vystavování se slunci může zapříčinit i předčasnou tvorbu vrásek.

Pokud i přes všechna rizika toužíte po bronzové kůži, používejte samoopalovací krémy. Efekt je stejný jako u klasického opalování, ale bez výše zmíněných rizik. Vzhledem k širokému spektru výrobků, které jsou na našem trhu dostupné, snadno naleznete takový odstín, který by vyhovoval vaší pleti. "K většině těchto krémů se dnes ještě přidávají ochranné filtry, takže kůže zpigmentuje bez intenzivního působení UV záření, a navíc je chráněna ochranným filtrem před poškozením slunečními paprsky," říká I. Krajsová.

V případě, že přeci jen zvolíte klasické opalování, nezapomeňte si kvalitní sluneční brýle, a především pamatujte na to, že krémy na opalování začnou vaši pokožku chránit až 20 minut poté, co jste se namazali.