Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékař: I o sluch musíte pečovat, poškozuje ho hlasitá hudba i kouření

  • 3
Sluch je pro většinu lidí samozřejmostí, ale i o něj se musí pečovat. "I když má ucho částečnou schopnost regenerace, musíme ho chránit před hlasitou hudbou, hlukem a také se vyhýbat toxickým vlivům - kouření, alkoholu, drogám," poradil čtenářům v on-line rozhovoru lékař Jiří Skřivan.

Lékař také vysvětlil, že s prahem zhoršování sluchu je to hodně individuální. „Někdo slyší dobře do vysokého věku, jiný začne pociťovat problémy v druhé polovině života,“ uvedl Jiří Skřivan, přednosta Kliniky ORL pražské Fakultní nemocnice Motol.

Odpovědi lékaře Jiřího Skřivana najdete zde

Na světě je více než 360 milionů lidí s omezující ztrátou sluchu. Nejvíce postiženými jsou děti (vrozené vady sluchu, následky infekcí a úrazů) a starší lidé (věkem podmíněné poruchy sluchu). Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) je jeden člověk ze tří starších 65 let postižen ztrátou sluchu.

O lékaři

MUDr. Jiří Skřivan, CSc., přednosta Kliniky ORL 2. LF UK FN Motol Praha

MUDr. Jiří Skřivan CSc.

Věnuje se oboru otorinolaryngologie od roku 1984. Implantoval již více než 1200 dětských a dospělých pacientů v České republice i v zahraničí. Vykonává pedagogickou činnost na 1. a 2. lékařské fakultě UK v Praze a působí jako lektor na zahraničních operačních kurzech. Je členem České společnosti pro otolaryngologii a Výboru kochleárních implantací.

Neléčená ztráta sluchu může přispět k sociální izolaci, úzkostem, depresím a kognitivním poruchám.

Pomůže sluchadlo i implantát

Podle zkušeností odborníků by ale jednomu neslyšícímu z pěti pomohla sluchová pomůcka (sluchadlo) nebo kochleární implantát. Průzkumy ukázaly, že dětem s vrozenou hluchotou přináší kochleární implantát největší výhody, pokud ho dostanou v raném věku, nejlépe do 2 až 3 let věku.

„V České republice je provedeno sto kochleárních implantací ročně, což je ale mnohem méně než v jiných zemích. U nás se tyto zákroky provádějí ve Fakultní nemocnici Motol v Praze, Fakultní nemocnici v Brně, Fakultní nemocnici v Ostravě a také ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Jde o nákladnou léčbu, která ale navrací jedince do světa řeči a zvuků a díky tomu se snižují náklady na jejich vzdělání a zvyšuje se jejich uplatnění ve společnosti,“ vysvětluje přednosta Kliniky ORL 2. LF UK FN Motol Praha Jiří Skřivan.