Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékařka: Za kaz si můžete sami, špatně si čistíte zuby

  • 33
Čisté zuby se nekazí, což si většina lidí stále neuvědomuje a péči i prevenci podceňuje. "Nejčastější chybou je žádné nebo nedokonalé čištění mezizubních prostor, proto je důležité chodit pravidelně k dentální hygienistce a zubnímu lékaři," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři lékařka Erika Tesaříková.

Odpovědi zubařky Eriky Tesaříkové najdete zde

„Zubní kaz i parodontitida vznikají na podkladě nevyhovující ústní hygieny. Zubní plak a zubní kámen představují živnou půdu pro bakterie, které činností svého metabolismu (zejména štěpením cukrů) okyselují prostředí v ústech. Kyseliny následně narušují zubní sklovinu, ve které se postupně tvoří zubní kaz,“ vysvětluje lékařka Erika Tesaříková.

O lékaři

MDDr. Erika Tesaříková

MDDr. Erika Tesaříková vystudovala obor zubní lékařství na LF UK v Hradci Králové. Od srpna 2013 je členem týmu Dental Office H33. Věnuje se především záchovné stomatologii. Specializuje se na estetické dostavby zubů, kompozitní výplně a endodoncii pod mikroskopem.

A dodává, že bakterie zároveň způsobují zánět dásní (gingivitidu), ale také zubní kaz.

Důležité tedy je, abychom měli zuby stále dokonale vyčištěné a dbali na řádnou ústní hygienu, a to už od prvních zoubků i u dětí.

„Řada rodičů nám v ordinaci říká, že zkažené mléčné zoubky nevadí, že dětem narostou zuby nové. Což je sice pravda, ale když se kazí zuby mléčné, znamená to, že dítě nemá správné stravovací návyky. Jeden z největších problémů je časté popíjení sladkých nápojů. Čištění zoubků je nedostatečné, což pak může přetrvávat i po prořezání stálých zubů,“ uvádí stomatoložka.

Nezapomínejte na mezizubní prostory

Možná si myslíte, že si zuby čistíte správně, ale jestli si ráno a večer přejedete rychle zuby kartáčkem, nemůžete se divit, že se vám zuby kazí a máte problémy s dásněmi.

Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami na malé ploše.

Při čištění vždy postupujte směrem od dásní k zubu. Přiložte kartáček nad horní zuby pod úhlem zhruba 45 stupňů a provádějte jemné vibrace směrem k zubu. Důkladně vyčistěte vnější i vnitřní plošky zubů. Poté dejte kartáček vodorovně na kousací plochy stoliček a čistěte pohybem ve směru dopředu a dozadu.

Zapomenout byste také neměli na mezizubní prostory. Počítejte s tím, že i čištění s mezizubním kartáčkem vám zabere zhruba další dvě minuty.