Záněty močových cest trpí převážně ženy (ilustrační snímek)

Záněty močových cest trpí převážně ženy (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ženy trpí zánětem močových cest častěji, mohou za to bakterie

  • 15
Výrazné pálení při močení, bolesti v podbřišku a časté nucení chodit "na malou". To jsou hlavní příznaky akutního zánětu dolních močových cest. "Pokud záněty přichází hlavně po sexu, pomáhá napít se před stykem a po něm se brzy vymočit," řekl v on-line rozhovoru Miroslav Louda z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

"Pro prevenci je vhodné dodržovat správný pitný režim s příjmem kolem jeden a půl litru tekutin za den a neprochladnout," dodal urolog.

Odpovědi lékaře Miroslava Loudy najdete ZDE

Močové infekce, jež způsobují záněty močových cest a močového měchýře, trápí kromě menší části mužů odhadem až třetinu žen v produktivním věku.

"Vedle řezavky, pálení a častého nucení k močení si pacientky a pacienti stěžují na fakt, že je pro ně často obtížné vůbec moč zadržet," vysvětluje urolog Miroslav Louda.

Vyšší výskyt tohoto onemocnění u žen je dán anatomickými poměry v oblasti zevního genitálu a močových cest. Bakterie, které infekci způsobují, nejčastěji střevní bakterie, jejichž nejznámějším zástupcem je Escherichia coli, totiž i za normálních okolností sídlí na kůži v okolí řitního otvoru.

Odsud putují přes hráz směrem vzhůru ke genitálu, což je v případě žen mnohem kratší a snazší cesta. Proto se muži potýkají s infekcemi močových cest jen sporadicky, zatímco ženy si stěžují na opakování obtíží.

Bez lékaře to nejde

Účinná léčba zánětů močového měchýře se neobejde bez správné diagnostiky. Proto je třeba vypravit se co nejdříve po objevení příznaků k lékaři. Jednoduchý zánět močových cest může bez problémů vyřešit praktický lékař.

"Rozhodující pro zahájení léčby infekcí močových cest je soubor příznaků doplněný o nález bílých krvinek (leukocytů) a bakterií v moči, což se provádí kultivací moči na živných půdách," vysvětluje doktor Louda.

O lékaři

Urolog Miroslav Louda

MUDr. Miroslav Louda, Ph.D. z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové patří mezi přední české kapacity v oboru. Urologii se věnuje roky.

Má za sebou stovky operací, absolvoval odborné stáže na klinikách v německém Lübecku nebo v Paříži. Účastnil se výzkumných projektů, odborné poznatky publikoval ve specializovaných žurnálech.

Je členem odborných společností včetně Evropské urologické společnosti.

Obvykle do tří dnů je znám výsledek a určen druh bakterie. Současně v laboratoři otestují, na která antibiotika jsou dané bakterie citlivé, a ta mohou pak být cíleně předepsána k léčbě. Lékař dodává, že ne při každém akutním zánětu močových cest je třeba provádět kultivaci moči. Při úspěšném nasazení antibiotik, které lékař vybere na základě svých dosavadních zkušeností, dojde leckdy k vyléčení pacienta i tímto způsobem.

Pokud ženu trápí recidivy, tedy opakování zánětů, měla by se obrátit na urologa nebo gynekologa. U specialistů bude běžné vyšetření pravděpodobně doplněno o ultrazvukové a cystoskopické (prohlídka močových cest endoskopem) vyšetření. Důležité jsou i stěry z vaginální stěny, které může odebírat právě jen gynekolog či urolog. Tím se zjistí, zda jsou bakterie, prokázané v moči, přítomné zároveň i v pochvě.

"Gynekologem vyléčený bakteriální vaginální zánět vede následně k ústupu urologických obtíží," upozorňuje lékař Miroslav Louda.

Imunoterapie může podpořit uzdravení

Existuje mnoho pacientek, které mají idiopatické, tedy bez zjevného důvodu opakované infekce močových cest. U nich se osvědčuje zaktivovat imunitní obranyschopnost sliznice močových cest.

"Dlouhodobě se osvědčuje například na předpis dostupný lék, připravený z osmnácti kmenů bakterie Escherichia coli, která je z více než osmdesáti procent případů příčinou vzniku infekcí močových cest," vysvětluje doktor Louda.

Účinná imunoterapie předepsaným léčivým přípravkem stimuluje tvorbu protilátek, které zabrání bakteriím v přichycení se na sliznici močového měchýře. Zároveň jsou tyto protilátky schopné škodlivou bakterii identifikovat a následně zlikvidovat. Proto lze imunoterapii s výhodou použít jako prevenci opakování dalších podobných potíží a podávat ji při akutním zánětu spolu s antibiotiky.

Tato léčba navíc snižuje spotřebu antibiotik, čímž pomáhá řešit již zmíněné nebezpečí rezistence bakterií. Jde o léčbu, která trvá podle stavu konkrétní pacientky několik měsíců (nejčastěji tři). Imunoterapii může předepsat nejen urolog či gynekolog, ale také praktický lékař.