Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Trenér: Pneumatiky na břiše se zbavíte jedině úpravou jídla a pohybu

Snažíte se zhubnout, ale stále se vám to nedaří. Možná děláte chyby, o kterých ani nevíte. Třeba často nenáviděné pneumatiky na břiše se jen úpravou jídelníčku nikdy nezbavíte. „Pokud se chcete zbavit tuku v oblasti břicha musíte nejen upravit stravu, ale hlavně přidat pohyb,“ odpověděl osobní trenér a výživový poradce Radek Pajič.

Ideální je pohyb, který vám osobně bude vyhovovat. Můžete si vybrat kolo, běh nebo svižnou procházku a postupně zvyšovat zátěž. Doporučuji si také sepsat všechny potraviny, které za den sníte a sami uvidíte, co do zdravého jídelníčku nepatří.

„Tuk na břiše je ten nejrizikovější a to hlavně z toho důvodu, že je blízko důležitých orgánů (játra apod.), i proto je rozhodně dobré se ho zbavit,“ varoval čtenáře trenér Radek Pajič.

Odpovědi trenéra a výživového poradce najdete zde

A jak by měl ideální trénink vypadat na zbavování přebytečných kil? Vhodné je kondiční cvičení mírné až střední intenzity, jehož cílem je odbourávání tuku a tvarování postavy. Často se používá kombinace takzvaného kardia (běh, jízda na kole) a posilovacího cvičení.

Hýbat byste se měli minimálně hodinu, a pokud chcete vidět výsledky, musí to být alespoň třikrát týdně.

„Nejčastější chyba při cvičení, které se můžeme ze začátku dopustit, je nevhodně zvolené tempo, které jsme si sami nasadili. Je dobré znát, nebo alespoň se snažit odhadnout své možnosti a nic nepřehnat. Pokud to neuděláme, může to mít za následek opačný efekt a od cvičení brzy odradit,“ říká trenér Radek Pajič.

Radek Pajič

Radek Pajič

Od mládí cvičí a sportuje a sám na sobě testuje nové trendy ve fitness i výživě. Mezi jeho klienty patří například Česká Miss 2006 Renata Langmannová či módní návrhář Lukáš Lindner. Nyní pracuje jako trenér a výživový poradce ve studiu Bomton Power Concept. 

A upozorňuje, že když několik let necvičíte, není vhodné si brát za vzor někoho, kdo cvičí pravidelně, a snažit se ho napodobit. I proto je lepší, pokud se chystáte poprvé do posilovny, oslovit trenéra a poradit se s ním na tréninkovém plánu, který se hodí právě pro vás. Pokud totiž máte nadváhu, při tréninku byste zbytečně neměli zatěžovat například nosné klouby - kyčle, kolena a také bederní páteř.

I jídlo je pro výsledky při cvičení důležité

Abyste dosáhli ideálního výsledku, je důležité se také zdravě stravovat a upravit i jídlo před a po cvičení.

Jídlo před tréninkem je specifické. Záleží, jestli jde člověk cvičit ráno nebo večer a o jakou aktivitu jde.

„V jednoduchosti platí zásadní doporučení, a to jíst zhruba dvě hodiny před tréninkem. Nejlepší varianta je jít na trénink s mírným pocitem hladu. Jídlo před tréninkem by mělo obsahovat všechny složky potravy - tedy sacharidy, bílkoviny a tuky. Takže dobrou volbou je nějaký sacharidovo-proteinový nápoj jako alternativa k jídlu samotnému. Jako slaná varianta jídla je vhodný například plátek celozrnného chleba, cottage sýr a šunka. Jako sladkou variantu si můžete dát vločky s jogurtem, 1/2 ovoce, pár oříšku, zakápnuté medem,“ radí trenér Pajič.

Když docvičíte, dejte tělu ještě ideálně hodinovou pauzu, pak se v klidu najezte. „Po tréninku se nemusíte bát ani sacharidů. Tělo je po cvičení nastartováno a přijaté sacharidy umí lépe zpracovat a využít na regeneraci. Ovšem i bez nich se obejde, takže záleží na každém, jak se k tomu postaví. V žádném případě nesmíte zapomenout na bílkoviny, které jsou stavebním kamenem svalů. Nejlepší je dopřát si kombinaci obojího. Dobrou volbou je opět proteinový nebo sacharidovo-proteinový koktejl, následně klasické jídlo,“ doporučuje osobní trenér Radek Pajič.