Ona

Nasazení rovnátek na horní i dolní čelist nezabere více než hodinu a je bezbolestné. | foto: Profimedia.cz

Zuby lze srovnat v každém věku, někdy je ale třeba začít už v dětství

  • 0
Různými ortodontickými vadami zubů trpí v Česku až 80 procent lidí. „Princip rovnání zubů je sice stejný v každém věku. Jsou však určité vady, které je třeba řešit už v období růstu, tak abychom dosáhli ideálního výsledku,“ upozornila v on-line rozhovoru lékařka Klára Bělíková.

Vhodné je podle zkušeností ortodontistky přijít ke specialistovi hned, jak vadu objevíte. „Je lepší přijít třeba i zbytečně, než něco zanedbat a to zvláště u dětí,“ odpověděla stomatoložka.

V on-line rozhovoru čtenářům také vysvětlila, proč se jim jejich srovnané zuby mohly po čase opět zkřivit.

„Žádný výsledek ortodontické léčby se nedá nikdy považovat za zcela stabilní. Celý lidský organismus se během života mění. Z toho důvodu je po sundání fixních rovnátek třeba nosit rovnátka snímací v kombinaci s pevnými drátěnými retainery nalepenými na zubech v oblasti řezáků. Vaše stěsnání se určitě dá opravit i pomocí snímacích plastových rovnátek,“ uvedla ortodontistka Klára Bělíková.

Odpovědi ortodontistky Kláry Bělíkové najdete zde

Vyrovnat křivé zuby je podle zkušeností odborníků důležité nejen kvůli vzhledu, ale také ze zdravotního hlediska.

„Častým problémem spojeným s křivými zuby je totiž zhoršená možnost provádění dobré ústní hygieny, což vede ke zvýšené kazivosti chrupu a zánětu dásní. Vady skusu mohou zase způsobit funkční obtíže, jakými jsou problémy se žvýkáním nebo zhoršená výslovnost. Určitý typ traumatického skusu může být příčinou rychlejšího obrušování zubů nebo jejich páčení a předčasné ztráty. Některé ortodontické anomálie mohou také souviset s problémy a bolestivostí čelistních kloubů,“ vysvětluje ortodontistka Klára Bělíková.

O lékařce

MUDr. Klára Bělíková, specialistka v ortodoncii

Stomatoložka Klára Bělíková

Studium stomatologie na 1. lékařské fakultě UK v Praze ukončila v roce 2008. Poté absolvovala specializační přípravu v oboru ortodoncie zakončenou atestační zkouškou. Od ledna 2013 se připojila k týmu Dental Office H33, kde se naplno věnuje ortodoncii. Klára Bělíková pracuje s klasickými i neviditelnými rovnátky a sleduje další nové trendy v oboru ortodoncie.

Aby lékař mohl určit vadu a následnou možnost léčby, potřebuje především přesnou diagnostiku. „Proto je u každého pacienta nejdříve nutné provést komplexní ortodontické vyšetření, které se skládá ze zhotovení rentgenových snímků, fotografií zubů a jejich otisků nutných k tvorbě sádrových zubních modelů,“ uvedla lékařka.

Kovová, keramická i neviditelná

Poté vám ortodontista navrhne individuální léčebný plán. Pacient dostane buď snímací, nebo fixní rovnátka.

„Snímací aparáty se používají hlavně k úpravě skusu v dětském věku, ale jsou nezbytné i u většiny pacientů po ukončení léčby fixním aparátem,“ dodává stomatoložka Bělíková.

Fixní aparáty, jak z jejich názvu vyplývá, jsou pevně nasazené na zubech pacienta. Nejčastěji to jsou klasická kovová rovnátka, která mají nejširší možnost použití. Dalším druhem jsou méně nápadná keramická či lingvální, která jsou umístěná na vnitřní straně zubu.

Samostatnou kapitolu pak tvoří neviditelná fóliová rovnátka (zkušenosti redaktorky čtěte zde).

24. února 2016