Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při vaginálních mykózách se vyhýbejte sladkostem, radí gynekoložka

aktualizováno  12:32
S gynekologickými potížemi se za svůj život setká každá žena. "Nejčastějším problémem jsou kvasinkové infekce. Jejich léčba je komplexní a dlouhodobá. Při opakovaných potížích se doporučuje vyšetření hladiny cukr v krvi," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři gynekoložka Blanka Vavřinková.
Ženy by měly chodit každý rok na preventivní prohlídky ke gynekologovi (ilustrační snímek)

Ženy by měly chodit každý rok na preventivní prohlídky ke gynekologovi (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

A dodala, že je důležitá i úprava stravování, zejména vyvarování se sladkostí. Dále doporučuje nošení bavlněného prádla, nepoužívání běžných mýdel, ale spíše přípravků k intimní hygieně a také úpravu poševního prostředí dodáním Lactobacillů. 

Odpovědi gynekoložky Blanky Vavřinkové najdete ZDE

Ženy by měly na gynekologii, kromě doby, kdy mají potíže, docházet pravidelně jednou ročně. Preventivní prohlídky totiž pomáhají snížit počet výskytů nádorového onemocnění ženských pohlavních orgánů i prsu. 

Častěji ale podle lékařů docházejí do ordinací gynekologů právě kvůli náhlým potížím. Nejběžnějším problémem žen bývají poševní výtoky. 

Výtoky

Množství sekretu v pochvě je individuální. Někdy bývá výtok provázen i svěděním nebo pálením. Příčinou je obvykle zánětlivé postižení poševní sliznice způsobené ve většině případů infekcí. 

Pochva je za normálních okolností osídlena řadou mikroorganismů. Důležité je, aby její složení bylo vyrovnané. Nezbytná je přítomnost laktobacilů zajišťujících kyselé pH. Při narušení rovnováhy se často přemnoží mikroorganismy, které pak působí problémy, například kvasinky. 

O lékařce

Gynekoložka Blanka Vavřinková

MUDr. Blanka Vavřinková, CSc. 

Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Její specializací je perinatologie - problematika předčasného porodu, prenatální diagnostika, rizikové těhotenství a problematika péče o těhotné na substituční terapii. Nyní pracuje v První české lékařské společnosti. Pravidelně publikuje a účastní se konferencí v tuzemsku i zahraničí.

Jindy může dojít k infekci ze zevního prostředí, například při pohlavním styku nebo při koupání. 

"Máme k dispozici široké spektrum účinných léků, které podáváme buď celkově, nebo vaginálně. Vhodná je současná léčba sexuálního partnera pacientky. Většina mikroorganismů způsobujících výtok se totiž může přenášet pohlavním stykem," vysvětluje lékařka Blanka Vavřinková. 

Výtok není ve většině případů příznakem vážného onemocnění. Léčba akutních stavů je tak relativně snadná. 

Mnoho žen trpí opakovanými výtoky, po kratší či delší době se u nich problémy objevují znovu a znovu.

Bolesti v podbřišku

Při bolestech břicha, které neustupují, je nutná okamžitá návštěva lékaře. Není vhodné užívat léky proti bolestem, které mohou maskovat příznaky některých vážných onemocnění. Pečlivá gynekologická prohlídka, obvykle doplněná ultrazvukovým vyšetřením, případně laboratorními testy, dokáže potvrdit, nebo naopak vyvrátit gynekologický původ potíží. 

"Ve většině případů pozitivního gynekologického nálezu doporučujeme konzervativní postup, tedy klid, nejlépe na lůžku, sledování stavu, v případě zánětlivého postižení vnitřních rodidel antibiotika," uvádí lékařka Vavřinková.

V některých případech je však nutné operační řešení, které většinou není možno odkládat. Pokud se vyloučí gynekologická příčina bolestí, doporučuje se ještě vyšetření u dalších specialistů, především na chirurgii. 

Jde-li o dlouhotrvající potíže, může být příčinou zánětlivé postižení vnitřního genitálu s tvorbou srůstů. Jde o tenké blány nebo i o silnější vazivové pruhy, které k sobě fixují sousední orgány. Jinou příčinou může být endometrióza, při které se částečky endometria (výstelky dutiny děložní) nacházejí mimo dutinu děložní.

Chronické bolesti mohou mít i jiné, mnohdy negynekologické příčiny. "Ve vážných nejasných případech doporučujeme provést laparoskopii - výkon v celkové anestézii, při kterém břišní dutinu prohlížíme tenkou optikou zavedenou do břicha malým řezem v pupku. Můžeme tak odhalit příčinu potíží a navrhnout účinnou léčbu, nebo i zdroj potíží při laparoskopii přímo odstranit," vysvětluje gynekoložka.

Nepravidelné krvácení

Za nenormální se považuje každé krvácení mimo pravidelnou menstruaci. Nepravidelná menstruace je, když se krvácení objevuje v periodě kratší než 21 dnů nebo je-li cyklus delší než 35 dní. Normální rovněž není, pokud žena menstruuje déle než týden nebo krvácí-li příliš silně. Každou abnormalitu krvácení je vhodné konzultovat s gynekologem. 

Někdy nejsou třeba žádná opatření, většinou se doporučuje gynekologické vyšetření včetně kontroly ultrazvukem. 

"V případech, kdy je zdrojem krvácení defekt děložního čípku, doporučujeme konzultaci specialisty na tuto problematikou. Moderní léčba je ve většině případů konzervativní. V případě nutnosti zákroku uvnitř dělohy provádíme hysteroskopii, kdy zavedeme tenkou optiku děložním čípkem až k místu defektu, abychom mohli zákrok kontrolovat zrakem. Malý operační výkon je rovněž někdy nutný k ošetření děložního čípku," říká lékařka.

Problémy s otěhotněním

Průměrný věk žen, které vyhledávají pomoc odborníka, protože nemohou otěhotnět, se přehoupl přes 34 let. Před dvaceti lety byl přitom průměrný věk rodiček necelých 25 let, v roce 2000 již více než 27 let a nadále se každým rokem posouvá. 

Z fyziologického hlediska začíná klesat plodnost u žen po pětatřicítce a po čtyřicítce je už výrazně ovlivněna. U mužů sice nehraje věk tak dramatickou roli, ale i jejich plodnost poměrně výrazně klesá. 

Podle celosvětových statistik vyplývá, že hlavní podíl na neplodnosti páru mají v posledních letech nikoli ženy, ale spíše muži. 

Neplodnost mužů může být vrozená, daleko častěji je ale získaná, tedy ovlivněna vnějšími faktory. Kromě úrazů či nejrůznějších nemocí zde svou úlohu hraje i znečištěné prostředí, špatný životní styl, kouření, alkohol nebo stres.

Autor:Nejčtenější

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Za tohle chování bych své dceři omlátila hlavu o futra, zuřila Marcela

Třináctiletá Helena novou „maminku“ neustále poučuje.

Šest dětí, to už je pořádná „smečka“, zvlášť když převažují dospívající dcery, jako v rodině Heleny (43) a Luďka (55) z...

Další z rubriky

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Příušnice mohou způsobit zánět mozku i neplodnost. Očkování se změnilo

Příušnice mohou u způsobit u můžu neplodnost.

Zdálo se, že nemoci našich babiček či rodičů včetně černého kašle, tuberkulózy či spalniček jsou navždy vyhubené. Jenže...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Highlither za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlither za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz