Ona
Profesor Petr Arenberger kontroluje znaménka.

Profesor Petr Arenberger kontroluje znaménka. | foto: Archiv lékaře

Lékař: Pokožku chraňte nejen krémem, ale také speciálním oblečením

  • 0
Sluneční paprsky nepřináší jen bronzové opálení, ale také zdravotní rizika. Pacientů s rakovinou kůže u nás stále přibývá. "Pobytu na slunci bychom se neměli bránit, ale je třeba se chránit proti škodlivým neviditelným UV paprskům a to krémovou nebo textilní fotoprotekcí," odpověděl on-line profesor Petr Arenberger.

Odpovědi dermatologa najdete zde

Rakovina kůže tvoří čtvrtinu všech nádorů v Česku. Počet nemocných prudce roste a každý rok se objeví asi 25 až 30 tisíc nových případů. Jde přitom o onemocnění, které je možné v počátečním stádiu velmi dobře léčit a také je možné jeho vzniku předejít.

Fotogalerie

Základem je svou pokožku chránit, když je vystavena slunci a to nejen na dovolené, ale i při běžném pohybu venku, třeba při sportu nebo práci na zahradě. A pokud se jakékoliv kožní znaménko nebo piha začnou měnit, zvětšují se, mění své okraje nebo se objeví zcela nově, je na místě si je nechat posoudit dermatologem.

„K nejrizikovějším skupinám patří mladé ženy, které se často opalují, chodí do solárií a chtějí mít hnědou kůži. A pak muži nad padesát, kteří ale bohužel přichází až tehdy, když už kožní melanom začne krvácet. To už je z hlediska uzdravení většinou pozdě,“ říká Petr Arenberger, Přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

I proto je podle něj důležitá osvěta, aby pacienti k lékaři chodili včas a byla větší šance na úspěšnou léčbou.

Lupénku nezanedbávejte

Moderním způsobem, jak zlepšit spolupráci mezi lékaři a pacienty, jsou v posledních letech i mobilní aplikace, na jejichž vývoji se podlí sami odborníci. Příkladem je moderní mobilní aplikace Lupénka určená pro nemocné s psoriázou. Toto celoživotní zánětlivé onemocnění se jen v České republice týká téměř 300 tisíc osob.

O lékaři

Profesor Petr Arenberger

Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, je přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Je předsedou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP. Působí také ve funkci místopředsedy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a jako vysokoškolský pedagog. Absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy a mimo jiné působil na Kožní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Stál u zrodu osvětové akce Stan proti melanomu, která upozorňuje na význam prevence a včasné diagnostiky kožních nádorů.

„Lupénku nelze podceňovat. Pokud je rozsáhlá, neléčí se a má závažný průběh, pak se kožní zánět, který způsobuje, může přenést i do dalších orgánů a přispět k rozvoji přidružených onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční, včetně infarktu myokardu nebo Crohnova choroba,“ vysvětluje profesor Arenberger.

I proto je důležité, aby nemocní v zástupu dermatologů vyhledali specializovaná pracoviště na léčbu lupénky, a právě v tom jim pomáhá mobilní aplikace. Přímo z ní se mohou objednat k nejbližšímu specialistovi na léčbu lupénky ve svém kraji.

„Specializovaná pracoviště garantují, že pacient bude zaléčen odpovídající léčbou včas, bez zbytečných prodlev, které prodlužují léčebný proces a tím i oddalují návrat pacienta do plnohodnotného života,” říká předseda České dermatologické společnosti ČLS JEP.

Kromě jednoduchého testu na závažnost lupénky a možnosti objednání se ke specialistovi aplikace nabízí funkci deník. V ní si pacient může dělat záznamy o průběhu nemoci včetně fotek. Pro pacienty se jedná o nepostradatelného pomocníka v období mezi jednotlivými kontrolami u lékaře, kdy se lupénka může dramaticky měnit. Ošetřujícímu lékaři pak tyto záznamy pomohou nastavit optimální léčbu na míru pacientovi.

Přibývá i atopiků

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida patří ke stále častějším kožním onemocněním, které postihuje zhruba 15 až 30 procent dětí a 2 až 10 procent dospělých. V důsledku oslabení ochranné kožní bariéry dochází k vyšším ztrátám vody, a tak pokožka ztrácí potřebnou hydrataci. Je suchá, začervenalá, svědí a hlavně se stává citlivější vůči různým dráždivým látkám i alergenům, které atopický ekzém zhoršují. Velmi často se u pacientů střídají období, kdy se nemoc projeví, s dobou, kdy je pokožka relativně v klidu.

„Cílem léčby je dostat onemocnění pod kontrolu a zabránit jejímu dalšímu vzplanutí. Důležitá je pravidelná péče o kůži a obnova kožní bariéry pomocí zvláčňujících, změkčujících a promašťujících krémů a mastí,“ popisuje dermatolog.

Důležitou součástí léčby je také změna životního stylu. Je třeba, aby se nemocný vyhýbal faktorům, které u něj nemoc zhoršují - tedy dráždivým látkám či alergenům, a také stresu. Ten se může stát i spouštěčem atopického ekzému a také zhoršovat jeho průběh.

27. dubna 2009