Ona
Profesor Marek Babjuk

Profesor Marek Babjuk | foto: Archiv lékaře

Každý muž po padesátce by si měl nechat vyšetřit prostatu, řekl urolog

Rakovina prostaty je v posledních letech nejčastější mužské nádorové onemocnění s vysokou mírou úmrtnosti. Jen v České republice je v ročním průměru diagnostikována u více než 5 000 mužů a 1 500 jich zemře. "Preventivní vyšetření by měl zvážit každý muž po padesátce," řekl v on-line rozhovoru urolog Marek Babjuk.

Odpovědi urologa Marka Babjuka najdete zde

"Jedná se hlavně o možnost včasného záchytu rakoviny prostaty, kterou dnes můžeme zjistit již v době, kdy nemá jiné příznaky a kdy je vyléčitelná. Používáme k tomu mimo jiné krevní test PSA," dodal profesor Babjuk. 

Ohroženi jsou především pacienti starší 60 let, nicméně ani případy pacientů s rakovinou prostaty ve věku okolo 40 let nejsou výjimečné. Kromě životního stylu hraje ve výskytu onemocnění svou roli také dědičnost.

O lékaři

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. je uznávaným odborníkem v oblasti léčby nádorových onemocnění mužského pohlavního ústrojí a močového traktu. Na kontě má mnoho set operací prostaty, močového měchýře, ledvin nebo varlat.

Je předsedou České urologické společnosti a od roku 2009 přednostou Fakultní nemocnice Motol a 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

"Přesnou příčinu rakoviny prostaty neznáme, proto ani životním stylem vzniku onemocnění zabránit nemůžeme. Podle některých výzkumů je vyšší riziko rakoviny spojováno s přemírou živočišných tuků ve stravě. Proto je zdravý životní styl s dostatkem ovoce a zeleniny vítán a jistě je prospěšný. Ale sám o sobě vzniku rakoviny zabránit nemůže," poradil čtenářům lékař.

Na počátku onemocnění nejsou žádné viditelné příznaky. Časem se může objevit časté močení, obtížné začínání nebo naopak ukončení močení, slabý nebo přerušovaný proud moči, bolest při močení nebo ejakulaci a krev v moči nebo v ejakulátu.

Preventivní prohlídky mohou zachránit život

Pokud se podaří zhoubný nádor odhalit včas, při vhodné léčbě existuje vysoká šance úplného vyléčení. To ovšem naráží na neochotu mužů chodit na preventivní vyšetření, které může provést každý urolog.

V posledních letech se ovšem díky osvětovým snahám, jako například právě probíhající kampaň Movember, daří zvyšovat povědomí o rizicích rakoviny prostaty.

Pokud se lékař rozhodne přistoupit k operační léčbě, obvykle se provádí tzv. radikální prostatektomie – odebrání celé prostaty včetně semenných váčků. Zákrok se provádí buď klasickou otevřenou operací, laparoskopicky nebo nejmodernější robotickou operací.

Zatímco onkologické výsledky jsou u všech tří metod zákroku podobné, obě méně invazivní metody jsou šetrnější k tělu pacienta. V případě precizních robotických operací se podle nejnovějších výsledků navíc ukazuje, že skýtají vyšší naději na zachování schopnosti udržet moč a schopnost erekce.