Antiperspirant aplikujte na noc (ilustrační snímek)

Antiperspirant aplikujte na noc (ilustrační snímek) | foto: nivea

Antiperspiranty používejte na noc, poradila on-line dermatoložka

  • 418
Mokré mapy v podpaží, orosené čelo a vlhké dlaně, stékající krůpěje po zádech. A především pach. Pocení, zvláštně v těchto horkých dnech, sužuje nejednu ženu a muže. "Antiperspiranty je vhodné používat na noc, aby účinná látka mohla působit v místě, kde je to potřeba," upozornila čtenáře v on-line rozhovoru dermatoložka Kateřina Fajkošová.

"Když nanesete antiperspirant před sportovní aktivitou, účinná látka se potem velice rychle odplaví a nemůže účinkovat," dodala.

Několik čtenářek také zajímalo, kdy mohou začít používat antiperspiranty děti.

"Používání deodorantů u dětí doporučit nelze. Deodoranty obsahují parfémy, které mohou být i případnými alergeny a je zbytečné malé dítě tomuto vlivu vystavovat. Záleží na věku dítěte. Od puberty, kdy se již objevuje zvýšená potivost spojená se zápachem, pak deodorant použít lze," odpověděla Fajkošová.

Odpovědi lékařky Kateřiny Fajkošové najdete zde

"Pocení patří k běžným tělesným projevům, kterými se lidské tělo chrání před přehřátím. Lidé se také více potí při fyzické aktivitě, vlivem stresu, emocí nebo hormonů. Množství potu, které tělo vyprodukuje, je však individuální," říká doktorka Fajkošová.

MUDr. Kateřina Fajkošová

Promovala v roce 1998 na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2001 získala atestaci prvního stupně v dermatovenerologii, na kterou navázal v roce 2004 zisk atestace druhého stupně v tomto oboru. V současné době pracuje MUDr. Fajkošová jako dermatolog v soukromém pražském zdravotnickém zařízení.

Dermatoložka Kateřina Fajkošová

Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy jsou hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach.

"Nadměrné pocení – primární hyperhidróza vyvolaná emocemi bez zjevné příčiny – podle statistických odhadů trápí asi procento populace," konstatuje Fajkošová.

Nadměrné pocení (sekundární hyperhidrózu) může způsobit i celá řada nemocí, například cukrovka, choroby štítné žlázy, některé neurologické nemoci, ale také užívání určitých léků, například antidepresiv.

"Prvním krokem k odstranění zvýšené tvorby potu je zjištění, zda jeho příčinou není nějaké onemocnění. V takovém případě kosmetika nepomůže a s léčbou musí pomoci lékař. Zmírnit projevy pocení je možné také dodržováním hygienických zásad, výběrem oděvů z prodyšných látek a používáním vhodných antiperspirantů, které sníží tvorbu potu," říká Kateřina Fajkošová.