MUDr. Pavla Křížová

MUDr. Pavla Křížová | foto: Archiv lékařky

Pneumokoka můžete přenášet, ale onemocnět nemusíte, řekla lékařka

Jen za loňský rok lékaři evidovali 385 případů invazivních pneumokokových onemocnění, přičemž 53 lidí na tuto závažnou chorobu zemřelo. "Pneumokok patří k běžné floře dýchacích cest člověka a jeho přítomnost dokonce může být užitečná - vytváří se takzvaná přirozená imunita. Je tedy možné být zdravým nosičem pneumokoka bez jakýchkoli klinických příznaků," řekla on-line lékařka Pavla Křížová.

"Nosičství pneumokoka lze diagnostikovat mikrobiologickým vyšetřením výtěru horních cest dýchacích, ale neprovádí se. Zdraví nosiči pneumokoka nepotřebují léčení ani nějaké sledování," dodala.

Nejrizikovějšími skupinami jsou malé děti a senioři nad 65 let.

"Nejvyšší nemocnost invazivních pneumokokových onemocnění (IPO) je v nejmladších věkových skupinách: 0-11 měsíců, 1-4 roky a eventuálně 5-9 roků. Běžně se provádí očkování u dětí pod 5 let věku. V populaci 10-19 roků a 20-39 roků je nemocnost IPO na nízkých hodnotách. Nemocnost IPO začíná stoupat v dospělé populaci a výrazně pak stoupá u seniorů (65 a více roků), kde je očkování proti pneumokokům doporučeno," uvedla lékařka Pavla Křížová ze Státního zdravotního ústavu.

Odpovědi lékařky Pavly Křížové čtěte ZDE

Pneumokoková onemocnění mohou být velmi zrádná. Nejčastěji dochází k infekcím, jež postihují jednotlivé orgány, takže pacienti mají například záněty středouší, vedlejších dutin nosních nebo lehčí zápaly plic.

V případě, že mikroby proniknou do krevního řečiště, nastávají závažné, často život ohrožující infekce. Nemocný bývá schvácený, slabý, má vysokou horečku, zimnici, třesavku.

V případě zánětu mozkových plen se vyskytují výrazné bolesti hlavy s postupující poruchou vědomí. Pneumokokové zápaly plic komplikují často chřipky a způsobují úmrtí zejména u seniorů.

MUDr. Pavla Křížová, CSc.

vede Centrum epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu. Je také předsedkyní Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Nebezpečné pneumokokové infekce mohou probíhat i v podobě tak závažného onemocnění, jako je meningitida.

V loňském roce bylo zaznamenáno 93 případů pneumokokových meningitid, což představovalo téměř jednu čtvrtinu z celkového počtu hlášených osob s invazivními pneumokokovými infekcemi. Pro obě věkové skupiny je přitom již běžně dostupná účinná preventivní ochrana v podobě očkování.

"Prevence ve formě očkování je u nás již plošně nabízena, dospělí a zejména pak senioři však očkování podceňují. Přitom se tak zbytečně vystavují rizikům, protože i pro dospělé osoby jsou v České republice k dispozici vakcíny," říká Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.