Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Někdy vás na špatný stav cév upozorní až mozková příhoda, řekl lékař

  • 2
Nemoci cév většinou zpočátku nebolí, ale mohou způsobit i smrt. „Varovné projevy závisí na tom, které cévy jsou postižené. U končetinových se objevuje bolest v lýtku při chůzi, u koronárních tepen zásobujících srdce to bývá námahová dušnost a u tepen zásobujících mozek je projevem často až mozková příhoda," upozornil lékař Tomáš Bureš.

Ten také čtenářům doporučil, že pokud patří do skupiny se zvýšeným rizikem - diabetici, kuřáci, hypertonici, pak je vhodné domluvit se s praktickým lékařem na podrobnějším preventivním vyšetření, které obsahuje krevní testy, zátěžové EKG a podobně.

Odpovědi lékaře Tomáše Bureše najdete zde

Jen v Česku zemře na onemocnění srdce a cév každý rok více než 50 tisíc lidí. Hlavní příčinou je podle odborníků ateroskleróza neboli kornatění tepen, která může skončit infarktem, cévní mozkovou příhodou nebo anginou pectoris.

O lékaři

MUDr. Tomáš Bureš

MUDr. Tomáš Bureš vystudoval 2. lékařskou fakultu UK v Praze. Od roku 2000 pracoval na chirurgickém oddělení Oblastní nemocnice Kladno. V roce 2003 získal atestaci v oboru všeobecná chirurgie. Dále se specializoval na obor cévní chirurgie, ve kterém získal v roce 2008 odbornou způsobilost. V roce 2015 se stal vedoucím lékařem v EUC Klinice Kladno s.r.o.

Toto onemocnění postihuje častěji muže a výrazně narůstá s věkem.

„V poslední době se objevuje stále více mladých pacientů s projevy této nemoci, jednak v souvislosti s nárůstem výskytu cukrovky a vysokého krevního tlaku, ale také v souvislosti s kouřením. U mladých žen se pak objevují poměrně často různě závažné mozkové příhody, často právě v souvislosti s kouřením a užíváním hormonální antikoncepce,“ říká cévní chirurg Tomáš Bureš.

Ochrání vás zdravá strava i pohyb

Ateroskleróza je spojená s nezdravým životním stylem. Souvisí se špatným stravováním, stravou bohatou na živočišné tuky, nedostatkem pohybu a nadváhou.

Ateroskleróza je nevyléčitelné onemocnění a tak jediný způsob, jak se mu vyhnout, je omezení výše rizikových faktorů.

23. ledna 2016