Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékař: Žlučník je dobré operovat už při prvních projevech onemocnění

  • 41
Potíže se žlučníkem má ve střední Evropě zhruba pětina dospělé populace a se zvyšujícím se věkem počet nemocných ještě stoupá. "Operace žlučníku je vhodná ihned po prvních projevech onemocnění," upozornil čtenáře lékař Jiří Fencl.

Zbavit se žlučníku ale doporučuje chirurg i u pacientek bez obtíží, které plánují těhotenství a mají náhodný nález drobných kamenů.

Poznat ale problémy se žlučníkem není úplně jednoduché. „Typickým projevem je biliární kolika, která přichází po konzumaci tučnějšího jídla v podobě křečovité bolesti v pravém podžebří, vystřelující obvykle do zad. Ale ani zkušený lékař nemůže zcela vyloučit jinou příčinu - například zánět slinivky. Je nutné další vyšetření, primárně ultrazvuk,“ odpověděl čtenářům chirurg.

Ten také upozornil na fakt, že potíže se žlučníkem jsou v našem podnebném pásu větší než třeba ve středomořském. „Příčina je multifaktoriální - strava, dědičnost a podobně.“

Odpovědi lékaře Jiřího Fencla najdete zde

Žlučník je dutý orgán, uložený pod játry, ve kterém se žluč hromadí v době, kdy jí není k trávení tolik potřeba.

„Žluč se tvoří v játrech a pomáhá nám s trávením tuků. Tvoří se trvale a žlučovými cestami se odvádí do dvanácterníku,“ vysvětluje lékař Jiří Fencl.

O lékaři

MUDr. Jiří Fencl

MUDr. Jiří Fencl

je vedoucím lékařem na Oddělení jednodenní chirurgie na Poliklinice Vysočany. Specializuje se na laparoskopické operace a v ambulanci na léčbu proktologických pacientů.

Zdravý žlučník se chová jako automatický dávkovač, když do dvanácterníku přijde potrava s tukem, žlučník se vyprázdní a zvýší tak množství žluče nutné k trávení.

Pokud je ale žlučník nefunkční - nejčastěji s kameny, pak je vyprázdnění nemožné nebo silně bolestivé a hrozí další komplikace.

„Kameny se obvykle odstraňují operačně, většinou laparoskopicky, tedy pouze z několika drobných řezů. Pacient může strávit v nemocnici jen jeden den,“ uvádí chirurg.

Někdy ale operace není potřeba, například jeden větší kamínek obvykle nečiní potíže. Na druhou stranu konzervativní (neoperační) léčba může způsobovat komplikace a případnou operaci může ztížit.

„Kromě kamenů může pacient trpět zánětem žlučníku, poruchou jeho vyprazdňování, ale třeba i nádory. Ty ale bývají poměrně vzácné,“ dodává doktor Jiří Fencl.