Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kouření marihuany může být spouštěčem schizofrenie, varuje psychiatr

  • 45
Žijí ve světě, který zdraví lidé znají jen ze snů. Schizofrenici slýchají divné hlasy, cítí nepříjemné vibrace, mají pocit, že se s nimi točí celý svět. Toto onemocnění má mnoho spouštěcích faktorů. Jedním z nich je i užívání drog. "Kouření marihuany je pro vznik schizofrenie horší než užívání pervitinu," varoval čtenáře psychiatr Martin Jarolímek.

Lékař dále uvedl, že se lidé se schizofrenií mohou vyléčit. „Nevyvolával bych ale přílišnou naději, protože se jedná o množinu cca 5 procent s touto diagnózou, tj. u lidí, u kterých se sejde řada pozitivních faktorů, které umožňují léčbu schizofrenie a případně ji vyléčit,“ řekl.

Naději dal i ženám, které trpí schizofrenií a chtěly by mít děti. „Sám znám řadu takovýchto matek, které prošly schizofrenním onemocněním, ale opět záleží na spoustě faktorů biologických, sociálních, finančních, psychologických,“ dodal.

Odpovědi psychiatra Martina Jarolímka najdete zde

Schizofrenie patří mezi psychotická onemocnění. Trpí jí zhruba 1 procento populace, tedy každý stý člověk. Schizofrenie postihuje rovnoměrně ženy i muže. První příznaky choroby se u mužů dostavují mezi 16. a 25. rokem. U žen o něco později, nejčastěji mezi 25. a 30. rokem.

O lékaři

MUDr. Martin Jarolímek

MUDr. Martin Jarolímek

vystudoval medicínu na 1. LF UK. Je zakladatel a hlavní lékař Denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov, kde se věnuje především léčbě schizofrenie. Hájí zájmy duševně nemocných a jejich rodin. Je zakladatelem a prezidentem České asociace pro psychické zdraví, která nyní spustila kampaň JDE TO – společně zpátky do života. Stál u zrodu organizací, které zajišťují péči o duševně nemocné (Fokus, Green Doors, Baobab), rodičovských sdružení (Sympathea, Ondřej) a iniciativ k transformaci systému psychiatrické péče v ČR.

Porucha nikdy nevzniká ze dne na den. Většinou lze poznat její počáteční příznaky už několik měsíců před akutním vypuknutím.

Nejde o běžnou dědičnou chorobu, ale spíše o komplexní genetickou nemoc, která může mít různé spouštěče. Mezi ně se řadí například komplikace během těhotenství a porodu, zřejmě v důsledku poškození vývoje mozku, nebo nákaza těhotné virovým onemocněním.

Nemocní potřebují léky i pomoc rodiny

Léčba psychiatrických chorob je dlouhodobá a je vždy nutná spolupráce pacienta i jeho rodiny. V první fázi hraje velkou roli lékař a vhodná medikace. Dále je zapotřebí také silná spolupráce rodiny, ale také veřejnosti. Aby věděla, že nemocní s sebou nesou nepravdivé stigma a že při správné komplexní péči jsou schopni se začlenit zpět do společnosti, protože potřebují žít zcela normální život, jako my ostatní.

„Pokud funguje takzvaný ́záchranný kruh ́ kolem pacienta a dobře spolupracuje se svým lékařem odborným i praktickým, s terénním terapeutem, rodinou, má smysluplnou náplň dne a okolí k němu zaujímá stejný postoj jako ke všem ostatním lidem, existuje u značné části z nich šance na uzdravení,“ říká psychiatr Martin Jarolímek.

17. října 2012