Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékař: Největší rizika antikoncepce jsou v prvních třech měsících užívání

  • 82
Mnoho žen si hormonální antikoncepci chválí, jiné říkají, že by ji nikdy neužívaly. Většina z nich ale neví, co je čeká, pokud ji užívají dlouhodobě. „Rozdíl v rizicích při užívání antikoncepce 5 nebo 20 let není. Dočasné přerušení nemá pro uživatelku žádný příznivý vliv,“ odpověděl v on-line rozhovoru lékař Tomáš Fait.

Čtenářky naopak upozornil, že největší rizika antikoncepce, jako je trombóza, jsou nejvyšší v prvních třech měsících užívání.

Mnoho čtenářek se také ptalo, zda by hormonální antikoncepci doporučil i mladým dívkám.

„Pokud nežijí pravidelným pohlavním životem, zatím bych pracoval se spermicidy nebo kondomem,“ řekl lékař.

Hormonální antikoncepci by se u mladých dívek vyhnul i v případě nepravidelného menstruačního cyklu. „Zkusil bych raději podávání jiných hormonálních preparátů - třeba gestagenů v druhé polovině cyklu. Antikoncepce problém zakryje, ale kauzálně nevyřeší,“ upozornil čtenářky docent Tomáš Fait.

Odpovědi gynekologa Tomáše Faita najdete zde

Češky jsou v užívání antikoncepce rekordmanky

V České republice užívá podle odhadů lékařů hormonální antikoncepci asi 40 procent žen v plodném věku, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě i ve světě.

O lékaři

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. ukončil studium na 1. lékařské fakultě UK Praha v roce 1995. Praxi zahájil na 2. interní klinice FNKV. Od roku 1996 dosud pracuje na Gynekologicko-porodnické klinice VFN v Praze, kde složil atestace I. i II. stupně v oboru.

Je autorem a spoluautorem více jak 350 odborných původních a přehledových prací i přednášek. Publikuje zejména v oblasti klimakterické a reprodukční medicíny.

Gynekologové si více než padesát lez starý vynález většinou chválí, protože se i díky němu počty potratů snížily na minimum. V posledních letech však přibývá i informací o škodlivosti těchto pilulek.

„Riziková může být kombinovaná hormonální antikoncepce. To je ta, která obsahuje estrogen i gestagen,“ říká docent Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické klinice VFN v Praze.

Ženám totiž hrozí větší riziko mozkové mrtvice, ale třeba také rakoviny prsu.

Nejvíce jsou ohroženy kuřačky starší pětatřiceti let. Ty by se měly obávat nádoru prsu, krevních sraženin i rakoviny děložního čípku. Právě věk, závislost na tabáku, vysoký krevní tlak, silná cukrovka či vysoká hladina tuku v krvi patří mezi obzvlášť rizikové faktory.

„Z těch příznivých účinků hormonální antikoncepce můžeme zmínit zlepšení stavu kůže u žen trpících akné, zpravidelnění a zeslabení menstruačního krvácení, odstranění bolestí při menstruaci či zabránění tvorbě cyst na vaječnících. Z těch zajímavých v dlouhodobé perspektivě je to snížení rizika zhoubného nádoru vaječníků a sliznice děložní,“ uvádí gynekolog Tomáš Fait.

Hormonální antikoncepci si ženy mohou zvolit podle různých typů aplikace. Nejznámější je ve formě pilulek. Používají se také náplasti, injekce, vaginální kroužek nebo nitroděložní systém.

Pilulka, náplast, injekce...

Co funguje a čemu se vyhnout? Druhy antikoncepce řeší (nejen) maminky na webu eMimino.cz.