Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Imunoterapie může zmírnit projevy alergie až o 90 procent, řekl lékař

  • 12
Alergie je celková porucha imunitního systému a obvykle se s postupujícími lety zhoršuje. To ale nemusí nastat, pokud je dobře léčena. „Imunoterapie nepomůže sice úplně každému, ale její úspěšnost je obecně velmi vysoká, k zmírnění projevů alergie dochází v 80 až 90% případů, dle použité vakcíny,“ odpověděl čtenářům alergolog Petr Kubec.

Lékař čtenářům také sdělil, že je již k dispozici laboratorní vyšetření, které s vysokou pravděpodobností napoví, jak bude pacient na imunoterapii odpovídat.

V několika otázkách se čtenáři také zajímali, zda jsou testy na zjištění alergií spolehlivé, protože se několika z nich stalo, že měli obtíže i přes negativní výsledky.

„Spolehlivost testů je vysoká, ale ne ve 100% případů. Pomoci si můžeme vyšetřením laboratorním, ale nejdůležitější bylo, je a bude pozorné vyslechnutí potíží pacienta. Mám ve své péči několik jasných alergiků, kterým nikdy testy ani laboratorní vyšetření ́nevyšly ́. Napomůže i vaše odpověď na podanou protialergickou léčbu,“ sdělil lékař Petr Kubec.

Odpovědi alergologa Petra Kubce najdete zde

Příznaky alergického zánětu dokážou dobře tlumit léky zvané antihistaminika, blokující účinky působku histaminu. Ten je odpovědný právě za pálení a svědění sliznic. Mnohá antihistaminika jsou volně prodejná v lékárnách. Důležitější než tlumení příznaků je ale zastavení rozvoje nebo úplné potlačení alergického zánětu.

„Léčba, která toto dokáže, se nazývá alergenová imunoterapie. Podává se v přesně daných intervalech ve formě injekcí, tabletky či kapky pod jazyk,“ vysvětluje doktor Petr Kubec z ambulance alergologie a klinické imunologie Alergosan v Litoměřicích.

Podstatou alergenové terapie je, že se do organizmu pacienta dodává v malých a pozvolna stoupajících dávkách přesně ten alergen, na který je alergický. Takto si tělo pomalu zvyká na daného původce alergie, je k němu stále víc tolerantní a kvalita života pacientů tím samozřejmě stoupá. Příznaky alergie v sezóně následující po absolvované imunoterapii jsou mnohem menší, nebo dokonce zcela zmizí.

Imunoterapie není pro všechny

„Alergenová imunoterapie není k dispozici pro všechny druhy alergií. Nejčastěji ji podáváme pacientům alergickým na pyly jarních stromů, tady máme k dispozici zatím injekce a kapky pod jazyk. Pro alergiky na pyly trav a obilnin jsou kromě zmíněných forem léčby určeny i zatím nejnovější tabletky pod jazyk,“ uvádí doktor Kubec.

O lékaři

MUDr. Petr Kubec

MUDr. Petr Kubec

Vystudoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Poté pracoval v Městské nemocnici Litoměřice na 1. interním oddělení. Má atestace Vnitřní lékařství 1. stupeň a Alergologie, klinická imunologie. Absolvoval pracovní pobyty ve Švýcarsku. Od roku 2002 má soukromou alergologickou praxi Alergosan s.r.o. v Litoměřicích a Roudnici nad Labem.

Na tabletky čekají i alergici na roztoče, brzy se jich již mají dočkat, zatím probíhá jejich léčba jen injekcemi či kapkami. Alergenová imunoterapie existuje i pro lidi alergické na vosí a včelí bodnutí. Ostatní alergenové imunoterapie jsou méně obvyklé, a i když jsou dostupné na našem trhu, jejich úspěšnost je výrazně menší – jedná se například o léčbu alergií na spory plísní, na kočku, na pyly plevelů a podobně.

Alergenová imunoterapie je určena pro pacienty, u nichž je alergie prokázána krevními nebo kožními testy a u nichž nejde účinně zajistit odstranění alergenu z jejich blízkosti. Terapie se podává tři až pět let. Pokud se pacienta podaří vyléčit po třech letech, není nutné v terapii pokračovat dál, je-li úleva jen částečná, dokončí se pětiletý cyklus. Samozřejmě existují případy, kdy je kvůli špatné toleranci potřeba s léčbou skončit kdykoliv v jejím průběhu.

Pyloví alergici mohou zahájit imunoterapii vždy až po ukončení sezóny „jejich“ pylu, u alergenů celoročních je možné s léčbou začít kdykoliv. „Užívání tablet je v tomto případě maximálně komfortní, protože oproti kapkám a injekcím nejsou žádné speciální nároky na jejich skladování. Lze je tedy bez problémů brát na cesty či na dovolenou,“ zdůrazňuje doktor Kubec.

Také užívání je snazší – berou se prostě každý den, zatímco kapky třikrát týdně a injekce jednou za měsíc. Pacienti ovšem musí za tablety počítat s vyšším doplatkem. „Dříve odborníci zastávali názor, že kapky a tablety nejsou tak účinné jako injekce, ale už od toho upustili. Budoucnost alergenové imunoterapie je jistě v tabletách,“ dodává alergolog Petr Kubec.